خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

اشتباهات رایج در ارتباط با HTML5

HTML5  در حقیقت مجموعه جدیدی از استاندارد‌ها، معانی و قوانینی برای نشانه گذاری (مارک آپ – کدنویسی) وب‌سایت است. این زبان برنامه‌نویسی قادر است ویژگی‌های جدید مرورگرها مانند ذخیره سازی آفلاین، پخش چند رسانه‌ای و سطح کوچکی از تعامل در آن‌ها را فعال سازد. اکثر ویژگی‌های موجود در و‌ب‌سایت‌هایی که بر پایه HTML5 طراحی شده‌اند که بسیار جالب و خلاقانه هستند، نشانه گذاری محض محسوب نمی‌شوند بلکه ترکیبی از CSS3 و jQUERY  هستند که هردو دارای استاندارد‌های جدیدی هستند که در راستای HTML5 در حال پیشرفت است، بنابراین بدیهی‌است که یک سری اشتباهات درباره html5 رایج باشد.

طراحان وب‌سایت معمولا تمایلی برای بحث در رابطه با کدگذاری و یا معناشناسی و جاوا اسکریپت و موارد این چنین ندارند. بلکه هدف افزایش تخصص شما در طراحی طرح اصلی و یا طراحی وب‌سایت و تغییر دیدگاه شما در رابطه با بهره‌گیری از اصول و قواعد تکنولوژی‌های جدید برای ایجاد رقابت در این صنعت و حرفه است. اکنون قصد داریم اشتباهات رایج HTML5 که می‌تواند موجب جلب توجه شما شود را بیان کنیم.

اشتباهات رایج در ارتباز با html5

 

 

HTML5 به این دلیل به وجود آمد که کمپانی Apple از پشتیبانی فلش صرف نظر کرد

اگرچه که HTML5 ویژگی‌های فوق العاده‌ای برای استفاده کنندگان تلفن همراه دارد اما نتوانسته iphone را آ‌‌ن‌طور که باید و شاید پشتیبانی کند و جوابگوی نیازهای مصرف کنندگان آن باشد. در واقع Opera  و Mozilla  با همکاری یکدیگر در سال 2004 سعی کردند تا مشکلات وب را تا حدی بهبود ببخشند و برای همین منظور هفت دستورالعمل برای طراحی مناسب وب‌سایت ارائه دادند. در واقع هدف آن‌ها از این کار بسیار ساده و آشکار بود.

آن‌ها می‌خواستند با ارائه این هفت اصل به استانداردهای HTML5 سرعت و کیفیت بالاتری ببخشند. این هفت اصل شامل سازگاری، مدیریت خطا،کاربرد پذیری،توسعه آزاد و اجتناب از پروفایل کردن مخصوص دستگاه می باشد. این هفت اصل تا سال 2006 مورد پذیرش قرار نگرفت و با گذشت کمتر از سه سال تعاریف و سازوکارهای جدیدی تهیه و آماده استفاده گردید.

HTML5 تا سال 2022 به طور کامل آماده استفاده نمی‌باشد

یکی از اولین اشتباهات رایج در مورد HTML5 این است که در حال حاضر اکثر مرورگرها از جمله Opera و Mozilla از HTML5 پشتیبانی می‌کنند. در حال حاضر تنها موردی که باید به آن توجه کرد سیستم نشانه گذاری یا همان مارک آپ نیست؛ بلکه CSS است. هرچند با استفاده از تنظیمات پیش فرض موجود در CSS میتوان از مرورگرهای قدیمی استفاده کرد اما تا هنگامی که در استفاده از جزییات آن دقت کافی به کار برده نشود ممکن است کاربران در حین استفاده از آن دچار مشکل شوند.

اشتباه رایج در مورد HTML5 به CSS3

HTML5 به CSS3 نیاز دارد

منطقی‌ترین حالت در حین استفاده از HTML5 برای طراحی وب‌سایت استفاده از CSS3 است اما این ضروری نمی باشد. HTML5 تنها برای نشانه گذاری به کار می‌رود و به خوبی می‌تواند از امکانات سبک گذاری CSS استفاده کند. به بیان دیگر، زبان کدنویسی HTML5 ویژگی‌ها و تگ‌هایی را که سبک و ظاهر هر بخش را کنترل می‌کنند حذف می‌کند و بنابراین در طراحی “خطی” قابل استفاده نمی‌باشد.

حتما بخوانید: کد نویسی HTML5 و CSS

در حال حاضر مرورگرها مهمترین عامل در نمایش صحیح یا خطادار وب‌سایت‌ها هستند. برای مثال در HTML5 شما گزینه ای با عنوان “display:block” را برای هر کدام از بخش‌های موجود در HTML5 دارید که توسط مرورگر اینترنت اکسپلورر 8 و همچنین نسخه‌های قبلی آن قابل اجرا می‌باشد. به طور خلاصه می‌توان گفت که HTML5 به استایلی نیاز دارد که ظاهری خوب داشته باشد. اما این استایل الزاما CSS3 نیست، این یکی دیگر از اشتباهات رایجی است که ممکن است در مورد html5 شمارا به خطا بیاندازد.

باورهای غلط HTML5

HTML5 امکان دسترسی پذیری را از بین می‌برد

یکی از ویژگی‌های HTML5  این است که بر اساس قابلیت دسترسی پذیری طراحی و برنامه‌ریزی شده است. در حین تهیه پیش‌نویس از تنظیمات، باید نهایت دقت به کار برده شود تا اطمینان حاصل کنیم که هر عنصر با نشانه‌های اختصاصی WIA ARIA منطبق باشد. این نشانه‌ها ویژگی‌های خاصی هستند که با اضافه شدن به تگ‌های شما این امکان را می‌دهند که دسترسی پذیری وسایل (دیوایس‌های مختلف) مانند صفحه خوان‌ها، برای تفسیر بهتر از محتوا و مطالب سایت را افزایش دهند. تبدیل یک وب‌سایت به HTML5 بدون توجه به قواعد و نشانه‌ها و به کارگیری مناسب آن‌ها سبب از بین رفتن دسترس پذیری وب‌سایت می‌شود.

حتما بخوانید: مزایای HTML5 چیست؟

HTML5 موجب مرگ تدریجی فلش خواهد شد

واقعیت این است که فلش همچنان توسط میلیون‌ها وب‌سایت و طراحان وب در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اختلاف از آن جایی شروع شد که دو کمپانی Adobe و Apple دچار سوء تفاهم شدند. و همچنین توسعه روزافزون HTML5 برای فایل‌های صوتی و تصویری و پیشرفت تلفن همراه را می‌توان خاطرنشان کرد. اگرچه که HTML5 برای استفاده از اجرای فایل‌های تصویری کم حجم بسیار عالی است اما پشتیبانی کامل HTML5 از این برنامه‌ها مستلزم دو یا سه مرتبه کدگشایی فلش است.

همچنان بسیاری از ویژگی‌های مورد نیاز و موجود در تکنولوژی‌هایی که براساس پلاگین‌های فلش عمل می‌کنند را دارا نمی‌باشد و به همین دلیل مورد نقد قرار می‌گیرد. در حال حاضر وب‌سایت هایی مانند Vimeo و YouTube به طور گسترده‌ای و بنا به اقتضای پیشرفت تکنولوژی از HTML5 استفاده می‌کنند؛  و فلش به این سرعت که گمان می رود، کنار گذاشته نخواهد شد.

HTML5

اکنون به مبحث فلش در طراحی وب‌سایت می‌پردازیم. در سال‌های اخیر تغییر رویکرد طراحان سایت از فلش به HTML5 رخ داده است. یادگیری و کاربرد HTML5 نسبت به فلش بسیار آسان‌تر است و نیازی به تسلط در استفاده از جاوا اسکریپت در سطح خیلی بالا را ندارد. همچنین برای اجرا نیازی به پلاگین طرف سوم ندارد. از سرعت بارگذاری بسیار بالایی برخوردار است و با تلفن همراه نیز سازگاری دارد. بنابراین این موضوع درست نیست که بگوییم HTML5 کاربرد فلش را از بین می‌برد. بلکه خود در حال تغییر و تحول در طراحی تلفن همراه و بازاریابی شبکه است.

HTML5 فقط با اضافه کردن یک doctype ایجاد می‌شود

در حال حاضر اکثر مرورگرها از HTML5 استفاده می کنند اما HTML5 فراتر از یک doctype است. HTML5 مجموعه‌ای کامل از کاربرد تگ‌هایی معنایی و نیز تکنیک‌های بهینه سازی توسط میکروفرمت‌ها است. تگ‌هایی مثل <header>, <nav>,<section>,<article> and <footer> باید در جای خود استفاده شوند. استفاده صحیح از همین تگ‌هاست که به و‌ب‌سایت شما این امکان را می‌دهد که از مزایای استفاده مرورگرها و موتورهای جستجو از HTML5 بهره مند شود. در واقع استفاده از یک doctype جدید در راستای استفاده بهتر از HTML5 است.

اما قبل از استفاده از نرم افزارها و برنامه‌هایی که مدعی‌اند که براساس HTML5 طراحی شده‌اند. باید بدانید که چه چیزی باعث می‌شود یک وب‌سایت HTML5 واقعا HTML5 باشد.

 

به این صفحه امتیاز دهید.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×