طراحی قالب وردپرس

سرویس های کاربردی گوگل برای وردپرس

گوگل سرویس های متفاوت و متنوعی را ارائه می دهد. اگرچه که گوگل ابتدا به عنوان یک موتور جستو کار خود را آغاز کرد اما در حال حاضر با توجه به نیاز های کاربران خدمات متفاوتی را ارائه می دهد. گوگل همچنین با توجه به پیشرفت های موجود در زمینه طراحی وب،قادر به پاسخگویی به نیاز های طراحان و توسعه دهندگان وب نیز است. در این مقاله به اشاره مطالبی در رابطه با خدمات و برنامه های کاربردی گوگل برای کاربران وردپرس می پردازیم.
جستجوی شخصی گوگل: این ویژگی این امکان را به شما می دهد تا برای وبسایت خود جستجوی شخصی ایجاد کنید. شما می توانید این امکان را برای محتوای اصلی خود ایجاد کنید. کاربران می توانند با استفاده از این امکان از تمامی مطالب وبسایت و یا بخشی از عناوینی که مورد نظر آنهاست و یا وبسایت های مرتبط  آگاهی یابند.

custom-search
فونت های مخصوص وبسایت گوگل: این ویژگی شاید یکی از بهترین امکاناتی باشد که در اختیار طراحان و توسعه دهندگان وبسایت قرار گرفته که به دنبال استفاده از فونت های غیر متعارف در طراحی پروژه های خود هستند. این دایرکتوری فونت به شما این امکان را می دهد تا شما به آسانی تکنیک های فونت CSS را پیاده سازی کنید.

فونت های گوگل کاملا رایگان بوده و در طی چند دقیقه قابل اجرا می باشند. شما همچنین می توانید از پلاگین و یا دستور @import در بالای فایل CSS خود استفاده کنید( و به آسانی عنوان فونت خود را در صفحه طراحی قرار دهید) به عنوان مثال:

 @import url(‘http://fonts.googleapis.com/css?family=Droid+Sans’);
 #body { font: normal normal normal 14px/20px ‘Droid Sans’, Arial, sans-serif; }

web-fonts
مدیریت تبلیغات در گوگل: اگر به دنبال این هستید که در وبسایت خود تبلیغات را نیز قرار دهید،مدیریت تبلیغات گوگل آسان ترین روش برای انجام این کار است. مراحل آموزشی زیادی وجود دارد تا شما بتوانید موارد مورد نیاز خود را در مورد مدیریت تبلیغات در گوگل فرا بگیرید همچنین با استفاده از پلاگین های موجود می توانید سیستم مدیریت تبلیغات گوگل را در وبلاگ وردپرس خود پیاده کنید.

adwords
شما همچنین می توانید با توجه به این ویژگی، از کلید واژه جستجو برای دیدن روند جستجو برای کلمات کلیدی خاص استفاده کنید.
کوتاه کننده لینک گوگل: وردپرس از نسخه کوتاه کننده لینک مخصوص خود استفاده می کند و این ویژگی به خوبی خود را با Jetpack تطبیق داده است. هرچند گوگل معتقد است که نسخه کوتاه کننده لینک این شرکت بهترین نسخه موجود است. اگر شما تا کنون از نسخه گوگل استفاده نکرده اید اکنون می توانید با استفاده مراحل آموزشی موجود آن را فرا گرفته و از آن استفاده کنید.همچنین می توانید از پلاگین های موجود در این زمینه نیز استفاده کنید.

url-shortener
فیدبرنر – خبرخوان گوگل: امروزه فیدبرنر کاملا شناخته شده است. استفاده از این ابزار این امکان را به شما می دهد تا بتوانید مراحل پیشرفت وبسایت خود،تعداد اعضا،مدیریت RSS و ایمیل های موجود را علاوه بر تنطیم وبلاگ را دنبال کنید.

feedburner
تجزیه و تحلیل گوگل: در حال حاضر اکثر افراد از تجزیه و تحلیلگر گوگل استفاده می کنند.این برنامه به شما این امکان را می دهد تا مراحل پیشرفت وبسایت،تعداد کلیک ها،تبلیغات،مراجعه کنندگان و سایر اطلاعات مرتبط را پیگیری کنید. شما می توانید بخش های موجود در وبسایت خود را دسته بندی کنید و دریابید که کدام قسمت از بخش های وبسایت شما بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. برای کاربران وردپرس،استفاده از این امکان می تواند بسیار جالب باشد همچنین آنها می توانند از برنامه هی آموزشی موجود نیز برای یادگیری بهتر استفاده کنند.

analytics
بهینه ساز وبسایت گوگل: این امکان را به شما می دهد تا با امتحان و آزمایش موارد مختلف دریابید که چه حالتی برای وبسایت شما بهتر است و می تواند کارآیی وبسایت شما را افزایش دهد.به عبارت دیگر می تواند برای سنجش بخشهای متفاوت وبسایت شما مفید باشد.
البته این برنامه بسیار پیشرفته است و شما برای استفاده از آن باید از پلاگین های موجود وردپرس استفاده کنید.
رابط برنامه نویسی گوگل: شامل چارچوب های کدگذاری است که می تواند در بسیاری از سیستم عامل ها از جمله وردپرس استفاده می شود ساده ترین راه برای ادغام چارچوب کتابخانه گوگل با استفاده از  پلاگین است اما اما اگر شما در این مورد به دنبال ماجراجویی هستید ،می توانید آن را به صورت دستی و به صورت زیر کد گذاری کنید:

 <?php
 wp_deregister_script(‘jquery’);
 wp_register_script(‘jquery’, ‘http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1/jquery.min.js’);
 wp_enqueue_script(‘query’);
 ?>

کتابخانه گوگل در حال حاضر از Chrome Frame, Dojo, Ext Core, jQuery, jQuery UI, MooTools, Prototype, script.aculo.us, SWFObject, Yahoo! User Interface Library (YUI), and WebFont Loader پشتیبانی می کند.
ابزار های توسعه دهنده گوگل کروم(Chrome): در حال حاضر حدود ۱۰ در صد از کاربران اینترنت از مرورگر گوگل کروم استفاده می کنند. این مرورگر داری ابطار توسعه دهنده ای است که می توان آن را  با Firebug فایرفاکس مقایسه کرد.با توجه به استقبال روز افزون از مرورگرها انتظار می رود که استفاده از مرورگر نیز به نحو چشمگیری افزایش یابد.
میزبانی پروژه گوگل: ویژگی موجود این امکان را به شما می دهد تا بتوانید پروژه خود را به صورت آنلاین حفظ کنید.این برنامه در نحوه اجرا بسیار شبیه Github عمل می کند. شما می توانید هر پروژه را تا حجم ۲ گیگابایت به صورت رایگان میزبانی کنید و همچنین از مزایای دیگر این برنامه مانند اطلاعات پروژه،ردیابی موضوعی و تغییر پروژه استفاده کنید. از دیدگاه کاربران وردپرس این برنامه می تواند در پروزه های بسیار عظیم مورد  استفاده قرار گیرد.

project-hosting
وارسی گوگل: این برنامه شبیه به Paypal عمل می کند.یکی از بهترین مزایای این برنامه،هماهنگی با سایر سرویس های گوگل مانند مدیریت تبلیغات گوگل است. از طرف دیگر این برنامه در حال حاضر در اختیار کشور های محدودی قرار دارد.
با این حال،استفاده از این برنامه به عنوان یک راه حل جایگزین پرداخت در کنار Paypal تصمیم درستی به نظر می رسد. برای کاربران وردپرس، پلاگین های بسیاری وجود دارد تا به کمک آنه بتوان این برنامه در وبسایت وردپرس پیاده سازی کرد.برخی از این برنامه ها عبارتند از:Simple Google Checkout and LBAK Google Checkout.

گوگل داک: این برنامه مجموعه ای مبتنی بر وب است که به شما این امکان را می دهد تا اسناد،صفحات،ارائه ها و فرم های خود را ویرایش،ایجاد و اشتراک گذاری کنید. شما همچنین می توانید اسناد خود را به صورت آنلاین و به کمک چندین کاربر ویرایش کنید. این برنامه می تواند در صورت تمایل طراحان،در وبسایت های وردپرس نیز استفاده شود. همچنین ابزارهای طراحی جدول گوگل این امکان را به شما می دهد تا در وبلاگ خود جدول و چارت ایجاد کنید.

docs
نقشه های گوگل: مزایای نقشه گوگل بر کسی پوشیده نیست. شما میتوانید با استفاده از چندین پلاگین که بهترین آن  MapPress است در وبلاگ خود استفاده کنید. همچنین MapPress این امکان را به شما می دهد تا از نقشه های موجود به آسان ترین شیوه در وبسایت وردپرس خود استفاده کنید.

maps
YouTube: این برنامه یکی از سرویس های پر طرفداره گوگل است که به کاربران این امکان را می دهد تا فایل های تصویری خود را آپلود و اشتراک گذاری کنند. شما از طریق وبلاگ خود می توانید حجم عظیمی از فایل های تصویری را در YouTube آپلود کنید. با توجه به پیشرفت HTML5 شما قادر خواهید بود از فایل های تصویری موجود در You Tube در وبسایت وردپرس در عرض چند دقیقه آپلود کنید.
اما اگر قصد دارید که فایل های صوتی آپلود شده را کنترل کنید باید از پلاگین هایی مانند TubePress و Viper’s Video Quicktags استفاده کنید.
Google Reader: ابزاری مبتنی بر وب است که قابلیت اجرای فایل های RSS را دارد. اگر می خواهید تعدادی از مطالب RSS خود را به اشتراک بگذارید کافیست گزینه ‘Send to’  برای وبسایت وردپرس خود قرار دهید.( چنین تنطیماتی در وبسایت هایی مانند فیس بوک و توییتر و چندین وبسایت دیگر وجود دارد.)

reader
شاید شما بخواهید کاربرد گزینه ‘Press This’ برای وردپرس خود فعال کنید اما این امکان به دلیل اینکه این کاربرد جاوا اسکریپت است و google reader نیاز به یک لینک کامل دارد.
در چنین مواقعی شما باید مستقیما press-this.php را پست کنید. بدین منظور به قسمت ‘Send To’ در تنظیمات گوگل رفته و بر روی گزینه ‘Create a custom link’ کلیک کنید. در قسمت لینک، لینک مورد نظر را با توجه به مثال زیر در وبسایت خود وارد کنید.

 http://www.sample-website.com/wp-admin/press-this.php?u=${url}&t=${title}&s=${source}&v=2

مطمئن شوید که ‘sample-website’ را جایگزین لینک وبسایت خود کرده اید.
مجموعه ای از کدهای گوگل: در حالی که این ویژگی، فرمت یا برنامه تلقی نمی شود اما فرصت خوبی را برای افراد با استعداد فراهم می کند تا با استفاده از آن بتوانند از این ویژگی گوگل استفاده کنند.وردپرس از سال ۲۰۰۷ از این امکان استفاده می کند.شما می توانید برای اطلاع از آخرین پیشرفت ها به codex. مراجعه کنید.

نتیجه گیری: همانطور ک ملاحظه کردید گوگل (علاوه بر جی میل و جستجو) سرویس های زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد که می توانند در وبلاگ های وردپرس مورد استفاده قرار بگیرند.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب - بروزرسانی در فروردین 1398