طراحی قالب وردپرس

سازگاری صفحات وب با مرورگرهای مختلف

سازگاری صفحات وب با مرورگرهای صفحات وب یا همان Cross browsers compatibility یکی از مفاهیم اساسی در طراحی صفحات وب می باشد که در این نوشته به مسائل مختلفی درباره ی این مفهوم می پردازیم.

حتما تا به حال برایتان پیش آمده است که بهنگام وارد شدن به یک وب سایت، چنین پیغام هایی را مشاهده کنید:

• برای ثبت نام در این سایت، حتما از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده کنید
• برای مشاهده ی بهتر سایت ما، بهتر است از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید
• و …

مرورگرهای مختلف

همانطوری که می دانید، مرورگرهای مختلفی برای باز کردن و مشاهده ی صفحات وب در اینترنت وجود دارد که از آن جمله می توان به اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer، مرورگر پیش فرض در سیستم عامل ویندوز) ، فایرفاکس (Firefox)، اپرا(Opera)، گوگل کروم(Google Chrome)، سافاری (Safari، مرورگر پیش فرض در سیستم عامل مکینتاش)، تیزبال (مرورگر ساخته شده توسط هموطنان ایرانی)، Konqueror (مرورگر پیش فرض در برخی سیستم عامل های لینوکس) و … اشاره کرد.

سازگاری صفحات وب با مرورگرهای مختلف

علت اصلی تفاوت عملکرد مرورگرهای مختلف با صفحات وب یکسان

حقیقت این است که کنسرسیوم جهانی وب یکسری استانداردها را برای طراحی صفحات وب تعریف کرده است. بنابراین در صورتی که تمام مرورگرهای صفحات وب از این استانداردها استفاده کرده و آن ها را رعایت نمایند، نباید هیچ مشکلی در نمایش و عملکرد صفحات وب یکسان در مرورگرهای مختلف وجود داشته باشد. اما مشکل از آنجا آغاز می شود که متاسفانه برخی از مرورگرها یکسری از استانداردها را رعایت نمی کنند که البته در راس تمام آن ها مرورگر بسیار ضعیف اینترنت اکسپلورر می باشد (Internet Explorer -> IE) و از آن جا که متاسفانه این مرورگر به صورت پیش فرض در سیستم عامل ویندوز نصب شده است، باعث می شود تا مشکلات بسیار زیادی را برای طراحان صفحات وب ایجاد کند. حتی در میان مرورگرهای مختلف، بعضا مشاهده می شود که صفحات وب در نسخه های مختلف مرورگرها به صورت های گوناگون نمایش داده می شوند. در حقیقت این مسئله باعث می شود که نتوان از بسیاری از تکنیک ها و ترفندهای زیبا سازی صفحات وب را به خاطر عدم سازگاری مرورگرهای اینترنت اکسپلورر بهره برد. این مسئله تا حدی جدی است که بسیاری از متخصصین و نامداران جهانی در زمینه ی طراحی وب، در کتاب ها و مقالات خودشان، مرورگر اینترنت اکسپلورر را به باد تند انتقاد گرفته و شدیدا از آن شکایت می کنند. بنابر این به یاد داشته باشید که هرگاه مشاهده می کنید که یک وب سایت جز با مرورگر اینترنت اکسپلورر درست کار نمی کند، آن را به حساب برتر بودن و بهتر بودن مرورگر اینترنت اکسپلورر نگذارید، بلکه آن را به حساب نقص دانش و مهارت های طراحان آن وب سایت بگذارید که از متدهای غیر استاندارد استفاده کرده اند.

چگونه صفحات وب سازگار با مرورگرهای مختلف داشته باشیم

یک طراح وب ماهر و با تجربه، با استفاده از تجربیات و مطالعاتی که داشته است، باید طوری طراحی صفحات وب را انجام بدهد که بیشترین سازگاری را با مرورگرهای مختلف (حتی اینترنت اکسپلورر) داشته باشد. البته این بدان معنا نیست که دیگر طراحان وب نمی توانند از ویژگی های جدید و افکت های مدرن طراحی وب استفاده کنند، بلکه باید سعی کنند تا با استفاده از تعیین شرط ها و مسائلی از این قبیل بیشترین سازگاری را در صفحات وب خودشان داشته باشند. همچنین لازم نیست که تمام قسمت ها به صورت کاملا یکسان نمایش داده شود، بلکه منظور ما از سازگاری با مرورگرهای مختلف این است که تفاوت و ایراد اساسی ای بهنگام باز کردن صفحات وب توسط مرورگرهای مختلف به چشم نخورد.

ضمنا پیشنهادی که در این زمینه داریم این است که طراحی وبسایت خود را بدست متخصصان سپرده و همچنین از قالبهای آماده و رایگان موجود در اینترنت استفاده نکنید.
اطلاعات بیشتر برای سفارش طراحی قالب و طراحی قالب وردپرس : http://arnikaweb.com/web-design-order/

 

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در آذر 1399