طراحی قالب وردپرس

طراحی رابط کاربری

رابط کاربری چیست ؟

رابط کاربری یا واسط کاربری (UI) را می توان یک رابطه بین کاربر و وسیله ای که کاربر از آن استفاده می کند دانست که متشکل می شود از یک سری دستورها که کاربر به وسیله ی مورد نظرش می دهد ( درون داده ) و اجرای آن دستورها که توسط وسیله انجام می شود ( برون داده ) . در واقع UI قسمتی از وسیله ای است که ارتباط کاربر را با آن وسیله برقرار می کند .

مثال : رابطه ی انسان با دستگاه قهوه ساز ( رابط کاربری سخت افزاری ) و رابطه ی انسان با تلفن همراه ( رابط کاربری نرم افزاری ).

رابط کاربری

آیا گرافیست ها همان طراحان UI هستند ؟

یکی از نکات مهم برای UI این است که باید ساده ، راحت و کاربر پسند باشد بنابراین بین گرافیست ها و طراحان UI یکسری تفاوت ها وجود دارد مثلا گرافیست ها به زیبایی و هنری بودن اثرشان توجه زیادی دارند در حالی که طراحان UI به ساده بودن و قابل فهم بودن طراحی شان اهمیت زیادی می دهند و به زیبایی و رنگ آمیزی محصول اهمیت چندانی نمی دهند.

یک طراح رابط کاربری  باید چه چیزهایی را بلد باشد؟

یک طراح رابط کاربری باید به انواع نرم افزار ها و سایت ها و UI هایی که توسط شرکت های بزرگی مثل گوگل و اپل ارائه می شوند مسلط باشد و در ضمن بتواند خودش را به جای کاربر قرار دهد و ابتکار و نوآوری به خرج دهد .  بلد بودن برنامه نویسی  نیز یکی از نیاز های یک طراح رابط کاربری می باشد .

رابط کاربری

UI  باید طوری طراحی شده باشد که کاربر تجربه ی خوبی را در استفاده از آن وسیله بدست آورد این تجربه ی کاربری (UX) برای طراحان رابط کاربری بسیار مهم است زیرا در آخر این کاربر است که از آن وسیله استفاده می کند بنابر این هرچه این تجربه ی کاربری بدست آورده شده توسط کاربر بهتر و موفقیت امیز تر باشد کاربر حس بسیار بهتری نسبت به آن طرح از خود نشان می دهد.

طراحان UI باید به نظرات کاربران و همچنین به تجربه های خوب و بد کاربران در زمینه ی طراحی شان توجه زیادی داشته باشند .

چه چیزهایی UI را بد جلوه می دهند؟

یک رابطه ی کاربری شلوغ و پر تجمل هر چند که خیلی زیبا رنگ آمیزی شده باشد اما برای کاربر مناسب نیست و ممکن است که رضایت  کاربر را جلب نکند پس همه چیز در UI باید به اندازه باشد .

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در فروردین 1398