طراحی قالب وردپرس

محتوای کپی ، آفت کسب و کار آنلاین – بخش اول

قطعا محتوای کپی برای هر فردی آزار دهنده است و همه علاقه دارند محتوای ناب و ارزشمند مطالعه کنند و وقت خود را هدر ندهند. موتور های جستجو مانند گوگل مجبورند برای جلب رضایت کاربران خود محتوای موجود در سایت های مختلف را پایش کنند و مطالب تکراری را شناسایی کرده و این گونه سایت ها را کمتر به کاربر پیشنهاد  دهند .به هر حال باز هم ممکن است هنگام جستجو به چنین سایت هایی برخورد کنید که که در ادامه دلیل این اتفاق را متوجه خواهید شد.

در این نوشتار به محتوای کپی و تکراری می پردازیم و درباره ی این که چرا محتوای تکراری باعث افت رتبه ی سایت ما می شود ، چرا برخی از محتوای تکراری همچنان نمایش داده می شوند و اینکه چرا نباید از محتوای تکراری استفاده کنیم بحث می کنیم . اگر در مورد این موضوعات به اندازه ی کافی اطلاعات ندارید پیشنهاد می کنیم تا آخر با این مقاله همراه باشید.

اصولا چه محتوایی را کپی می نامند؟

گوگل آن دسته از محتوا را تکراری به حساب می آورد که پیش از انتشار یک نسخه از آن در وب وجود داشته باشد . وقتی می گوییم یک نسخه از آن یعنی دقیقا همان محتوا نه  چیزی کمتر و نه چیزی بیشتر.

گاهی یک وبسایت مقاله ای را منتشر می کند که فقط بخشی از آن از وبسایت دیگری کپی شده است . سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که آیا این مقاله هم شامل محتوای کپی می شود ؟ در این مورد نیز پاسخ گوگل مثبت است .

به علاوه محتوای کپی اقسام دیگری هم دارد. مثلا گاهی مواقع عوض کردن بخشی از مقاله یا خلاصه نویسی آن هم نمی تواند مانع از آن شود که گوگل از تکراری بودن آن صرف نظر کند .

یکی دیگر از انواع محتوای کپی duplicate content  می باشد . duplicate content یعنی یک محتوا بدون تغییر دوبار درون یک وبسایت منتشر شده باشد . محتوای  duplicate بدین معناست که دو صفحه وب درون یک وبسایت کاملا مشابه باشند . این تشابه می تواند از لحاظ تشابه خود محتوا باشد یا از این نظر که آدرس URL مربوط به دو صفحه کاملا مشابه باشد . این اتفاق معمولا در وبسایت های بزرگ که دایما در حال تولید محتوا هستند ممکن است رخ بدهد. مثلا ممکن است دو صفحه ی وب با آدرس مشابه که انتهای URL  یکی از آنها / داشته باشد به عنوان محتوای تکراری محسوب شوند . اگر می خواهید مانع از بروز چنین خطاهایی شوید می توانید از Google webmaster  و یا از سایت های پولی مثل ahrefs  استفاده کنید . این دو ابزار محتوای تکراری درون وبسایت تان را به شما نشان می دهد .

چرا محتوای تکراری باعث افت رتبه ی سایت شما می شود ؟

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد گوگل سعی میکند با سایت هایی که محتوای کپی دارند برخورد کند . این قبیل سایت ها عمدتا به درد کاربر نمی خورند . برای اینکه سایت هایی با محتوای با ارزش و غیرکپی در نتایج جستجو به کاربر نشان داده شوند گوگل سایت های بی ارزش را جریمه می کند و آنها در نتایج جستجو پایین تر نشان می دهد. اینامر باعث ریزش مخاطبان این وبسایت ها می شود و کسب و کار اینترنتی آنها با مشکلاتی مواجه می شود . تشخیص این مسئله بر عهده الگوریتمی به نام google rankBrain می باشد . برای مطالعه بیشتر در مورد این الگوریتم می توانید این مقاله را مطالعه کنید . با توجه به توضیحاتی که ارایه کردیم کاملا روشن شد که سایت هایی که از لحاظ محتوایی بی ارزش هستند هر روز پس رفت می کنند و سایت های قدرتمند با محتوای به روز و استاندارد جایگزینشان می شوند . اصلا نبرد سئو (SEO) در آینده پیرامون محتوای با کیفیت و جامع شکل می گیرد .

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در فروردین 1398