یک طراحی شایسته می تواند موفقیت یک وب سایت را رقم بزند

طراحی رابط کاربری

طرح یک وب سایت، دقیقا همان کانال ارتباطی میان مخاطب و مدیران وب سایت است. این وب سایت خواه فروشگاه باشد و یا اطلاع رسانی و یا معرفی محصولات یک شرکت، هیچ تفاوتی نمی کند و باز هم طرح رابط کاربری یا در واقع همان UI تاثیر بسزایی در جلب مخاطب دارد. مخاطب در نگاه اول ظاهر سایت شما را مشاهده می کند و سپس بر اساس همان ظاهر در مورد بررسی یا ترک وب سایتتان تصمیم گیری می کند.

Ui Design

در صورتیکه در نگاه اول، ظاهر وب سایت شما، طرحی مرتب، جذاب و در عین حال ساده و با رعایت اصول و استانداردهای طراحی پیاده سازی شده باشد، مخاطب به طور ناخودآگاه جلب وب سایت شما شده و مشغول استفاده از خدمات شما یا مطالعه مطالبتان خواهد شد. اما برعکس هم صادق است. اگر طرح وب سایتتان نتواند در چند ثانیه اول مخاطب را درگیر خود کند، قطعا شانس ارائه خدمات به وی، به صفر می رسد.

جدا از سلیقه طراح در طراحی رابط کاربری وب سایت، یک سری اصول نیز وجود دارد که می بایست در هر طراحی مدنظر گرفته شود. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. شناخت کاربر
  2. رعایت استانداردها و الگوهای ذهنی که کاربر با آنها آشناست
  3. صحبت کردن به زبان کاربر (و به دور از حاشیه ها)
  4. ارائه اطلاعات مفید در قالبی ساده
  5. کنترل کردن کاربر به سمت آنچه می خواهیم ارائه دهیم
  6. طبقه بندی اطلاعات مورد نیاز برای ارائه (معماری اطلاعات)
  7. ارتباط معنایی بخشهای مختلف طرح با یکدیگر
  8. عدم اجبار مخاطب به کاری
  9. استفاده از عناصر زیبایی شناختی
  10. و …

با رعایت موارد فوق و یک سری اصول دیگر، به جرات می توان گفت که طرح ما، طرحی جذاب، مخاطب پسند و پایدار خواهد بود که کاربر به راحتی با آن مانوس شده و می تواند با سایت تعامل برقرار کند.

برای انجام طراحی رابط کاربری، سه مرحله اصلی وجود دارد :

پروسه طراحی رابط کاربری

طبیعتا طراحی رابط کاربری، مانند سایر حوزه های تخصصی، نیاز به تخصص، مهارت، تجربه و کارآزمودگی دارد و بدون در نظر گرفتن این موارد نمی توان طرح خوبی را پیاده سازی کرد. همچنین طراحی طرح گرافیکی وب سایت، بیش از هر چیز نیاز به سلیقه، هنر و فکری باز و آزاد دارد تا طراح بتواند بدون دغدغه، کار طراحی را انجام داده و آنطور که باید آنرا پیاده سازی نماید.

ما در آرنیکاوب، برای طراحی رابط کاربری ۴ مرحله در نظر گرفته ایم :

۱٫ تحقیقات و بررسی

تحقیقات کاربراین مرحله از کار، در واقع یکی از اصلی ترین مراحل است که می بایست با دقت فراوان، آنچه که یک وب سایت نیاز دارد را بر اساس درخواست های مشتری و همچنین نیاز بازار بررسی کرده و اطلاعات لازم را با مشتری در میان گذاشت. شاید در این مرحله مسائلی به مشتری ارائه شود که خود مشتری نیز از آنها بی خبر بوده و با این تحقیقات موارد جدیدترین برای موضوعیت طرح در نظر گرفته شده است.

۲٫ نیازسنجی مخاطبین، بررسی رقبا

تحقیقات کاربری در طراحی سایتمرحله بعدی، این است که ببینیم مخاطبان چه نیاز دارند، ما چه داریم. آنچه که اطلاعات جمع آوری کرده ایم گاهی تمامی آن به کار نمی آید و می بایست از تحقیقات انجام شده در مورد قشر مخاطبین، آن مواردی را استخراج کرد که نیاز آنهاست و دقیقا باید هدفمند عمل کرد. همچنین با بررسی تحقیقاتی که قبلا رقبا در این حوزه انجام داده اند می توانیم مسیر طولانی تحقیقات را کوتاه تر کرده و با بررسی موارد موفق در بین رقبا الگوهای کاری آنها را کشف و در تحقیقات در نظر گرفت.

۳٫ پیاده سازی ایدۀ اولیه در قالب طرح Wireframe

طراحی وایرفریماین بخش، شامل استخوان بندی وب سایت می شود. طرحی که در این مرحله طراحی می شود، همان بخش های اصلی وب سایت است که در قالب یک طرح اولیه استخوان بندی سایت (Layout) توسط طراح با نظر مشتری طراحی شده و سپس برای بررسی مشتری برای وی ارسال می گردد. در این مرحله، در واقع ما به یک جمع بندی کلی در مورد مکان عناصر، نوع عناصر و ساختار کلی طرح رسیده ایم.

۴٫ طراحی رابط کاربری اصلی

طراحی رابط کاربریدر این مرحله، با در نظر گرفتن تمامی سه مرحله بالا، طراحی طرح گرافیکی سایت انجام می شود و پیاده سازی و نحوه نمایش عناصر نشان داده می شود. این مرحله در واقع همان طرح گرافیکی سایت پیاده سازی می شود که شامل رنگها، آیکون ها، متن ها و نیز افکت ها و … است. در واقع این مرحله شالوده ای از سه مرحله بالا، با در نظر گرفتن اصول پیاده سازی رنگ و طرح و عناصر است.

آرنیکاوب تا کنون بیش از ۴۰۰ طرح رابط کاربری موفق را در کارنامه خود ثبت کرده است و امیدواریم شما نیز، مشتری بعدی ما باشید. ما تا جلب رضایت مشتری دست از طراحی نمی کشیم و تا زمانیکه مشتری نظر نهایی خود را بر مبنای تایید به ما ندهد، ما همچنان تغییرات و ویرایش را در طرح انجام می دهیم و این مزیت ما نسبت به رقباست.

برای شروع کار طراحی، سفارش خود را از طریق صفحه سفارشات ارسال نمایید.