خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

6 نکته حیاتی برای آموزش برنامه نویسی

چه دانشجوی کامپیوتر باشید و یا برنامه‌نویس خودآموز، آموزش برنامه نویسی مسیری طولانی است و سختی‌های زیادی در انتظار شماست. برای کمک به یادگیری شما به بیان 6 نکته می‌پردازیم:

1- عملی یاد بگیرید. در هنگام یادگیری  کد را تغییر دهید

در هر مبحث جدیدی هر چه سری‌عتر خودتان دست به کد شوید و با کد بازی کنید، مفاهیم جدید را سریع‌تر یاد می‌گیرید. حتی اگر یک فصل کامل درباره مبحثی ساده مانند حلقه‌ها بخوانید بدون آن که کدی بنویسید، زمان پیاده سازی آن مبحث برای اولین بار با مشکل مواجه می‌شوید.

راهنمایی: در حین یادگیری مباحث پروژه‌های کوچک و ساده انجام دهید.

برنامه نویسی

2- به اصول و پایه‌ها مسلط شوید

هر چقدر هم که ساده به نظر می‌رسند، در آموزش برنامه نویسی مفاهیم پایه اولویت دارند. هر چقدر تسلطتان بر آن‌ها بیشتر باشد، مفاهیم پیشرفته تر را راحت‌تر یاد می‌گیرید. در دوره‌های آموزش برنامه نویسی مشهد در آرنیکاوب، افرادی هستند که از مفاهیم اولیه سریع می گذرند. این افراد معمولا در زمان تدریس مفاهیم پیشرفته بیشتر از بقیه به مشکل می خورند و عقب می مانند.

مفاهیم اولیه مهمترین قسمت یادگیری برنامه نویسی هستند پس لطفا آن را نادیده نگیرید.

3- به صورت کتبی کد بنویسید

 

کد نوشتن به صورت کتبی یکی از موثرترین روش‌ها برای یادگیری برنامه نویسی است. این کار نیازمند احتیاط و دقت بیشتر برای هر خط از کد می‌باشد. چون برخلاف زمانی که در کامپیوتر کد می‌نویسید، نمی‌توانید در هنگام کد نوشتن برنامه خود را تست کنید که درست کار می‌کند یا نه. ممکن است زمان بیشتر ببرد اما شما را به برنامه نویس بهتری تبدیل می‌کند. در امتحانات دانشگاه و یا مصاحبه‌های تخصصی باید به صورت کتبی کد بنویسید. چون این کار علاوه بر این‌که برای یادگیری مناسب است تست خوبی برای مهارت یک برنامه نویس می‌باشد. پس از الان شروع کنید و خود را به این شیوه عادت دهید.

حتما بازدید کنیدحتما بخوانید: آموزش طراحی سایت از مبتدی تا پیشرفته

4- از دیگران کمک بگیرید

شاید بخواهید به تنهایی برنامه نویسی یاد بگیرید اما با کمک یک مربی می‌توان خیلی سریع‌تر یاد گرفت. مشکلی که به نظر رفع کردنش غیر ممکن است و یا مبحث سختی که نمی‌شود یاد گرفت با کمک شخص دیگری به راحتی قابل حل می‌باشد. از سوال کردن و کمک گرفتن نترسید. خیلی از برنامه نویسان مشکلاتی مشابه داشتند.

در دوره‌های آموزش برنامه نویسی آرنیکاوب به هر کس زمان داده می‌شود تا بدون کمک گرفتن مشکل را حل کند. خیلی وقت‌ها جواب جلوی چشم شماست و درگیر شدن با مسئله شما را به برنامه نویس بهتری تبدیل می‌کند. اگر هم به جواب نرسیدید هنگام کمک گرفتن بهتر درک می‌کنید که مشکل در کدام قسمت بود.

5- فقط به خواندن کد راضی نشوید با آن بازی کنید!

خواندن کد به تنهایی برای درک این که چگونه کار می‌کند کافی نیست. برای درک عمیق‌تر باید کد را اجرا کنید و با آن بازی کنید. خیلی وقت‌ها در ظاهر کد را درک کرده‌اید ولی اگر بخواهید خودتان کد را از ابتدا بنویسید بسیار سخت است. خواندن به معنی فهمیدن نیست ولی تلاش برای نوشتن کد و یا حداقل اجرای آن به یادگیری شما کمک بزرگی می‌کند.

برنامه نویسی

6- هنگام عیب یابی استراحت کنید

در زمان عیب یابی (debugging) می‌توان ساعت‌ها وقت گذاشت بدون این که راه حل مشکل پیدا شود. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است چند ساعت از کد دوری کنید و با دید تازه‌تری برگردید. علاوه بر این که به حل مشکل کمک بزرگی می‌کند، شما را از سر درد هم نجات می‌دهد. اگر نمی‌توانید کمک بگیرید استراحت کنید تا ذهنتان آمادگی بیشتری پیدا کند.

نتیجه گیری

جدای از نکات بیان شده مهمترین مسئله برای یادگیری برنامه نویسی مداومت است. انتظار شکست داشته باشید و صبور باشید. حرفه‌ای شدن در هر مهارتی نیازمند تلاش و زمان است.

برای اطلاعات بیشتر از دوره‌های آموزش برنامه نویسی در مشهد با این لینک مراجعه کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×