طراحی قالب وردپرس

نسخه موبایل برای وب سایت

اگر وب سایت شما نسخه موبایل نداشته و یا طراحی آن به صورت واکنش گرا (ریسپانسیو) نباشد، حتما اخیرا پیامی از گوگل دریافت کرده اید که این موضوع را به عنوان مشکل جدی مطرح کرده و شما را نسبت به این موضوع مطلع کرده است :

Google systems have tested — pages from your site and found that 100% of them have critical mobile usability errors. The errors on these — pages severely affect how mobile users are able to experience your website. These pages will not be seen as mobile-friendly by Google Search, and will therefore be displayed and ranked appropriately for smartphone users

در نگاه اول این پیام به مشکل مهمی اشاره دارد زیرا از کلماتی مانند Severely و Critical Mobile Errors استفاده شده است. یعنی مشکلات خیلی جدی! و شما را نگران کرده است. شما هم سریعا این موضوع را در گوگل جستجو کرده اید که حال باید چه کنم و راهکار چیست.

این مشکل برای چیست؟ این پیام گوگل یعنی چه؟

ابتدا باید متوجه باشید که این پیام به چه دلیلی برای شما ارسال شده است. ساده است : سایت شما برای موبایل طراحی نشده و بازدیدکنندگان زیادی که از طریق موبایل وب سایت شما را بازدید می کنند، نمای خوبی از آن نمی بینند. سایت شما را در حالت زوم می بینند که بسیار کوچک و برای چشم خسته کننده است. به همین دلیل احتمالا سایت شما را در همان ابتدای کار می بندند و یا باید تمامی بخشها را زوم بزرگتر کنند تا بتوانند به خوبی مطالب سایت شما را مطالعه کنند.

پس این مشکل اشاره به این دارد که سایت شما به صورت Responsive یا واکنشگرا طراحی نشده است.

mobile-first-design

واکنشگرا چیست؟ ریسپانسیو یعنی چه؟

یک سایت یا یک صفحه اینترنتی که ریسپانسیو باشد، به گونه ای است که برای هر صفحه نمایشی (هر دیوایس متفاوتی مثل موبایل، تبلت و …) نمایش بخصوصی دارد و بخشهای مختلف سایت به گونه مرتب برای نمایش در صفحات مختلف طرح ریزی شده اند. بدون اینکه نیازی به زوم باشد. تقریبا مثل یک اپلیکیشن موبایل، همه چیز در جای خود قرار دارد.

طراحی ریسپانسیو در مبحث طراحی سایت هدفش این است که تجربه ای خوشایند را در مشاهده سایت، با قابلیت خواندن آسان محتوا، حداقل زوم و کاوش هر چه آسانتر صفحات برای بازدید کنندگانی که از طریق صفحات مختلف نمایش با سایزهای متفاوت از سایت بازدید می کنند، بوجود آورد.

دقیقا یعنی چه؟!

در یک جمله یعنی : بازدیدکنندگانی که سایت شما را از طریق موبایل یا تبلت با صفحاتی کوچکتر از مانیتور کامپیوتر می بینند، بتوانند به راحتی با سایت شما ارتباط برقرار کرده و مدتها آنرا مرور کنند.

چه فایده ای دارد؟

طبق آمار، استفاده کنندگان از موبایل برای بازدید صفحات وب، روز به روز در حال رشد هستند و این رشد طی یک سال اخیر، بی سابقه بوده است و گوی سبقت را از بازدیدکنندگانی که از طریق کامپیوتر به وب گردی می پردازند ربوده است. این نشان می دهد که در صورتیکه وب سایت شما بازدیدکنندگانی دارد، بخش اعظم آنها را افرادیکه از طریق موبایل وارد شده اند تشکیل می دهد.

اگر وب سایت شما برای موبایل آماده شده باشد، طبیعتا مخاطبان بیشتری را به خود جذب خواهد کرد و برعکس، اگر نسخه موبایل نداشته باشد، بازدیدکنندگانی بسیاری را از دست خواهد داد و این یعنی خسارت! یعنی از دست دادن مخاطب به بهایی اندک. آمار زیر، میزان استفاده کنندگان از مرورگرهای موبایلی را نسبت به افرادیکه از کامپیوتر استفاده میکنند نشان میدهد.

طراحی واکنشگرا

راهکار چیست؟ برای نسخه موبایل چه باید کرد؟

خیلی ساده است. دو حالت دارد :

  1. سایت شما فعال است اما نسخه موبایل ندارد.
  2. می خواهید سایت جدیدی راه اندازی کنید و نیاز به مشاوره دارید.

در حالت اول، کافیست برای سایت خود نسخه موبایل آماده کنید. در واقع باید طرح فعلی وب سایتتان را واکنشگرا کنید. این کار ساده است و به زیرساختهای سایت شما آسیب وارد نمی کند. یعنی طرح اصلی وب سایت که در کامپیوتر دیده می شود دستکاری نمی شود. فقط برای مشاهده در موبایل آماده سازی می شود. این کار توسط کدنویسان حرفه ای که کارشان طراحی ریسپانسیو است انجام می گردد. ما در آرنیکاوب، این کار را به راحتی و با کیفیتی بالا انجام می دهیم.

در حالت دوم، قبل از اینکه سایت جدید خود را راه اندازی کنید، پیشنهاد می کنیم که با کدنویسان حرفه ای مشورت کنید و در مورد طراحی واکنشگرای سایتتان نظرات آنها را نیز جویا شوید. زیرا گاهی با هزینه ای بسیار کم، می توان از خسارتی زیاد جلوگیری کرد و همچنین می توان مخاطبان زیادی را جذب نمود. سایتی که واکنشگرا نباشد، اکنون دیگر نمی توان نام سایت را به آن داد!

برای داشتن یک سایت خود و زیبای واکنشگرا با ما در ارتباط باشید.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.