خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

طراحی سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو

در چند نوشته قبل در مورد طراحی سایت و قالب Responsive یا واکنشگرا توضیحاتی دادیم. حالا می خواهیم در مورد چند مزیت مهم این نوع طراحی بنویسیم. مزایایی که شاید اگر با آنها آشنا شوید، از شرکت طراحی سایت خود بخواهید تا سایت شما را هم اکنون به این نوع قالب تغییر دهد. طراحی سایت به صورت واکنشگرا می تواند مزایای فراوانی داشته باشد که ما در شرکت طراحی سایت آرنیکاوب و پروژه های طراحی سایت و قالب این موارد را رعایت می کنیم. از مزایای طراحی ریسپانسیو ( Responsive ) یا واکنش گرا این است که صفحه نمایش را مطابق با نمایش در تمامی دستگاهها می سازد.این فناوری به گونه ای نوعی خوش آمد گویی به دنیای وب می باشد. با افزایش سلایق خوانندگان مختلف برای خواندن اخبار بوسیله تمامی دیوایس ها و سایز های صفحه نمایش، نظیر تبلت و گوشی هوشمند، اهمیت طراحی ریسپانسیو به شدت در حال افزایش است. موارد زیر شاید مهم ترین مزایایی ست که می توان به آنها اشاره کرد:

صرفه جویی در هزینه طراحی

قبل از اینکه ویژگی واکنش گرا بودن (Responsive) به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد، شرکت ها اگر می خواستند نسخه موبایل برای سایت خود طراحی کنند برای هر نوع دیوایس، یک قالب خاص طراحی می کردند. تصور کنید اگر می خواستید مثلا برای ۳ ابزار آی پد، آیفون و کامپیوتر های معمولی قالب طراحی شود هزینه ای می بایست پرداخت می کردید. نکته جالب اینجاست که اگر روزی وسیله جدید به بازار معرفی و به سرعت فراگیر شود، باز دوباره باید هزینه جدید صرف شود تا برای این ابزار جدید، قالب طراحی گردد. روش های تست استاندارد امروزه مورد استفاده قرار می گیرد,پشتیبانی و نگهداری از دیگر کارهایی است که مربوط به داشتن سایت هایی برای دستگاههای خاص می باشد. زیبایی قالب واکنش گرا آنجا خود را نشان می دهد که شما سایتتان برای هر ابزاری که در بازار وجود دارد، خود را هماهنگ کرده و نیازی به طراحی دوباره قالب نیست. به عبارتی یک قالب برای تمام ابزارها… 

صرفه جویی در زمان پروژه طراحی سایت

با توجه به تجربه ای که در زمینه طراحی سایت کسب کرده ایم می دانیم که همیشه “وقت” یکی از الویت های مشتریان است. زمانی که فقط با یک پروژه (در یک نوبت)، قالبی طراحی می شود که در تمام ابزارها با سایزهای مختلف به خوبی نمایش داده می شود، زمان به شدت کاهش خواهد یافت. طراحی واکنش گرا

سبقت از رقیبان

از آنجایی که طراحی واکنش گرا هنوز در ابتدای راه است، احتمال اینکه رقیبان شما از این ویژگی بهرمند باشند کم است. داشتن این ویژگی به بازدیدکنندگان شما می گوید کار شما در همه زمینه ها حرفه ایست و همچنین بسیار جلوتر از رقیبان خود حرکت می کنید. در نظر داشته باشید که شما سایتی در اختیار دارید که نه تنها در تمام مانیتورها بلکه در همه ابزارهای موجود در بازار به زیبایی و بدون مشکل به نمایش درمی آید. همین مساله باعث سبقت شما از رقیبان می شود.

افزایش ترافیک سایت

تقریبا ۱۵ درصد از کاربران اینترنت، با موبایل خود به وب گردی می پردازند. شما تصور کنید اگر سایتی در اختیار نداشته باشید که در ابزارهای موبایل به خوبی به نمایش در بیاید، تعداد زیادی از کاربرانی که می توانید داشته باشید را از دست می دهید. پس شما می توانید هم اکنون که قصد سفارش یک سایت را دارید با کمی هزینه بیشتر، کاری کنید که تمام افرادی (با هر ابزاری) که وارد دنیای نت می شوند سایت شما را نیز بتوانند به بهترین شکل ممکن مشاهده کنند. چه از این بهتر؟!

 جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری (Duplicate Content)

تصور کنید که دو نسخه سایت، یکی برای کامپیوترهای معمولی و یکی هم برای موبایل، در اختیار دارید. با توجه به اینکه این دو سایت، یک سایت هستند اما برای نقاط مختلف مطالبشان هم یکی است. روبات گوگل که هر چند وقت یک بار سری به سایت شما می زند پس از ایندکس کردن نسخه ابتدایی به سراغ نسخه موبایل می رود و مطالب نسخه دوم را به عنوان “تکراری” یا “Duplicate” می شناسد که در صورت اتفاق افتادن این موضوع رنکینگ سایت شما بسیار نزول خواهد کرد. اما در صورتی که شما یک سایت واکنش گرا برای تمام ابزارها در اختیار داشته باشید تمام مطالبتان در همین یک سایت قرار خواهد گرفت و از ایجاد محتوای تکراری (Duplicate Content) جلوگیری خواهد شد.

افزایش خواسته های شما برای دستیابی به مخاطبان تبلت و تلفن همراه

ازدیاد برنامه های وب روی تبلت و تلفن همراه به شدت رو به گسترش است.در گذشته کاربران فقط با یک دستگاه به سایت ها دسترسی داشتند ولی امروزه یک سایت بوسیله تمامی دستگاهها قابل دسترسی می باشد. فروش تبلت امسال به بیش از ۱۰۰ میلیون رسیده است،به این معنی است که طراحی ریسپانسیو بسیار اهمیت پیدا کرده است. بعضی سایت های Byte9 پیش از این ترافیک بالای ۴۰٪ را از تبلت ها و تلفن های همراه تجربه کرده اند که از نظر تجاری به آنها کمک کرده است.

افزایش فروش و مدت زمانی که بازدید کننده در سایت می ماند

تجربه کاربران،نبود نیاز به راهنمایی مجدد یا CSS تأثیر مثبتی روی مدت زمانی که بازدید کننده در سایت می ماند خواهد داشت.طراحی ریسپانسیو تناقض های زیاد سایت ها نظیر قابلیت و اجرا را از بین می برد.

افزایش تجربه مرور آفلاین سایت ها توسط کاربر

قابلیت مرور آفلاین HTML5 به این معنی است که سایت ها به راحتی قابل دسترس خواهند بود.برنامه های موجود وب HTML5 بسیار زیاد مورد استفاده قرار گرفته است هم زمانی که به اینترنت وصل هستید و هم زمانی که اینترنت شما قطع باشد. Advantages-of-Responsive-Website-Design

طراحی ریسپانسیو و SEO

بهینه سازی یک سایت ریسپانسیو مشکل بزرگی محسوب نمی شود.این یک انتخاب ایده آل است اگر که می خواهید سایتی با نسخه های مختلف داشته باشید.تصاویر با عرض خاصی در صفحات موتور جستجو نمایش داده می شود که نشان دهنده ی یک خواسته ی قابل توجه برای بهینه سازی می باشد. همچنین نمایه سازی با طراحی ریسپانسیو خیلی بهتر است بطوریکه با همه نوع نمایش رسانه ای تطابق دارد.حقیقت این است که شما از یک URL استفاده می کنید که به کم شدن هزینه های مربوط به بهینه سازی سایت کمک بالقوه ای می کند. پس می بینید که داشتن قالب واکنش گرا شما را در امر SEO نیز یاری خواهد کرد.

چند نکته در خصوص طراحی سایت واکنشگرا یا ریسپانسیو

سایت واکنش گرا سایتی است که مناسب برای دستگاه هایی است که کاربر استفاده می کند.به عبارت ساده سایت واکنش گرا در دستگاه های مختلف مانند دستگاه های تلفن همراه و تبلت و کامپیوتر های رومیزی به روش های مختلف نمایش داده می شود.حتما برای شما اتفاق افتاده که شما وارد یک سایت با یک لپ تاپ شدید واز آن بهره بردید اما زمانی که بازدید همان سایت را با تلفن همراه مشاهده کردید سایت متناسب با اندازه موبایل بوده و از آن به راحتی استفاده کردید. سایت واکنش گرا یکی از جدیدترین فن آوری هایی است که شما می توانید به کمک آن مخاطبانتان را راضی نگاه دارید. ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران اکنون حدود ۸۰ درصد می باشد . با این قابلیت مخاطب حروف و نوشته ها را در صفحه نمایش کوچک راحت تر وبدون زوم کردن اسکرول چپ و راست می خواند . کاملا مشخص است در صورتی که صفحات وب واکنش گرا برای سایت طراحی نشده باشند شما تعداد زیادی از مخاطبان را از دست خواهید داد . در قدیم صاحبان مشاغل ۲ نوع هزینه برای طراحی سایت پرداخت می کردند ، و برای موبایل سایت جداگانه بنام نسخه موبایل تولید می شد که هزینه زیادی داشت. اما حال با پیشرفت و توسعه پلتفرم های واکنش گرا توسط حرفه ای ها تمام نیاز های کاربر را بر طرف می سازد و گاهی وب سایت ها در گوشی تلفن زیبا تر به چشم می خورد.

نتایج گوگل و سایت واکنش گرا

یکی از روش های امتیازگیری و رتبه دهی در گوگل پارامتر واکنش گرا بودن است. امروزه فناوری به یکی از ضروری ترین بخش های زندگی روزمره تبدیل شده است پس می بایست طیف گسترده ای از دستگاه هایی که مخاطبان به وسیله آنها توانایی دسترسی به اینترنت هستند را در نظر گرفت. زیرا انعطاف پذیری، رمز موفقیت در کسب و کار ،به خصوص، کسب و کار آنلاین است. امروزه مخاطبان از بینهایت نمایشگر در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت بهره می برند. تا چند وقت قبل برای نمایش یک وب سایت در تلفن همراه، طراحی و برنامه نویسی جدا تحت عنوان نسخه موبایل یا سایت موبایل محور انجام می‌گرفت. در این طراحی، سرور با توجه به شناسه مرورگر مخاطب تشخیص می داد که کاربر سایت را با موبایل باز می کند در این حالت محتوای موبایل را در همان آدرس به او نشان می‌داد یا او را به URL مخصوص موبایل هدایت می نمود.

اهمیت طراحی وب سایت واکنش گرا ریسپانسیو (RESPONSIVE)

با طراحی سایت رسپانسیو دیگر احتیاج نداریم که برای هر گجت موجود در بازار یک سایت مجزا طراحی کنیم. در طراحی سایت واکنش گرا که Responsive Web Design مشهور است، ساختار لایه‌های سایت به صورت شناور طراحی می‌شود که باعث تنظیم عرض صفحه، سایز متن و … در ابعاد مختلف می شود که این کار به صورت کاملا خودکار انجام می‌شود. سایت ریسپانسیو برای واکنش سایت نسبت به استفاده دستگاه های مختلف مانند تبلت، موبایل، لپ تاپ، تلویزیون های هوشمند و همچنین تغییر رزولوشن ها استفاده می شود. یک شرکت موفق بایستی اطلاعات کسب و کار خود را به کامل ترین شکل ارایه ونسبت به تغییر دستگاه مخاطبان واکنش نشان دهد. با توجه به این مشخصه بی نظیر کاربر تعامل بهتری با وب سایت برقرار کرده و این تکنیک تاثیر مثبت و جذب بیشتری روی مخاطب خواهد داشت. حال زمان تغییر و نمایش سایت در محتوایی جدید و قالبی واکنش گرا می باشد. زنگ خطر   وزارت ارتباطات در سال ۱۳۹۶ اعلام کرد ، طبق امار های رسمی سازمان فناوری اطلاعات در ایران به ازاء هر ۲ نفر یکی دارای تلفن هوشمند می باشد . در نتیجه ۴۰ میلیون نفر با گوشی هوشمند در کشور وجود دارد و آمار رو به تصاعد می رود . سایت های غیر ریسپانسیو  Bounce Rate مخاطب را در گوشی همراه و تبلت افزایش داده و شما به آسانی مشتری را از دست می دهید.   ما در آرنیکاوب برای انجام پروژه طراحی سایت و سفارش طراحی سایت به صورت واکنشگرا آماده ایم.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×