طراحی قالب وردپرس

طراحی UI(طراحی واسط کاربری)

طراحی UI

   طراحی، UI خوب فقط در مورد طرح یک صفحه جذاب نیست. بلکه طراحی است که بتواند با کاربر ارتباطی مستحکم برقرار کند. طراحی واسط کاربری، طراحی ظاهری نیست. بلکه طراحی است که اجزای صفحه، دکمه و… بگونه ای باشد که کاربر به راحتی آن چه را که می خواهد انجام دهد.

شکل گیری مدل ذهنی طراحی UI

امروزه کاربران در معرض تعداد زیادی محصول و سایت و… قرار گرفته اند. اما نمی توانند به درستی از آن ها استفاده کنند. در نتیجه محصول یا سایتی را انتخاب می کنند که برایشان مطلوبیت بیشتری داشته باشد. این امر هنگامی رخ می دهد که نرم افزار یا سایت مبتنی بر مدل ذهنی کابر، طراحی و توسعه یافته، باشد. حال سوال این جاست که مدل های ذهنی و قالب های ذهنی کاربران چه چیزی می باشد؟

برای مثال کودک ۵ ساله ای را در نظر بگیرید که به ابرها علاقه شدیدی دارد و تمامی اسامی ابر ها و ویژگی هایشان را می داند و هنگامی که به آسمان نگاه می کند از شکل ابرها می تواند توضیحاتی از شرایط آب و هوا را به اطرافیان خود بدهد. بچه های این سن و سال از دانستن نام موجودات یا اشیا اطرافشان لذت می برند و جالب این جاست که خلاقیت آن ها محدود نمی شود و همیشه نیم کره راست آن ها فعال است.

دقیقا این یادگیری هم در ما بزرگتر ها وجود دارد. ذهن ما همیشه درحال طبقه بندی کردن تجبریات و آموزه هایی می باشد که تا امروزه تجربه کرده است.این امر در دنیای نرم افزار و طراحی سایت و .. به گونه ای است که ذهن انسان برخی واسط های کاربری را بیشتر می پسندد و حتی در برخی نرم افزار ها و سایت ها به گونه ای است که ذهن انسان خودش مرحله بعدی طراحی رابط کاربر را تشخیص می دهد از طرفی برخی از این پیشگویی ها به سبب مدل هایی است که از قبل در ذهن ما نهادینه شده اند.

طراحی رابط کاربری چه هدفی دارد؟

طراحی رابط کاربر تعامل بین انسان با ماشین را مورد بررسی قرار می دهد که هدف از این تعامل عمل کرد مناسب و کنترل ماشین از جانب انسان می باشد. امروزه بحث طراحی رابط کاربر، کاربردپذیری، طراحی تعاملی و….اهمیت بسیاری یافته است که این امر مسبب آن شده است که طراحان UI بر نحوه ارئه و عمکرد نرم افزار، سایت و … کار می کنند. طراحان UI سعی می کنند صفحه ای را طراحی کنند که کاربران بتوانند راحت تر و آسان تر ارتباط برقرار کنند و همچنین سعی می کنند که UI را در جهت اهداف UX پیش ببرند.

دیجیتال مارکتینگ

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در فروردین 1398