طراحی قالب وردپرس

توجه بیشتر به HTML5 توسط طراحان

در نهایت و پس از گذشت سال ها HTML5  توانست توجه قابل قبولی را از جانب کدنویسان حرفه ای و طراحان وب جذب کند. لذا متخصصین دور هم جمع شدن تا به بحث در رابطه با عناصر کاربردی این زبان بپردازند و با تعیین بازه زمانی خاص بتوانند HTML5 را در اختیار عموم قرار دهند.

شاید یکی از عواملی که سبب شده طراحان و توسعه دهندگان وبسایت از توجه به HTML5 غافل بمانند، توجه بیش از حد به CSS3 باشد.اما اکنون زمان ان فرا رسیده است که طراحان بیشتر به مفاهیم HTML5 توجه کنند.در هر زمینه از طراحی که علاقه دارید: بصری، وبسایت، تعامل، تجربه کاربری و … با اطلاع داشتن از تکنیک های HTML5 می توانید در حرفه خود موفقیت بیشتری کسب کنید و این موضوع مستلزم این است که طراحان بتوانند به خوبی این زبان را فراگرفته و از ان آگاه باشند.

اما نکات مهم تری در رابطه با HTML5 وجود دارد که باید به انها توجه کنیم.HTML5 می تواند تحول عظیمی نسبت به گذشته در نحوه طراحی وبسایت برای طراحان و کاربران ایجاد کند.

عناصر معنایی

طراحان وب باید از کار با ویژگی های جدید موجود در HTML5 مانند <nav>, <header>, <aside> و غیره بهره کافی را ببرند. اگرچه این امکانات امروزه سبب ایجاد تحول عظیمی در شبکه جهانی وب نشده اند اما سرمایه های آینده این صنعت هستند. هدف اصلی از طراحی اطلاعات به کار گیری اطلاعات به بهترین شکل ممکن است. HTML5 این امکان را به طراحان و کاربران می دهد تا متون نسبت به تعداد زیادی عناصر DIV در صفحات، بسیار مفهومی تر نشانه گذاری کنیم و این بدان معناست که به زودی شاهد طراحی های  کاربردی تری در سطح وب خواهیم بود. طراحان باید با تفکر در رابطه با جزئیات طرح دریابند که چگونه می توان بهترین استفاده را از غنای معنایی ین زبان جدید برای کاربر نهایی ببرند.

<video>, <audio>, <canvas>
البته تفاوتی میان دنیای استانداردها و دنیای فلش وجود دارد. بسیاری از افراد ظهور این عناصر جدید رسانه ای را (به ویژه <canvas>)به منزله از بین رفتن adobe و برنامه های وابسته به آن می دانند.

در هر صورت نمی توان گفت که این دیدگاه ها صحیح یا غلط است همچنین تکنولوژی نیز کامل و بدون عیب و نقص نیست. فلش پلت فرمی اختصاصی است و بنابراین وابسته به استفاده از نرم افزاری دیگر است که میان کاربر و مرورگر قرار گیرد. <canvas> توانسته است که مشکلات مربوط به دسترسی پذیری را برطرف کند. اما اگر بتوانیم از تواناییهای این دو استفاده کنیم، می توانیم میان آنها هماهنگی ایجاد کنیم. تعدادی از برنامه های کنونی فلش می توانند بهتر توسط <canvas> اجرا شوند، به ویژه آنهایی که بر مبنای تجسم گرایی پویا برنامه ریزی شده اند مانند: نمودارها، انیمیشن ها و نمودار های اطلاعاتی.تعدادی از برنامه با استفاده توانایی فلش،بهتر می توانند توسط این برنامه اجرا شوند مانند: بازیها و ویجت های با قدرت تعاملی بالا.

از این موضوع گذشته، منافع کاملا روشنی برای تجربه کاربری در عدم استفاده از پلاگین های خارجی برای اجرای فایل های رسانه ای غنی وجود دارد، و می توان به توسعه عناصر  <video>  و  <audio> پی برد. اگر چه که این وظیفه مقدم بر هر چیزی بر عهده سازندگان مرورگر است که عناصر رابط موجود را تعریف کرده تا طراحان بتوانند آنها را با تجارب روزانه وب ادغام کنند. نکته مهم این است که این عناصر می توانند به همان شیوه سایر عناصر HTML5، طراحی شوند. اگر زیبایی بصری خود را متکی بر تصاویر نقطه با جعبه سایه می دانید، بدیهی است که این دیدگاه را برای فایل های تصویری خود نیز اعمال کنید.

طراحان چه نقشی را ایفا می کنند؟

تنها تعدادی از طراحان که به جزئیات اهمیت خاصی می دهند و صبر بیشتری به خرج می دهند از خواندن این ایده ها و مشخصات ذکر شده در آنها و توجه به نکات ظریف و استدلال های موجود لذت می برند.اگر شما با مفاهیم و کاربرد های HTML5 جدیدا آشنا شده اید، اکنون بهترین فرصت برای یادگیری است. با خواندن مطالب مربوط و توجه به جزئیات می توانید به تفاوت میان HTML5 و ورژن های HTML  قبل از آن پی ببرید.

همچنین طراحان باید با توسعه دهندگان وب در ارتباط باشند تا بتوانند از مزایای این تکنولوژی آگاه شده و از آن استفاده کنند. طراحان وبسایت و کاربران باید خود را برای انطباق با HTML5 آماده کنند زیرا با استفاده از این تکنولوژی، ما می توانیم نوآوری های زیادی را به صورت آنلاین در اختیار کاربران وبسایت قرار دهیم.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در فروردین 1398