یک طراحی شایسته می تواند موفقیت یک وب سایت را رقم بزند

طراحی رابط کاربری و طراحی گرافیک سایت

طرح یک وب سایت، دقیقا همان کانال ارتباطی میان مخاطب و مدیران وب سایت است. این وب سایت خواه فروشگاه باشد و یا اطلاع رسانی و یا معرفی محصولات یک شرکت، هیچ تفاوتی نمی کند و باز هم طرح رابط کاربری یا در واقع همان UI تاثیر بسزایی در جلب مخاطب دارد. مخاطب در نگاه اول ظاهر سایت شما را مشاهده می کند و سپس بر اساس همان ظاهر در مورد بررسی یا ترک وب سایتتان تصمیم گیری می کند. Ui Design در صورتیکه در نگاه اول، ظاهر وب سایت شما، طرحی مرتب، جذاب و در عین حال ساده و با رعایت اصول و استانداردهای طراحی پیاده سازی شده باشد، مخاطب به طور ناخودآگاه جلب وب سایت شما شده و مشغول استفاده از خدمات شما یا مطالعه مطالبتان خواهد شد. اما برعکس هم صادق است. اگر طرح وب سایتتان نتواند در چند ثانیه اول مخاطب را درگیر خود کند، قطعا شانس ارائه خدمات به وی، به صفر می رسد. جدا از سلیقه طراح در طراحی رابط کاربری وب سایت، یک سری اصول نیز وجود دارد که می بایست در هر طراحی مدنظر گرفته شود. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. شناخت کاربر
  2. رعایت استانداردها و الگوهای ذهنی که کاربر با آنها آشناست
  3. صحبت کردن به زبان کاربر (و به دور از حاشیه ها)
  4. ارائه اطلاعات مفید در قالبی ساده
  5. کنترل کردن کاربر به سمت آنچه می خواهیم ارائه دهیم
  6. طبقه بندی اطلاعات مورد نیاز برای ارائه (معماری اطلاعات)
  7. ارتباط معنایی بخشهای مختلف طرح با یکدیگر
  8. عدم اجبار مخاطب به کاری
  9. استفاده از عناصر زیبایی شناختی
  10. و …

با رعایت موارد فوق و یک سری اصول دیگر، به جرات می توان گفت که طرح ما، طرحی جذاب، مخاطب پسند و پایدار خواهد بود که کاربر به راحتی با آن مانوس شده و می تواند با سایت تعامل برقرار کند. برای انجام طراحی رابط کاربری، سه مرحله اصلی وجود دارد : پروسه طراحی رابط کاربری طبیعتا طراحی رابط کاربری، مانند سایر حوزه های تخصصی، نیاز به تخصص، مهارت، تجربه و کارآزمودگی دارد و بدون در نظر گرفتن این موارد نمی توان طرح خوبی را پیاده سازی کرد. همچنین طراحی طرح گرافیکی وب سایت، بیش از هر چیز نیاز به سلیقه، هنر و فکری باز و آزاد دارد تا طراح بتواند بدون دغدغه، کار طراحی را انجام داده و آنطور که باید آنرا پیاده سازی نماید. ما در آرنیکاوب، برای طراحی رابط کاربری ۴ مرحله در نظر گرفته ایم :

۱٫ تحقیقات و بررسی

تحقیقات کاربراین مرحله از کار، در واقع یکی از اصلی ترین مراحل است که می بایست با دقت فراوان، آنچه که یک وب سایت نیاز دارد را بر اساس درخواست های مشتری و همچنین نیاز بازار بررسی کرده و اطلاعات لازم را با مشتری در میان گذاشت. شاید در این مرحله مسائلی به مشتری ارائه شود که خود مشتری نیز از آنها بی خبر بوده و با این تحقیقات موارد جدیدترین برای موضوعیت طرح در نظر گرفته شده است.

۲٫ نیازسنجی مخاطبین، بررسی رقبا

تحقیقات کاربری در طراحی سایتمرحله بعدی، این است که ببینیم مخاطبان چه نیاز دارند، ما چه داریم. آنچه که اطلاعات جمع آوری کرده ایم گاهی تمامی آن به کار نمی آید و می بایست از تحقیقات انجام شده در مورد قشر مخاطبین، آن مواردی را استخراج کرد که نیاز آنهاست و دقیقا باید هدفمند عمل کرد. همچنین با بررسی تحقیقاتی که قبلا رقبا در این حوزه انجام داده اند می توانیم مسیر طولانی تحقیقات را کوتاه تر کرده و با بررسی موارد موفق در بین رقبا الگوهای کاری آنها را کشف و در تحقیقات در نظر گرفت.

۳٫ پیاده سازی ایدۀ اولیه در قالب طرح Wireframe

طراحی وایرفریماین بخش، شامل استخوان بندی وب سایت می شود. طرحی که در این مرحله طراحی می شود، همان بخش های اصلی وب سایت است که در قالب یک طرح اولیه استخوان بندی سایت (Layout) توسط طراح با نظر مشتری طراحی شده و سپس برای بررسی مشتری برای وی ارسال می گردد. در این مرحله، در واقع ما به یک جمع بندی کلی در مورد مکان عناصر، نوع عناصر و ساختار کلی طرح رسیده ایم.

۴٫ طراحی رابط کاربری اصلی

طراحی رابط کاربریدر این مرحله، با در نظر گرفتن تمامی سه مرحله بالا، طراحی طرح گرافیکی سایت انجام می شود و پیاده سازی و نحوه نمایش عناصر نشان داده می شود. این مرحله در واقع همان طرح گرافیکی سایت پیاده سازی می شود که شامل رنگها، آیکون ها، متن ها و نیز افکت ها و … است. در واقع این مرحله شالوده ای از سه مرحله بالا، با در نظر گرفتن اصول پیاده سازی رنگ و طرح و عناصر است. آرنیکاوب تا کنون بیش از ۴۰۰ طرح رابط کاربری موفق را در کارنامه خود ثبت کرده است و امیدواریم شما نیز، مشتری بعدی ما باشید. ما تا جلب رضایت مشتری دست از طراحی نمی کشیم و تا زمانیکه مشتری نظر نهایی خود را بر مبنای تایید به ما ندهد، ما همچنان تغییرات و ویرایش را در طرح انجام می دهیم و این مزیت ما نسبت به رقباست. برای شروع کار طراحی، سفارش خود را از طریق صفحه سفارشات ارسال نمایید. یکی از عوامل اصلی تعامل با کاربر در فضای وب و سیستم‌های کامپیوتری رابط کاربری است. یکی از مهمترین مباحث در دنیای فناوری اطلاعات طراحی رابط کاربری است. ابزار تعامل کاربر با سیستم باید به گونه‌ای باشد که او بتوان خیلی راحت و بدون مشکل با سیستم مورد نظر کار کند. در این مقاله اطلاعاتی راجع به رابط کاربری چیست و چه نقشی دارد صحبت می‌کنیم. همچنین بهبود رابط کاربری سایت و موارد دیگر را توضیح می‌دهیم.

رابط کاربری

تعریف رابط کاربری

رابط کاربر (به انگلیسی: User Interface) (به اختصار UI) فضایی است که تعامل بین انسان و ماشین در آن رخ می‌دهد. واسط کاربر، بخش دیدنی و قابل لمس یک ابزار است که کاربر مستقیماً با آن سر و کار دارد. این اصطلاح را میانای کاربر، میانجی کاربر و رابط کاربر هم ترجمه کرده‌اند.

در فرهنگ لغت رایانه، رابط کاربر امکان ارتباط بین کاربر و رایانه را فراهم می‌سازد. از نظر ماهیت دو نوع رابط کاربری داریم: رابط کاربری سخت افزاری، رابط کاربری نرم افزاری. یک رابط کاربر نرم افزاری از منوها، پنجره‌ها و آیکن ها و… تشکیل شده است. ماوس، صفحه کلید بلندگو و… جز رابط‌های کاربری سخت افزاری می‌باشند. صداهایی که از رایانه به هنگام انجام عملیات‌های مختلف تولید می‌شود نیز جزئی از رابط کاربری هستند.

یکی از مهمترین قسمت‌های یک برنامه رابط کاربری آن برنامه است. رابط کاربری مشخص کننده دشواری یا سهولت یک برنامه جهت استفاده کاربر است. رابط کاربری بصری که (GUIs (Graphical User Interface نام دارد رایج‌ترین نوع رابط کاربری است که ارتباط کاربر با برنامه را بسیار آسان و جذاب می‌کند.

طراح رابط کاربر کیست؟

گرافیست‌ها نقش اساسی در طراحی سایت، طراحی اپلیکیشن های موبایل و طراحی فروشگاه اینترنتی دارند.. اما یک گرافیست نمی‌تواند طراحی رابط کاربری را انجام دهد.. طراح رابط کاربری زیر مجموعه هنر و گرافیک آیت.. طراحی رابط کاربری بر ظاهر زیبا تمرکز ندارد. او فرم‌ها را برای کاربران ساده سازی می‌کند. محل قرار گیری دکمه‌ها و تصاویر را مشخص می‌کند. چیدمان اجزای مختلف یک صفحه را تعیین می‌کند تا کاربر براحتی بتواند سایت را مشاهده و نیاز خود را برطرف کند. طراحان کاربری بر روی نیازهای کاربر تمرکز دارد و تلاش می‌کند رابط کاربری به گونه‌ای باشد که دسترسی و فهم آن برای کاربران آسان باشد.

تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری

رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX معناهای متفاوتی باهم دارند. UI زیر مجموعه‌ای از UX می‌باشد. هر چیزی که در صفحه نمایش دیده می‌شود به معنای رابط کاربری است. تصاویر، متن‌ها، جداول، فیلم‌ها، رنگ و حتی مکان این اجزای در رابط کاربری تأثیر گذار است.

طراح رابط کاربری و طراح تجربه کاربری

UX مخفف User Experience است و بسیار بالاتر از UI قرار دارد. تجربه و احساس کاربر را در زمانی که از محصول شما استفاده می‌کند را UX گویند. طراح رابط کاربری علاوه بر تکنولوژی‌های طراحی سایت، برنامه نویسی، مدیریت محتوا باید با تجربه کاربری (UX) نیز آشنا باشد. تیم آرنیکاوب در مشهد با سابقه ۷ سال تسلط کامل در تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) را دارا می‌باشد و خدمات حرفه‌ای در این زمینه به شما ارائه می‌دهد

سفارش طراحی رابط کاربری 

طراحی رابط کاربری یا طراحی کاربری مهندسی عبارتست از طراحی کامپیوترها، ماشینها، تلفن های همراه، نرم افزارها و وبسایتها. هدف طراحی رابط کاربری ایجاد تعاملی آسان و موثر برای کاربران یک محصول با خود آن محصول است خواه این محصول فیزیکی بوده و یا در فضای مجازی مانند یک وب سایت باشد. فرآیند طراحی باید میان کارکرد تکنیکی و عناصر بصری تعامل برقرار کند تا سیستمی ایجاد نماید که نه تنها کاربردی بوده بلکه قابل استفاده و سازگار با توجه به نیازهای متغیر کاربر نیز باشد.

user-interface-design

فرآیندها در طراحی رابط کاربری

با توجه به پروژه مورد نظر، مراحل و فرآیندهای متعددی برای طراحی رابط کاربری وجود دارد که تعدادی از انها عبارتند از:

• جمع آوری نیازهای کاربردی : فهرستی از نیازهای کاربردی سیستم را برای موفقیت در هدف پروژه و رفع نیازهای بالقوه کاربر تهیه کنید.
• تجزیه و تحلیل کاربری : تجزیه و تحلیل کاربران سیستم از طریق ارتباط با افرادی که با کاربران در ارتباط اند و یا ارتباط با خود کاربران. برخی از سوالات مرتبط عبارتند از:
– کاربر از سیستم چه انتظاراتی دارد :
– سیستم چگونه خود را با فعالیت های روزمره کاربر وفق می دهد؟
– کاربر چه مقدار درک تکنیکی دارد و اینکه از چه سیستمهایی استفاده کرده است؟
– کدام طراحی ظاهر رابط مورد نظر کاربر است؟
• معماری اطلاعات: توسعه فرآیند و یا گردش اطلاعاتی سیستم.
• طراحی نمونه اولیه: توسعه wireframe به صورت نمونه نوشتاری یا صفحه تعاملی ساده.
• سنجش کاربرد پذیری: همان نمونه پایلوت است که سنجش نمونه اولیه بر روی یک کاربر حقیقی است- که از کاربر خواسته میشود افکار خود را حین انجام فرآیند بیان کند.
• طراحی رابط گرافیکی: به ظاهر نهایی و حقیقی وبسایت اطلاق میشود.این قسمت بر مبنای یافته هایی است که در حین سنجش کاربردپذیری به دست می آید.

پویایی ویژگی های یک سیستم به صورت نیازهای ساختاری بیان می شود که شامل ۷ اصل است.

طراحی رابط کاربری۷ اصل در طراحی رابط کاربری (User Interface Design)

• سازگاری با وظیفه محول شده:طرح زمانی برای انجام مناسب است که بتواند کاربر را برای انجام بهتر کار یاری کند.
• خود توصیفی بودن: طرح زمانی خود توصیفی است که هر مرحله محاوره از طریق فیدبک سیستم قابل درک باشد.
• کنترل پذیری: خروجی هنگامی کنترل پذیر است که کاربر قادر به شروع و کنترل مسیر تعامل باشد تا هنگامی که به هدف خود برسد.
• انطباق با انتظارات کاربر: طرح زمانی با انتظارات کاربر مطابقت دارد که ثابت و مطابق با ویژگی های کاربر باشد. مانند تحصیلات، تجارب و عقاید کاربر.
• تحمل خطا: خروجی هنگامی در برابر خطا مقاوم است که علیرغم بروز خطای بارز در ورودی، توسط کاربر قابل رفع شدن باشد.
• سازگاری با فردگرایی: خروجی زمانی با فردگرایی منطبق است که نرم افزار رابط نیازهای کار مورد نظر، تمایلات افراد، و مهارتهای کاربر مطابقت داشته باشد.
• متناسب برای یادگیری: خروجی زمانی برای یادگیری مناسب است که به کاربر نحوه استفاده از سیستم را آموزش دهد

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در فروردین 1398