خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

جامع ترین اطلاعات در مورد کارخانه نوآوری مشهد

در گذشته، موضوع کارآفرینی و توسعه آن در بخش‌های مختلف یا ارتقا ویژگی‌های مربوط به اشتغال‌زایی چندان مساله مهمی تلقی نمی‌شد؛ چون فناوری و تکنولوژی تا این حد پیشرفت نکرده بودند و دامنه مشاغل به اندازه امروز گسترده نبود. تعداد محدودی شغل در حوزه‌های مختلف وجود داشت که هر کدام روش معینی برای ورود و استخدام داشتند اما امروزه مسیرهای کاری و موضوعاتی مانند کارآفرینی کاملا با آن دوران فرق می‌کند. در دنیای امروز، بحث کارآفرینی یک علم و تخصص محسوب شده و بسیار حائز اهمیت است.

در همین راستا، مجموعه‌های مختلفی با عناوین متفاوت مانند کارخانه‌های نوآوری به طور ویژه برای کارآفرینی و ارتقا سطح کیفی و کمی این حوزه به وجود آمده‌اند. این فضاها بستر مورد نیاز برای رشد و پیشرفت استارت‌آپ‌ها و مشاغل مختلف را تامین می‌کنند. یکی از این کارخانه‌ها که به تازگی در حال راه‌اندازی است، کارخانه نوآوری مشهد نام دارد. اگر دوست دارید با این فضا و کارکردهای آن بیشتر آشنا شوید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

کارخانه نوآوری مشهد چیست؟

کارخانه نوآوری مشهد در سال 1397 براساس تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین شهرداری مشهد، معاونت علمی ریاست جمهوری و همچنین، شتابدهنده فردوسی طرح‌ریزی شد. این مجموعه مانند هر کارخانه نوآوری دیگری در سطح کشور، فضایی مناسب برای گردهمایی بازیگران اصلی اکوسیستم کارآفرینی به شمار می‌رود. این کارخانه‌ها مجموعه‌ای غیرانتفاعی و وابسته به بخش خصوصی هستند که برای شکل‌گیری اجتماعی از نوآوران حوزه اقتصاد و فناوری و همچنین، ارتقا فرهنگ پویایی در کشور فعالیت می‌کنند. افراد زیادی از راه‌اندازی چنین فضاهایی منتفع می‌شوند؛ برخی از این گروه‌ها عبارتند از:

 • مراکز رشد نیروی انسانی
 • شتابدهنده‌ها
 • پارک‌های علم و فناوری
 • سرمایه‌گذاران فردی و شرکتی
 • شرکت‌های سرمایه‌گذار ریسک و خطرپذیر
 • شرکت‌های بزرگ و پیشرفته در حوزه فناوری
 • استارت‌آپ‌ها
 • فضاهای اشتراکی برای کار
 • ارائه‌دهندگان خدمات به کسب‌وکارها و استارت‌آپ‌ها

جالب است بدانید، در ایران به غیر از کارخانه نوآوری مشهد کارخانه‌های نوآوری دیگری هم وجود دارد که در شهرهای قم، تهران، اصفهان و شیراز فعال هستند. احتمالا از خود می‌پرسید هدف اصلی احداث چنین فضاهایی چیست؟ در بخش بعدی به طور کامل پاسخ خواهیم داد.

هدف اصلی راه اندازی کارخانه نوآوری مشهد چیست؟

کاخانه نوآوری یا Innovation Factory فضایی مناسب جهت شکل‌گیری ایده‌های نو و ظهور استارت‌آپ‌های جدید است. در این بستر، افراد مختلف با سطح علمی و تجربی متفاوت از هر حوزه و شاخه‌ای در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و ایده‌های خود را مطرح می‌کنند. جدا از شکل‌گیری پیشنهادات جدید، این گردهمایی می‌تواند تکمیل‌کننده موارد گذشته و صحبت راجع به ارتقا سطح کیفی استارت‌آپ‌ها باشد. بنابراین، هیچ محدودیتی وجود ندارد. کارخانه نوآوری مشهد، فرصتی برای تعامل و ارتباط بین افراد توانمند و باتجربه فراهم کرده است و در کنار این مورد، مزایای زیادی برای استارت‌آپ‌ها به همراه دارد؛ مثلا

 • در این فضا شما می‌توانید از خدمات مشاوره بازار، تبلیغات، مربی‌گری و مشاوره محصول، ارزیابی و جذب سرمایه‌گذار بهره‌مند شوید.
 • ایجاد شبکه و لینک‌های جدید با اعضای توانمند و فعال در حوزه کارآفرینی
 • افزایش سرعت استارت‌آپ‌ها در مسیر و جریان رشد
 • شرکت در رویدادهای آموزشی و ارتقا توانمندی‌های مجموعه

آدرس کارخانه نوآوری مشهد

یک خبر خوب دیگر ای که کارخانه نوآوری مشهد در آستانه بهره‌برداری قرار گرفته و به زودی پذیرای علاقمندان و متقاضیان رشد خواهد بود. برای حضور در این کارخانه و تعامل با افراد توانمند، آدرس این مجموعه را یادداشت کنید:

 • سه راه کوکا سابق یا بعد از میدان کوثر، روبروی کوثر ۲۹
 • برای ورود از سمت هاشمیه، بعد از وارد شدن از هاشمیه 26، کارخانه نوآوری مشهد را در انتهای خیابان مشاهده می‌کنید.
 • برای ورود از سمت خیابان پیروزی یا میدان حر، ابتدا وارد بلوار صارمی و سپس از میدان کوثر خروجی سمت چپ وارد شوید.

سخن پایانی

در این مطلب، درباره کارخانه نوآوری مشهد و مزایای حضور در آن صحبت کردیم. با پیشرفت تکنولوژی و رخ دادن انقلاب‌های مختلف در دوره‌های گوناگون زمینه برای به وجود آمدن مشاغل مدرن و جدید فراهم شد. امروزه برای ارتقا این نوع مشاغل، دیگر نمی‌توان از روش‌های سنتی و قدیمی استفاده کرد. کارخانه‌های نوآوری فعال در سطح کشور، به خوبی از عهده ایجاد رونق و توسعه در دنیای کارآفرینی برآمده‌اند. با حضور در چنین فضاهایی، پیشرفت و به‌روز ماندن کسب‌وکار خود را تضمین کنید.

 

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×