طراحی قالب وردپرس

آموزش برنامه نویسی از صفر تا صد

اگر شما نیز به برنامه نویسی علاقه مند شده اید و دوست دارید تا این بحث و رشته را به صورت جدی شروع کنید نکاتی را مد نظر داشته باشید. این نکات میتوانند کمک بسیاری در امر آموزش برنامه نویسی به شما بکند.

برای یادگیری برنامه نویسی از کجا باید شروع کنیم؟

اولین سوالی که به نظر افراد می آید مقدمات و شرایطی است که برای شروع برنامه نویسی لازم است. پس با آرنیکاوب همراه باشید تا این نکات را با هم مرور کنیم و بتوانیم در کنار هم راحت تر از قبل یاد بگیریم.

اگر میخواهید به صورت خیلی جدی وارد این عرصه بشوید توصیه میکنیم ابتدا بر روی یاد گیری الگوریتم ها فوکوس کنید. الگوریتم ها میتوانند در درک آموزش برنامه نویسی ای که می بینید و یا کلاس آموزش برنامه نویسی ای که میروید و حتی در خود کار (انجام پروژه های مختلف که بعدا خواهید گرفت) به شما کمک های فراوانی بکنند. کامپیوتر ها و در کل تمام جهان بر اساس الگوریتم هایی بسیار پیچیده تا آسان کار میکند.

شما میتوانید این الگوریتم ها را بیشتر در ابزار های الکترونیکی و یا هوش های مصنوعی مشاهده کنید. از این روی اگر شما یک الگوریتم را به خوبی متوجه شوید میتوانید به راحتی یک مشکل در برنامه نویسی و یا کد نویسی را حل کنید. حتی ممکن است مشتریان شما مواردی را از شما طلب کنند که تا به آن موقع چنین چیزی را ننوشته اید ولی بیس اصلی کد ها را می دانید و در این مراحل شما باید مقداری خلاقیت به خرج داده تا بتوانید خواسته مشتریان خود را برطرف کنید.

تصویری از یک لپ تاپ و عینک در آموزش برنامه نویسی

نکته مهم بعدی تحقیقات اولیه کار است. ممکن است شما این مورد را از دوستانتان شنیده باشید و در رابطه با آن اطلاعات خوبی داشته باشید اما بهتر است باز هم در این باره از گوگل استفاده کنید و در آن جستجویی انجام دهید. هر شخص قبل از طی کردن مراحل آموزش برنامه نویسی باید با اصول اولیه این کار مانند اینکه سیستم پردازش و انتقال اطلاعات چگونه است؟ و یا چه زبان هایی در چه بخش هایی کار میکنند و برای حوزه مورد نظر شما کدام زبان بهتر است؟ کدام بخش ها پایه ای تر هستند و اگر آن ها را به صورت عالی فرا نگیرید در آینده به مشکل خواهید خورد؟ و… آشنا شود.

علاوه بر این سوالات سعی کنید درباره اصطلاحات رایج در کد نویسی و برنامه نویسی و همچنین ادیتور های خوب و مواردی از این قبیل اطلاعاتی داشته باشید. شاید شما در هنگام درس دادن استاد و یا دیدن فیلم های آموزشی کلمه ای را متوجه نشوید و تا مدت ها در همان بخش مشکل داشته باشید؛ از این رو بهتر است قبل از ایجاد مشکل ار وقوع آن جلوگیری کنیم.

زبان برنامه نویسی خود را بشناسید

همانطور که در مقاله آموزش برنامه نویسی در مشهد اشاره شد زبان های بسیاری برای برنامه نویسی وجود دارند. برای اینکه بدانید باید با کدام زبان شروع کنید بهتر است بدانید که زبان های پایه مانند سی و و جاوا ابتدای کار هستند. شما میتوانید با فرا گرفتن آموزش برنامه نویسی سی یا جاوا به مقداری از دیگر زبان ها نیز تسلط پیدا کنید. در واقع این دو زبان تشابه زیادی با زبان های دیگر دارند و اگر این دو را فرا بگیرید بقیه روند آموزش آسان تر خواهد بود.
پس از یادگیری زبان های پایه و مهم، بسته به نوع علاقه شما و حوزه ای که میخواهید در آن به فعالیت بپردازید بایستی زبانی مناسب را انتخاب کنید. برای اینکه به طور دقیق با زبان برنامه نویسی پر کاربرد آشنا شوید و بدانید که هر کدام در چه حوزه ای کاربرد دارند مطالب مربوط را در سایت مطالعه کنید.

با توجه به تحقیقاتی که اول به آن اشاره کردیم مناسب با زبان و مقدار تخصص در زبان انگلیسی میتوانید از ادیتور های مختلف استفاده کنید. ادیتور ها برنامه هایی برای نوشتن کد ها هستند. بعضی از این برنامه ها بعد از نوشتن چند حرف اول یک دستور، دستور های مشابه را به شما نمایش میدهند و در سرعت شما بسیار موثر اند. این ادیتور ها برای افرادی که خیلی در زبان انگلیسی تخصص ندارند نیز خوب است. در مقابل ادیتور هایی نیز وجود دارند که این ویژگی ها را ندارند اما فضای آن ها ساده تر است و فقط برای کار های تستی استفاده میشوند. با توجه به سابقه آرنیکا وب در این زمینه پیشنهاد ما به شما ادیتور های دریم ویور (از جمله برنامه های عالی شرکت ادوبی)و پی اچ پی استورم است.
نکته ای که در این بخش وجود دارد و بی ربط با آموزش برنامه نویسی نیست این است که اگر شما با ادیتور های حرفه ای مانند مثال های بالا کار کنید اصطلاحا تنبل خواهید شد؛ زیرا همانطور که گفته شد این ادیتور ها برای راحتی کار کد نویس یا برنامه نویس دستورات را به صورت پیشفرض نمایش میدهد و شما کم کم با دستورات بیگانه می شوید.

اینکه در محیطی حرفه ای کار کنید بسیار خوب است اما برای زمانی که شما نیز حرفه ای باشید. برای شروع اولیه بهتر است از ادیتور هایی مانند notepad++ استفاده کنید تا دست به کدتان بهتر شود و همچنین در نوشتن صحیح دستورات مشکلی نداشته باشید. بعد از مدتی اگر احساس کردید که زمانتان بر سر این موارد در حال تلف شدن است میتوانید از نرم افزار های معرفی شده به صورت حرفه ای استفاده کنید.

تصویری از فردی در حال یادگیری برنامه نویسی در آموزش برنامه نویسی

یک فعالیت دیگر که در آموزش برنامه نویسی میتواند بگنجد تلاش برای بهتر کردن زبان تخصصیتان در زمینه آی تی است. برای اینکار از مقالات و یا کتاب های مناسب استفاده کنید و هر روز با اصطلاحات به روز آشنا شوید.

یکی از معایب برنامه نویسی گیرکردن کد ها بعد از ساعت ها کدنویسی یا برنامه نویسی است. در این زمان شما باید نهایت صبر خود را به کار ببردید و چندین خط کد را به دنبال ایراد ها بگردید. حتما برای شما نیز پیش خواهد آمد که در طول برنامه نویسی چیزی که میخواهید run نمیشود و به هر صورت خطایی در سیستم به وجود می آید اما باید بدانید که برنامه نویسی همین است و این مشکل از آن جدا نیست.
از دست و پنجه نرم کردن با خطا ها ناامید نشوید و سعی کنید از این مشکلات و خطا ها چیز های جدید را یاد بگیرید تا در آینده از این تجربه خود استفاده کنید.

در آخر مهم ترین بخش برای یادگیری شما کلاسی است که مطالب را در آن یاد میگیرید. تلاش آرنیکاوب بر این بوده است تا بتواند مطالب بروز، کاربردی، مهم و مفید را در اختیار شما عزیزان بگذارد و روز به روز برنامه نویسانی قدرتمند را به جامعه تحویل دهد.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در فروردین 1398