طراحی قالب وردپرس

طراحی تجربه کاربر چیست؟

طراحی تجربه کاربر یا User Experience Design چیست ؟

در سرتاسر دنیا تمامی شرکت ها نظیر apple ، samsung ، nokia ، huawei ، در حال طراحی محصولات هستند که تمایز را میان محصولاتشان ایجاد کنند ودر بازار رقابت اهرم پیشتازی را به دست بگیرند بیایید با یک مثال ساده مسئله را باز کنم فکر میکنید حس داشتن یه نوکیا ۱۱۰۰ لذت بخش تر هست یا iphone X در حوزه طراحی وب سایت هم به تازگی شاخه ای شروع به فعالیت کرده که بعنوان(UX ( user expereience عنوان میشه توسط نورمن میلر هندرسون در سال ۱۹۹۳ بوجود امده و تا امروز محوریت جلسه ها و گفتمان های زیادی در بین الملل و خصوصا ایران بوده است .

 

به صورت کلی تجربه خوب و بدی که در استفاده از محصولات داریم باعث خرید کردن یا عدم خرید کردن ما میشه تجربه و احساسات در خرید کردن ما تاثیر بسزایی داره مثلا وقتی به یک فروشگاه سر میزنیم تمیزی ، ظاهر زیبای ویترین ها ،‌ برخورد خوب کارکنان حس و تجربه خوب را برای ما به وجود میاره و ترغیب به خرید از اون فروشگاه خواهیم شد حالا اگر این فروشگاه ویژگی های بالا رو نداشته باشه ایا حاضریم تو فروشگاهی که بهم ریخته و نامرتب هست پا بزاریم و حتی خرید کنیم .

طراحان UX & UI با همکاری به هم پیوسته و جدا نشدنی در تلاش هستند تا تجربه خوبی متشکل از راحتی در دسترس بودن را به کاربران انتقال بدهند تا حس رضایت و انگیزه را در کاربر ایجاد گردانند.

مثال دو شرکت اینترنتی بزرگ دنیا

Yahoo و Google که ارائه دهنده خدمات زیادی به کاربران هستند از مهم ترین و یا دغدغه اهداف این شرکت ها این هست که تمامی سرویس هاشون رو در اختیار کاربرانشون داشته باشند .
یاهو این سرویس ها را در صفحه اول خود در دسترس گذاشته اما گوگل راهبردی متفاوت رو به پیش گرفته که همه سرویس ها در اختیار کاربر باشد بدون اینکه او را سردرگم کنه .
طراحی تجربه کاربر زمانی به تعالی خواهد رسید که امیخته ای از موارد ذیل باشه .

۱-رابط کاربری و طراحی دیداری (User Interface Design) طراحی سایت که متشکل از رنگ ها تصاویر گرافیک و دیگر مواردی که کاربر با قوای بینایی انهارا میبیند
۲- کاربردپذیری (Usability)
۳- قابلیت دسترسی (Accessibility) قابلیت دسترسی راحت نظیر منو های سایت موتور جستجو درون سایت و در کل بتونه خیلی راحت و بدون سردرگی در وبسایت مرور کنه به نتایج دلخواهش برسه
تعامل انسان و کامپیوتر (HCI)
گروهی از عوامل که باعث بشه کاربر از سایت ما دیدن بکنه و موضوع اصلی بحث هست
معماری اطلاعات (Information Architecture)
معماری اطلاعات یعنی تسهیل فرایند دسترسی کاربر به اطلاعات بدون سردرگمی

به نظرتون طراح تجربه کاربر چه کسی است ؟

عموما طراحان تجربه کاربری به دو دسته تقسیم میشوند یک دسته کسانی هستند که در تمامی زمینه های بالا و دیگر تخصص دارن ‍و در همه فنون حریف مطلبند که ( generelist ) نام برده میشن
دومی کسانی هستند که به صورت تک شاخه ایی رشد کردند و فقط خودشون رو تو اون زمینه متخصص میدونن و با همون هم خودشون رو معرفی میکنن که به انگلیسی ( specialist میگن )
در یک جمله :
طراح تجربه کاربر کسی هست که تجربه های خوب بد کاربرهارو پایش بکنه حواسش به انها باشه .

در نهایت تجربه کاربری امری مستلزم و ضروری برای سایت ها و حتی کسب کارهای کوچک است که یا باید خودمون درش سر رشته داشته باشیم یا متخصصش رو کنار خودمون داشته باشیم که بهترین راه مشاوره با متخصص مورد نظره می باشد.

کاربران مد نظر رو پایش کنید

متد ایجاد یک تجربه کاربری مؤثر رو «طراحی کاربر محور می گویند . مفهوم کلی طراحی کاربر محور بسیار ساده است : کاربر رو در هر مرحله از طراحی محصول معیار قرار بدید. با وجود این، همین مفهوم ساده داری معانی پیچیده است.

پرشمارترین دلیل که اشاره میشه طراحی تجربه کاربری باید مهم واقع بشه اینه که برای کاربرای شما مهمه.

اگر شما برای کاربران مثبت نباشید، اونها از محصول شما استفاده نخواهد کرد و بدون کاربر تنها چیزی که نصیب شما می‌شه یه سرور پر از گرد و خاک است، و تقاضای شمارا براورده نخواهد کرد . امروز باید مطمئن باشید که همه چیز در جای خودش درست کار می‌کنه و با این رویکرد برای کاربر ها یک تجربه جذاب، قابل درک و خوشایند ایجاد خواهد کرد .

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.