طراحی قالب وردپرس

آموزش برنامه نویسی از صفر تا صد

به برنامه‌نویسی علاقه دارید؟ دوست دارید این مبحث را به صورت حرفه‌ای شروع کنید؟ در این متن سعی داریم تا شما را با نکات مهمی در این زمینه آشنا کنیم. نکاتی که می‌توانند تأثیر شایانی در امر آموزش برنامه‌نویسی داشته باشند.

برای یادگیری برنامه نویسی از کجا باید شروع کنیم؟

اولین سوالی که به نظر افراد می آید مقدمات و شرایطی است که برای شروع برنامه نویسی لازم است. پس با آرنیکاوب همراه باشید تا این نکات را با هم مرور کنیم و بتوانیم در کنار هم راحت تر از قبل یاد بگیریم.

۱٫ یادگیری الگوریتم

اگر می‌خواهید به صورت خیلی جدی وارد این عرصه شوید توصیه می‌کنیم ابتدا بر روی یادگیری الگوریتم‌ها فوکوس کنید. الگوریتم‌ها می‌توانند در درک آموزش برنامه نویسی ای که می‌بینید و یا کلاس آموزش برنامه نویسی ای که می‌روید و حتی در خود کار (انجام پروژه های مختلف که بعداََ خواهید گرفت) به شما کمک‌های فراوانی کنند. کامپیوتر ها و در کل تمام جهان بر اساس الگوریتم‌هایی بسیار پیچیده تا آسان کار می‌کنند.

شما می‌توانید این الگوریتم‌ها را بیش‌تر در ابزار های الکترونیکی و یا هوش مصنوعی مشاهده کنید. از این روی اگر شما یک الگوریتم را به خوبی متوجه شوید می‌توانید به راحتی یک مشکل در برنامه نویسی و یا کد نویسی را حل کنید. حتی ممکن است مشتریان شما مواردی را از شما طلب کنند که تا به آن موقع چنین چیزی را ننوشته‌اید ولی بیس اصلی کدها را می‌دانید و در این مراحل شما باید مقداری خلاقیت به خرج داده تا بتوانید خواسته مشتریان خود را برطرف کنید.

 

تصویری از یک لپ تاپ و عینک در آموزش برنامه نویسی

 

۲٫ تحقیقات اولیه

نکته مهم بعدی تحقیقات اولیه کار است. ممکن است شما این مورد را از دوستانتان شنیده باشید و در رابطه با آن اطلاعات خوبی داشته باشید اما بهتر است باز هم در این باره از گوگل استفاده کنید و در آن جستجویی انجام دهید. هر شخص قبل از طی کردن مراحل آموزش برنامه نویسی باید با اصول اولیه این کار مانند اینکه سیستم پردازش و انتقال اطلاعات چگونه است؟ و یا چه زبان‌هایی در چه بخش‌هایی کار می‌کنند و برای حوزه مورد نظر شما کدام زبان بهتر است؟ کدام بخش ها پایه‌ای تر هستند و اگر آن ها را به صورت عالی فرا نگیرید در آینده به مشکل خواهید خورد؟ و غیره آشنا شود.

علاوه بر این سوالات سعی کنید درباره اصطلاحات رایج در کد نویسی و برنامه نویسی و همچنین ادیتور های خوب و مواردی از این قبیل اطلاعاتی داشته باشید. شاید شما در هنگام درس دادن استاد و یا دیدن فیلم های آموزشی کلمه ای را متوجه نشوید و تا مدت ها در همان بخش مشکل داشته باشید؛ از این رو بهتر است قبل از ایجاد مشکل ار وقوع آن جلوگیری کنیم.

 ۳٫ شناخت زبان برنامه نویسی

همانطور که در مقاله آموزش برنامه نویسی در مشهد اشاره شد زبان‌های بسیاری برای برنامه نویسی وجود دارند. برای اینکه بدانید باید با کدام زبان شروع کنید، بهتر است بدانید که زبان های پایه مانند سی و و جاوا ابتدای کار هستند. شما می‌توانید با فرا گرفتن آموزش برنامه‌نویسی سی یا جاوا به مقداری از دیگر زبان ها نیز تسلط پیدا کنید. در واقع این دو زبان تشابه زیادی با زبان های دیگر دارند و اگر این دو را فرا بگیرید بقیه روند آموزش آسان تر خواهد بود.
پس از یادگیری زبان های پایه و مهم، بسته به نوع علاقه شما و حوزه ای که میخواهید در آن به فعالیت بپردازید بایستی زبانی مناسب را انتخاب کنید. برای اینکه به طور دقیق با زبان برنامه نویسی پر کاربرد آشنا شوید و بدانید که هر کدام در چه حوزه ای کاربرد دارند مطالب مربوط را در سایت مطالعه کنید.

۴٫ استفاده از ادیتور

با توجه به تحقیقاتی که اول به آن اشاره کردیم مناسب با زبان و مقدار تخصص در زبان انگلیسی میتوانید از ادیتور های مختلف استفاده کنید. ادیتور ها برنامه هایی برای نوشتن کد ها هستند. بعضی از این برنامه ها بعد از نوشتن چند حرف اول یک دستور، دستور های مشابه را به شما نمایش میدهند و در سرعت شما بسیار مؤثرند. این ادیتورها برای افرادی که خیلی در زبان انگلیسی تخصص ندارند نیز خوب است. در مقابل ادیتور هایی نیز وجود دارند که این ویژگی ها را ندارند اما فضای آن ها ساده تر است و فقط برای کارهای تستی استفاده می‌شوند. با توجه به سابقه آرنیکا وب در این زمینه پیشنهاد ما به شما ادیتور های دریم ویور (از جمله برنامه های عالی شرکت ادوبی) و پی اچ پی استورم است.

نکته ای که در این بخش وجود دارد و بی ربط با آموزش برنامه نویسی نیست این است که اگر شما با ادیتور های حرفه ای مانند مثال های بالا کار کنید اصطلاحاََ تنبل خواهید شد؛ زیرا همانطور که گفته شد این ادیتورها برای راحتی کار کدنویس یا برنامه‌نویس دستورات را به صورت پیش‌فرض نمایش می‌دهد و شما کم کم با دستورات بیگانه می‌شوید.

اینکه در محیطی حرفه‌ای کار کنید بسیار خوب است اما برای زمانی که شما نیز حرفه‌ای باشید. برای شروع اولیه بهتر است از ادیتورهایی مانند notepad++ استفاده کنید تا دست به کدتان بهتر شود و هم‌چنین در نوشتن صحیح دستورات مشکلی نداشته باشید. بعد از مدتی اگر احساس کردید که زمانتان بر سر این موارد در حال تلف شدن است می‌توانید از نرم افزار های معرفی شده به صورت حرفه ای استفاده کنید.

تصویری از فردی در حال یادگیری برنامه نویسی در آموزش برنامه نویسی

 

۵٫ بهبود زبان تخصصی

یک فعالیت دیگر که در آموزش برنامه نویسی می‌تواند بگنجد تلاش برای بهتر کردن زبان تخصصیتان در زمینه آی تی است. برای اینکار از مقالات و یا کتاب‌های مناسب استفاده کنید و هر روز با اصطلاحات به روز آشنا شوید.

یکی از معایب برنامه نویسی گیرکردن کدها بعد از ساعت‌ها کدنویسی یا برنامه نویسی است. در این زمان شما باید نهایت صبر خود را به کار ببردید و چندین خط کد را به دنبال ایراد ها بگردید. حتماََ برای شما نیز پیش خواهد آمد که در طول برنامه نویسی چیزی که میخواهید run نمی‌شود و به هر صورت خطایی در سیستم به وجود می آید اما باید بدانید که برنامه نویسی همین است و این مشکل از آن جدا نیست.
از دست و پنجه نرم کردن با خطا ها ناامید نشوید و سعی کنید از این مشکلات و خطا ها چیزهای جدید را یاد بگیرید تا در آینده از این تجربه خود استفاده کنید.

و نکته پایانی

در آخر مهم ترین بخش برای یادگیری شما کلاسی است که مطالب را در آن یاد میگیرید.

جمع‌بندی:

در این متن شما را با تمام نکات کاربردی و مهمی که پیش از یادگیری هر زبان برنامه‌نویسی نیاز است تا بدانید، آشنا کردیم و تمرکز بر یادگیری الگوریتم، تحقیقات در خصوص سیستم پردازش و انتقال اطلاعات و کاربرد هر زبان برنامه‌نویسی، کدنویسی و شناسایی ادیتورها، شناخت زبان‌های برنامه نویسی  و نکاتی در باب استفاده از ادیتورها، بهبود زبان تخصصی و از همه مهم‌تر انتخاب کلاس را جزو مهم‌ترین نکاتی که پیش از یادگیری زبان برنامه‌نویسی باید  به آن توجه کرد برشمردیم.  تلاش آرنیکاوب بر این بوده است تا بتواند مطالب بروز، کاربردی، مهم و مفید را در اختیار شما عزیزان بگذارد و روز به روز برنامه نویسانی قدرتمند را به جامعه تحویل دهد.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در فروردین 1398