طراحی قالب وردپرس

۷ باورغلط در مورد HTML5

HTML5  در حقیقت مجموعه جدیدی از استاندارد ها، معانی و قوانینی برای نشانه گذاری (مارک آپ – کدنویسی) وبسایت است که قادر است ویژگی های جدید مرورگرها مانند ذخیره سازی آفلاین، پخش چند رسانه ای و سطح کوچکی از تعامل در آنها را فعال سازد. اکثر ویژگی های موجود در وبسایت هایی که بر پایه HTML5 طراحی شده اند که بسیار جالب و خلاقانه هستند، نشانه گذاری محض محسوب نمی شوند بلکه ترکیبی از CSS3 و jQUERY  هستند که هردو دارای استاندارد های جدیدی هستند که در راستای HTML5 در حال پیشرفت اند.

طراحان وبسایت معمولا تمایلی برای بحث در رابطه با کدگذاری و یا معنا شناسی و جاوا اسکریپت و موارد این چنین ندارند بلکه هدف افزایش تخصص شما در طراحی طرح اصلی و یا طراحی وبسایت و تغییر دیدگاه شما در رابطه با بهره گیری از اصول و قواعد تکنولوژی های جدید برای ایجاد رقابت در این صنعت و حرفه است.

اکنون قصد داریم تعدادی از ویژگی های مربوط به HTML5 که می تواند موجب جلب توجه شما شود را بیان می کنیم.

کدنویسی html5

 

HTML5 به این دلیل به وجود آمد که کمپانی Apple ازپشتیبانی فلش صرفنظر کرد

اگرچه که HTML5 ویژگی های فوق العاده ای برای استفاده کنندگان تلفن همراه دارد اما نتوانسته iphone را انطور که باید و شاید پشتیبانی کند و جوابگوی نیازهای مصرف کنندگان آن باشد. در واقع Opera  و Mozilla  با همکاری یکدیگر در سال ۲۰۰۴ سعی کردن تا مشکلات وب را تا حدی بهبود بخشند و برای همین منظور هفت دستورالعمل برای طراحی مناسب وبسایت ارائه دادند. در واقع هدف آنها از این کار بسیار ساده و آشکار بود! آنها می خواستند با ارائه این هفت اصل به استانداردهای HTML5 سرعت و کیفیت بالاتری ببخشند. این هفت اصل شامل سازگاری، مدیریت خطا،کاربرد پذیری،توسعه آزاد و اجتناب از پروفایل کردن مخصوص دستگاه می باشد. این هفت اصل تا سال ۲۰۰۶ مورد پذیرش قرار نگرفت و با گذشت کمتر از سه سال تعاریف و سازوکارهای جدیدی تهیه و آماده استفاده گردید.

HTML5 تا سال ۲۰۲۲ به طور کامل آماده استفاده نمی باشد

در حال حاضر اکثر مرورگرها از جمله Opera و Mozilla از HTML5 پشتیبانی می کنند. در حال حاضر تنها موردی که باید به آن توجه کرد سیستم نشانه گذاری یا همان مارک آپ نیست؛ بلکه CSS است. هرچند با استفاده از تنظیمات پیش فرض موجود در CSS میتوان از مرورگرهای قدیمی استفاده کرد اما تا هنگامی که در استفاده از جزییات آن دقت کافی به کار برده نشود ممکن است کاربران در حین استفاده از آن دچار مشکل شوند.

HTML5 به CSS3 نیاز دارد

منطقی ترین حالت در حین استفاده از HTML5 برای طراحی وبسایت استفاده از CSS3 است اما این ضروری نمی باشد. HTML5 تنها برای نشانه گذاری به کار می رود و به خوبی می تواند از امکانات سبک گذاری CSS استفاده کند. به بیان دیگر، زبان کدنویسی HTML5 ویژگی ها و تگ هایی را که سبک و ظاهر هر بخش را کنترل می کنند حذف می کند و بنابراین در طراحی “خطی” قابل استفاده نمی باشد. در حال حاضر مرورگرها مهمترین عامل در نمایش صحیح یا خطادار وبسایت ها هستند. برای مثال در HTML5 شما گزینه ای با عنوان “display:block” را برای هر کدام از بخشهای موجود در HTML5 دارید که توسط مرورگر اینترنت اکسپلورر ۸ و همچنین نسخه های قبلی آن قابل اجرا می باشد. به طور خلاصه می توان گفت که HTML5 به استایلی نیاز دارد که ظاهری خوب داشته باشد اما این استایل الزاما CSS3 نیست.

HTML5 امکان دسترسی پذیری را از بین می برد

HTML5 بر اساس قابلیت دسترسی پذیری طراحی و برنامه ریزی شده است. در حین تهیه پیش نویس از تنظیمات، باید نهایت دقت به کار برده شود تا اطمینان حاصل کنیم که هر عنصر با نشانه های اختصاصی WIA ARIA منطبق باشد. این نشانه ها ویژگی های خاصی هستند که با اضافه شدن به تگ های شما این امکان را می دهند که دسترسی پذیری وسایل (دیوایس های مختلف) مانند صفحه خوان ها، برای تفسیر بهتر از محتوا و مطالب سایت را افزایش دهند. تبدیل یک وبسایت به HTML5 بدون توجه به قواعد و نشانه ها و به کارگیری مناسب انها سبب از بین رفتن دسترس پذیری وبسایت می شود.

HTML5 موجب مرگ تدریجی فلش خواهد شد

واقعیت این است که فلش همچنان توسط میلیون ها وبسایت و طراحان وب در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. اختلاف از آنجایی شروع شد که دو کمپانی Adobe و Apple دچار سوء تفاهم شدند و همچنین توسعه روزافزون HTML5 برای فایل های صوتی و تصویری و پیشرفت تلفن همراه را می توان خاطرنشان کرد. اگرچه که HTML5 برای استفاده از اجرای فایل های تصویری کم حجم بسیار عالی است اما پشتیبانی کامل HTML5 از این برنامه ها مستلزم دو یا سه مرتبه کدگشایی فلش است و همچنان بسیاری از ویژگی های مورد نیاز و موجود در تکنولوژی هایی که براساس پلاگین های فلش عمل می کنند را دارا نمی باشد و به همین دلیل مورد نقد قرار می گیرد. در حال حاضر وبسایت هایی مانند Vimeo وYouTube به طور گسترده ای و بنا به اقتضای پیشرفت تکنولوژی از HTML5 استفاده می کنند و فلش به به این سرعت که گمان می رود، سرعت کنار گذاشته نخواهد شد.

html5 tags

اکنون به مبحث فلش در طراحی وبسایت می پردازیم. در سال های اخیر تغییر رویکرد طراحان سایت از فلش به HTML5 رخ داده است. یادگیری و کاربرد HTML5 نسبت به فلش بسیار آسان تر است و نیازی به تسلط در استفاده از جاوااسکریپت در سطح خیلی بالا را ندارد. همچنین برای اجرا نیازی به پلاگین طرف سوم ندارد، از سرعت بارگذاری بسیار بالایی برخوردار است و با تلفن همراه نیز سازگاری دارد. بنابراین این موضوع درست نیست که بگوییم HTML5 کاربرد فلش را از بین می برد بلکه خود در حال تغییر و تحول در طراحی تلفن همراه و بازاریابی شبکه است.

HTML5 فقط با اضافه کردن یک doctype ایجاد می شود

در حال حاضر اکثر مرورگرها از HTML5 استفاده می کنند اما HTML5 فراتر از یک doctype است. HTML5 مجموعه ای کامل از کاربرد تگهایی معنایی و نیز تکنیکهای بهینه سازی توسط میکروفرمت ها است. تگهایی مثل <header>, <nav>,<section>,<article> and <footer> باید در جای خود استفاده شوند. استفاده صحیح از همین تگهاست که به وبسایت شما این امکان را می دهد که از مزایای استفاده مرورگرها و موتورهای جستجو از HTML5 بهره مند شود. در واقع استفاده از یک doctype جدید در راستای استفاده بهتر از HTML5 است. اما قبل از استفاده از نرم افزارها و برنامه هایی که مدعی اند که براساس HTML5 طراحی شده اند باید بدانید که چه چیزی باعث می شود یک وبسایت HTML5 واقعا HTML5 باشد.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در فروردین 1398