خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

نیچ مارکتینگ چیست؟ شناخت فرصت بازار با نیچ مارکتینگ

آیا در اطرافیان شما افراد ناشنوا وجود دارند؟ می‎دانید که این افراد برای خرید، یادگیری دوره‎‌‌های آموزشی و ده‏‌ها کار ساده دیگر تا چه حد با مشکل مواجه‌اند؟ در واقع، بازار و اکثریت کسب و کارها، هیچ‎گاه به مخاطبان خاص یا افرادی با نیازهای خاص توجه نمی‎کنند. این موضوع نه تنها یک محدودیت بلکه نوعی فرصت نیز محسوب می‎شود. چرا فرصت؟ چون بازار، گوشه‌‎ها و نقاط کوچکی دارد که از دید کمپانی‎‌‌های بزرگ دور مانده و یا اصلا برای آن‌‏ها به صرفه نیست که به سمت چنین نقاطی بروند. از این رو، در این زوایا، فرصت‏‌های بسیار خوبی برای کسب و کارهای جدید وجود دارد که آن را تحت عنوان نیچ مارکتینگ بررسی می‎کنیم.

اینکه نیچ مارکتینگ چیست و توجه به آن چطور می‏تواند منجر به موفقیت کسب و کارها شود، موضوعی است که در این مطلب از آرنیکاوب به آن می‎پردازیم. چنانچه شما هم به دنبال ایده‏‌های جدید و نجات کسب و کارتان هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

نیچ مارکتینگ چیست؟

به طور کاملا ساده و مختصر، نیچ مارکتنیگ یعنی رفتن به سمت قسمت‎‌‌هایی از بازار هدف که رقبای بزرگ و قدیمی، هنوز نیازهای آن بخش از بازار را ندیده یا شناسایی نکرده اند. به عبارت دیگر، همیشه در بازار، قسمت‌‏های کوچکی وجود دارد که کسب و کارهای بزرگ تمایلی برای رفع نیازهای آن بخش‌‎ها ندارند. این قسمت‎‌‌های کوچک که به آن نیچ مارکت گفته می‎شود همان گوشه‌‎های دنج و کشف نشده بازار هستند.

گوشه‏‌های دنج بازار، فرصت‏‌های بسیار خوبی برای رشد کسب و کارهای کوچک و تازه وارد محسوب می‎شوند. از این رو، اگر برای بازاریابی کسب و کارتان سراغ این گوشه‏‌های کمتر دیده شده بروید؛ در حال انجام استراتژی نیچ مارکتینگ هستید.

نیچ مارکت (گوشه‌‎ای از بازار) یک مشخصه بسیار مهم دارد و آن هم کوچک‌تر بودن نسبت به یک بخش یا سگمنت بازار می‌‏باشد. به عنوان مثال، خانم خیاطی را در نظر بگیرید که پس از بررسی و تحقیق فراوان در بازار، قصد دارد که از طریق استراتژی نیچ مارکتینگ، تنها برای کودکان زیر 7 سال لباس بدوزد. این خیاط، بخشی از بازار که کودکان زیر 7 سال هستند را گوشه دنج بازار شناسایی کرده است.

این در حالی است که این بخش یا سگمنت بازار، بزرگ است و نمی‏توان آن را نیچ مارکت دانست. در واقع، خیاط داستان ما باید بخش کوچک‌تری از کودکان را درنظر بگیرد تا بتواند در استراتژی خود موفق‏تر عمل کند. در اینجا بخش کوچک‌تر مثل دوخت و تولید لباس برای کودکان زیر 7 سالی است که به مهدکودک می‎‌روند و به لباس‌‎های مختلفی مثل لباس فرم، لباس جشن و یا لباس مناسب بازی نیاز دارند.

نیچ مارکتینگ

مزایای نیچ مارکتینگ چیست؟

اگر هنوز هم دچار تردید در استفاده از استراتژی نیچ مارکتینگ هستید، کافی است مزایای این استراتژی را مطالعه کنید و با فواید آن آشنا آشنا شوید. بی ‎تردید کشف نیازهای مخفی در گوشه‌‎های دنج بازاری که در آن مشغول به کار هستید؛ می‏‌تواند تأثیر بسزایی در رشد و توسعه بیزنس‎تان داشته باشد.

مزایای نیچ مارکتینگ عبارتند از:

 

داشتن رقبای کمتر

همانطور که می‎دانید امروزه رقابت در میان کسب و کارها بسیار شدید است. تا جایی که اگر قصد ورود به کسب و کارهای مختلف را داشته باشید؛ می‎بینید که همه آن‏‌‍ها اشباع شده و سرمایه گذاران بزرگ، انحصار آن کسب و کار را در دست دارند.

نیچ مارکت، این اجازه را به بیزنس‌‎های کوچک می‏دهد که بر قسمت‏‌های کم رقیب و کمتر دیده شده توسط سرمایه گذاران بزرگ، تسلط یافته و از این طریق کسب و کار خود را گسترش دهند.بنابراین، بهتر است بخش‌‎های عمده بازار را به همان کمپانی‏‌های بزرگ بسپارید و از گوشه و کنار بازار برای رشد خود استفاده کنید.

 

 

درک عمیق نیازهای مشتریان

در فرایند تحقیق و بررسی بازار، باید به جایی برسید که نیازهای بازار هدف خود را شناسایی کنید. حال اگر جزئی‏تر و با دقت بیشتر به دنبال نیازهای مشتریان کمتر دیده شده بروید؛ درک بیشتری نیز از خواسته‌‏های آنان خواهید داشت.

بنابراین، درآمد بیشتر زمانی نصیب شما خواهد شد که بهتر و عمیق‎تر از سایر رقبا به رفع کمبودها و نیازهای مشتریان بپردازید.

 

تبدیل شدن به یک متخصص

گوشه دنج بازار یا آن بخش‌‎های کوچک، همان جاهایی هستند که برای کسب درآمد از آن‏‌ها باید تخصص و مهارت بالایی داشته باشید. در واقع، برای موفقیت در بخش‌‎های کوچکتر بازار هدف، بایستی اطلاعات بسیار خوبی نیز درمورد آن داشته باشید و این امر به مرور باعث می‎شود که به یک متخصص تبدیل شوید.

تجویز گیاهان دارویی و درمان توسط طب سنتی این روزها بسیار باب شده و بسیاری از افراد پس از گذراندن دوره‌‏های آموزشی طب سنتی، شروع به درمان بیماران می‎‌کنند. اما در این میان چند نفر را در شهر خود می‎شناسید که به صورت تخصصی فقط بر درمان افراد دیابتی دارای مزاج‌‎های مختلف، تبحر داشته و عوارض انواع گیاهان دارویی تجویز شده را بر این افراد بدانند؟

دیابت، بیماری شایعی است که متأسفانه هر روز بر تعداد مبتلایان به این بیماری افزوده می‎شود. بدست آوردن اطلاعات و دانش کافی در رابطه با این بیماری می‏تواند شما را به یک متخصص طب سنتی در درمان بیماران دیابتی تبدیل کند. بنابراین، شناخت دقیق و انتخاب صحیح یک گوشه از بازار، شانس موفقیت‎تان را چندین برابر افزایش می‎دهد.

 

کاهش هزینه‌‏های تبلیغات

تصور کنید در یک بخش وسیع از بازار کار خود را شروع کرده‏اید. ممکن است در ابتدا هزینه‌‏های تبلیغات برای بخش وسیعی از بازار به دلیل تعدد مخاطبان، مقرون به صرفه به نظر برسد. چرا که تبلیغات‎تان به سرعت به دست مخاطب می‎رسد. این در حالی است که در شروع کسب و کار، بودجه و زمان شما بسیار محدود است.

این محدودیت باعث می‎شود، استراتژی‌‎های دیجیتال مارکتینگ به خوبی اجرا نشوند. در مقابل، تبلیغات برای بخش کوچکی از بازار، با توجه به محدودیت‏‌های گفته شده، بسیار پربازده و کارآمدتر خواهد بود.

 

راهکارهایی برای پیدا کردن مخاطبان در نیچ مارکتینگ

حال که دانستید نیچ مارکتینگ چیست و چرا برای کسب و کارهای کوچک، ضروری است، قصد داریم درمورد شیوه‌‏های دستیابی به مخاطبان در این استراتژی صحبت کنیم. در نیچ مارکتینگ، می‏توانید مخاطبان خود را از طریق روش‌‏های زیر به خوبی شناسایی کنید.

راهکارهایی برای پیدا کردن مخاطبان در نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ بر مبنای داده‌‎های علم روانشناسی

در این روش، می‏توانید مخاطبان خود را بر پایه اطلاعات مختلف شخصیتی شناسایی نموده و سپس، تقسیم بندی کنید. به عنوان مثال، چیزهایی مانند درونگرایی با برونگرایی، افسرده یا مضطرب و…

بررسی خصوصیات روانی و ویژگی‌‏های شخصیتی افراد به شما کمک می‏کند تا بازار هدف خود را دقیق‌‏تر بشناسید.

 

نیچ مارکتینگ بر مبنای موقعیت مکانی

در این روش، باید موقعیت جغرافیایی مخاطبان ارزیابی شده و بخش کوچک بازار کشف شود. به عبارت دیگر، در اینجا مخاطبان بر اساس مکانی که در آن زندگی یا کار می‎کنند، انتخاب می‎‌شوند. به عنوان مثال، شرکت تعمیرات سیار لوازم منزل در منطقه تهرانسر شهر تهران. دلیل انتخاب این قسمت از شهر، شناسایی خانواده‌‎هایی است که فرصتی برای رساندن لوازم منزل خراب خود به تعمیرگاه ندارند.

 

 

نیچ مارکتینگ برمبنای انتخاب یک محصول خاص

تلاش کنید تا فرصت‏‌های موجود در بازار را در رابطه با یک محصول خاص بشناسید. گاهی لازم است محصولات مورد استفاده مخاطبان را بررسی کرده و سپس، به تولید، فروش یا عرضه یک محصول کاملا ممنحصر به فرد اقدام کنید.

هیچ می‎دانستید که که دیجی کالای معروف امروز، هنگام شروع کار بر عرضه گوشی تلفن همراه و دوربین متمرکز بوده و به تدریج انواع کالاهای مختلف را درسایت خود قرار داد؟ بر همین اساس، ابتدا محصول خاص مورد نیاز مخاطبان را پیدا کنید و پس از شناخته شدن، نسبت به گسترش کسب و کار خود تلاش کنید.

با بکار گرفتن این راهکار و با تمرکز بر یک محصول منحصر به فرد، در میان رقبای خود، یک محصول باکیفیت را عرضه می‎کنید. این در حالی است که انحصار در عرضه یا تولید یک محصول باکیفیت، یک مزیت رقابتی بسیار بزرگ محسوب می‎شود.

به عنوان مثال، پیش از فروش سیسمونی نوزاد، ابتدا یک محصول مانند صندلی غذای کودک را بفروشید. کافی است انواع صندلی‏‌های مناسب غذا را در فروشگاه آنلاین یا مغازه خود داشته باشید و به تدریج سایر محصولات مرتبط با غذای کودک را عرضه کنید.

 

نیچ مارکتینگ بر مبنای قیمت محصول

در اینجا، تمرکز شما بر قیمت محصول است. به این صورت که نوع محصول و برخی از ویژگی‏های مخاطب مانند میزان درآمد بر قیمت محصول اثرگذار خواهد بود. به برندهای معروف در عرصه لباس، ساعت، عطر و ادکلن و… توجه کنید. این‏‌ها گوشه کوچکی از بازار را نشانه گرفته و با توجه به درآمد بالا یا موقعیت‌‏های شغلی مخاطبان خود، به تولید کالاهایی با قیمت خاص اقدام می‎کنند.

 

و اما جمع بندی

ما در این مقاله از آرنیکاوب، به موضوع نیچ مارکتینگ چیست پرداخته و تلاش کردیم تا با بیانی ساده، زوایا و ابعاد مختلف این استراتژی مفید را بررسی کنیم. اشاره کردیم که نیچ مارکتینگ، مزایای متعددی دارد و یکی از مهم‌‏ترین این مزایا این است که یک مزیت رقابتی برایتان ایجاد می‏کند.

دلیل ایجاد مزیت رقابتی این است که با تمرکز بر گوشه دنجی از بازار، به تدریج در آن بخش، اطلاعات و مهارت بیشتری کسب کرده و تبدیل به یک متخصص خواهید شد. این تخصص درکنار ارائه یک محصول باکیفیت، به رشد کسب و کار و شهرت برندتان منتهی می‏شود.

با توجه به مطالب ارائه شده در این مطلب، به نظر شما چه راهکارهای دیگری برای پیدا کردن مخاطب در نیچ مارکتنیگ وجود دارد؟ نظرات و تجربه‌‏های ارزشمند خود را با ما در آرنیکاوب به اشتراک بگذارید.

 

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×