طراحی قالب وردپرس

تجربه ی کاربری چیست؟

تجربه ی کاربری چیست ؟

تجربه کاربری یا UX احساسی است که کاربر در تجربه ی اول استفاده از یک وسیله بدست می آورد حال این تجربه میتواند خوب یا بد باشد هر چه کاربر در تجربه اول استفاده از یک وسیله احساس بهتری داشته باشد به استفاده ی دوباره از آن محصول بر می خیزد و این موضوع برای طراحان UX مهم است.
 

یک مثال : فرض کنید که شما برای خانه تان یک عدد میز خریده اید . حال اگر پایه های این میز لق باشد یا نتواند وزن وسایل دیگر روی خود را تحمل کند ، نه تنها تجربه کاربری خوبی در استفاده از این وسیله برای شما به وجود نمی آورد بلکه باعث می شود که شما حتی به فکر عوض کردن آن نیز بیفتید .

تجربه کاربری در استفاده از یک وسیله می تواند برای هر فرد متفاوت باشد مثلا تجربه ای که من در استفاده از یک وسیله بدست می آورم با تجربه ای که شما در استفاده از همین محصول بدست می آورید متفاوت است .

تجربه ی کاربری

استفاده از تجربه های کاربران قبلی و نظرات آن ها در استفاده از محصولات مشابه در تولید یک محصول بهتر بسیار موثر است . مثال : کاربران در استفاده از dualshock 3  ( دسته ی بازی پلی استیشن سه ) نظرات و انتقادات جالبی داشتند مثلا از برآمده بودن استیک های شستی ناراضی بودند ، شرکت سونی بعد از مطالعه ی این نظرات یک سری تقییرات در dualshock 4 به وجود آورد که از جمله ی آن ها رفع مشکل برآمدگی استیک های شستی بود .

چگونه یک تجربه کاربری خوب را ارائه دهیم ؟

یک رابط کاربری خوب تجربه کاربری خوب را نیز به دنبال دارد .در واقع اگر کاربر بتواند با وسیله ی مورد نظر ارتباط خوبی برقرار کند ، تجربه خوبی را در استفاده از آن وسیله به دست خواهد آورد . این ارتباط هرچه راحت تر و ساده تر صورت بگیرد تجربه کاربری بدست آمده موفق تر خواهد بود . یک مثال : شما در خانه پدر بزرگتان راحت تر هستید تا خانه  پسر عموی شوهر عمه ی تان . باید این نکته را مدنظر داشته باشید که محصول ارائه شده باید بتواند حداقل یکی از نیاز های کاربر را برطرف کند ، قابل اعتماد باشد ، مرغوب و مطلوب باشد و در نهایت رضایت مشتری را به دنبال داشته باشد و همچنین ارزش آفرین باشد . این همان نکته ای است که طراحان محصولات و رابط کاربری درگیر آن هستند .

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

دیدگاهها و نظرات کاربران عزیز

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.