طراحی قالب وردپرس

نسخه موبایل برای وب سایت

اگر وب سایت شما نسخه موبایل نداشته و یا طراحی آن به صورت واکنش گرا (ریسپانسیو) نباشد، حتما اخیرا پیامی از گوگل دریافت کرده اید که این موضوع را به عنوان مشکل جدی مطرح کرده و شما را نسبت به این موضوع مطلع کرده است :

Google systems have tested — pages from your site and found that 100% of them have critical mobile usability errors. The errors on these — pages severely affect how mobile users are able to experience your website. These pages will not be seen as mobile-friendly by Google Search, and will therefore be displayed and ranked appropriately for smartphone users

در نگاه اول این پیام به مشکل مهمی اشاره دارد زیرا از کلماتی مانند Severely و Critical Mobile Errors استفاده شده است. یعنی مشکلات خیلی جدی! و شما را نگران کرده است. شما هم سریعا این موضوع را در گوگل جستجو کرده اید که حال باید چه کنم و راهکار چیست.

این مشکل برای چیست؟ این پیام گوگل یعنی چه؟

ابتدا باید متوجه باشید که این پیام به چه دلیلی برای شما ارسال شده است. ساده است : سایت شما برای موبایل طراحی نشده و بازدیدکنندگان زیادی که از طریق موبایل وب سایت شما را بازدید می کنند، نمای خوبی از آن نمی بینند. سایت شما را در حالت زوم می بینند که بسیار کوچک و برای چشم خسته کننده است. به همین دلیل احتمالا سایت شما را در همان ابتدای کار می بندند و یا باید تمامی بخشها را زوم بزرگتر کنند تا بتوانند به خوبی مطالب سایت شما را مطالعه کنند.

پس این مشکل اشاره به این دارد که سایت شما به صورت Responsive یا واکنشگرا طراحی نشده است.

mobile-first-design

واکنشگرا چیست؟ ریسپانسیو یعنی چه؟

یک سایت یا یک صفحه اینترنتی که ریسپانسیو باشد، به گونه ای است که برای هر صفحه نمایشی (هر دیوایس متفاوتی مثل موبایل، تبلت و …) نمایش بخصوصی دارد و بخشهای مختلف سایت به گونه مرتب برای نمایش در صفحات مختلف طرح ریزی شده اند. بدون اینکه نیازی به زوم باشد. تقریبا مثل یک اپلیکیشن موبایل، همه چیز در جای خود قرار دارد.

طراحی ریسپانسیو در مبحث طراحی سایت هدفش این است که تجربه ای خوشایند را در مشاهده سایت، با قابلیت خواندن آسان محتوا، حداقل زوم و کاوش هر چه آسانتر صفحات برای بازدید کنندگانی که از طریق صفحات مختلف نمایش با سایزهای متفاوت از سایت بازدید می کنند، بوجود آورد.

دقیقا یعنی چه؟!

در یک جمله یعنی : بازدیدکنندگانی که سایت شما را از طریق موبایل یا تبلت با صفحاتی کوچکتر از مانیتور کامپیوتر می بینند، بتوانند به راحتی با سایت شما ارتباط برقرار کرده و مدتها آنرا مرور کنند.

چه فایده ای دارد؟

طبق آمار، استفاده کنندگان از موبایل برای بازدید صفحات وب، روز به روز در حال رشد هستند و این رشد طی یک سال اخیر، بی سابقه بوده است و گوی سبقت را از بازدیدکنندگانی که از طریق کامپیوتر به وب گردی می پردازند ربوده است. این نشان می دهد که در صورتیکه وب سایت شما بازدیدکنندگانی دارد، بخش اعظم آنها را افرادیکه از طریق موبایل وارد شده اند تشکیل می دهد.

اگر وب سایت شما برای موبایل آماده شده باشد، طبیعتا مخاطبان بیشتری را به خود جذب خواهد کرد و برعکس، اگر نسخه موبایل نداشته باشد، بازدیدکنندگانی بسیاری را از دست خواهد داد و این یعنی خسارت! یعنی از دست دادن مخاطب به بهایی اندک. آمار زیر، میزان استفاده کنندگان از مرورگرهای موبایلی را نسبت به افرادیکه از کامپیوتر استفاده میکنند نشان میدهد.

طراحی واکنشگرا

راهکار چیست؟ برای نسخه موبایل چه باید کرد؟

خیلی ساده است. دو حالت دارد :

 1. سایت شما فعال است اما نسخه موبایل ندارد.
 2. می خواهید سایت جدیدی راه اندازی کنید و نیاز به مشاوره دارید.

در حالت اول، کافیست برای سایت خود نسخه موبایل آماده کنید. در واقع باید طرح فعلی وب سایتتان را واکنشگرا کنید. این کار ساده است و به زیرساختهای سایت شما آسیب وارد نمی کند. یعنی طرح اصلی وب سایت که در کامپیوتر دیده می شود دستکاری نمی شود. فقط برای مشاهده در موبایل آماده سازی می شود. این کار توسط کدنویسان حرفه ای که کارشان طراحی ریسپانسیو است انجام می گردد. ما در آرنیکاوب، این کار را به راحتی و با کیفیتی بالا انجام می دهیم.

در حالت دوم، قبل از اینکه سایت جدید خود را راه اندازی کنید، پیشنهاد می کنیم که با کدنویسان حرفه ای مشورت کنید و در مورد طراحی واکنشگرای سایتتان نظرات آنها را نیز جویا شوید. زیرا گاهی با هزینه ای بسیار کم، می توان از خسارتی زیاد جلوگیری کرد و همچنین می توان مخاطبان زیادی را جذب نمود. سایتی که واکنشگرا نباشد، اکنون دیگر نمی توان نام سایت را به آن داد!

برای داشتن یک سایت خود و زیبای واکنشگرا با ما در ارتباط باشید.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

 1. ali نوشته است:

  با سلام و خسته نباشید .

  بنده سایت پربازدیدی داشتم اما مثل اینکه امروز متوجه شدم دیگه هیچ مطلب و ایندکسی در گوگل ندارم.
  یعنی فکرکنم گوگل سایت من را کلا حذف کرده .
  آدرس سایتم موجوده . لطفا بررسی و پاسخی برای حذف کلی سایتم بدید.

  متن گوگل وبستر ارور :

  Sneaky mobile redirects detected on …………………
  August 20, 2016

  To: Webmaster of ……………

  Google has detected sneaky redirects for mobile users on your site. This means that mobile users visiting your site are redirected to another page or are shown different content than your desktop users. This creates an unexpected experience for Google Search users and violates our Webmaster Guidelines. Therefore Google has prevented the offending pages from showing in search results. This manual spam action has been applied to musicom.ir/. To reinstate these pages in search results, remove the spam and file a reconsideration request. After we determine that you have complied with our guidelines, we will remove this manual action.
  Here’s how to fix this problem:
  ۱

  Find the configuration responsible for the sneaky redirects

  Start by reading our guide on detecting sneaky mobile redirects. Sneaky redirects can be caused by code or an ad campaign on your site. Because the redirection can be caused by factors like visiting on specific browsers, devices, locations, or IP ranges, you should visit your site like how a typical user would visit it. For example, visit your site from Google Search using a mobile device.

  Detect sneaky mobile redirects
  ۲

  Remove the configuration causing the cloaking or sneaky redirects

  We’ll discover these changes when we re-crawl your pages and update our index.
  ۳

  Submit a reconsideration request

  Once you fix your site, file for reconsideration to remove this manual action. Include any details or documentation that can help us understand the changes made to your site.

  لطفا راهنمایی کنید .
  ممنون .

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در فروردین 1398