خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

سیستم مدیریت محتوا وردپرس و جالب ترین آمار آن

هیچ شکی نیست که در حال حاضر وردپرس محبوب ترین CMS موجود در سیستم های مدیریت محتوا می‌باشد. از زمان انتشار وردپرس طی 11 سال این سیستم مدیریت محتوا به سوپر استار سیستم‌های وبلاگی تبدیل شده است که این خود نشان از محبوبیت این CMS است. مطمئنا به این فکر می‌کنید که از قبل در مورد محبوبیت این سیستم آگاه بوده‌اید ولی باید بگیم تجدید نظر کنید چرا که آمار جالبی از وردپرس که به شما خواهیم داد که شما را به فکر فرو خواهد برد.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا که به آن Content Management System گفته می‌شود، نوعی برنامه رایانه‌ای است که امکان انتشار، ویرایش و مدیریت محتوا، سازماندهی، حذف و نگهداری از طریق رابط مرکزی را ایجاد می‌کند. یک سیستم مدیریت محتوا به صورت کلی از دو عنصر زیر ساخته شده است:

عنصر اول نرم افزار مدیریت محتوا (CMA) که به فردی که دانش کافی برنامه نویسی با زبان HTML را ندارد، کمک می‌کند تا بتواند ایجاد، ویرایش و حذف محتوای موردنظرش را بدون نیاز به تخصص مدیریت کند. عنصر دوم، نرم‌افزار تحویل محتوا (CDA) است که به وسیله تفسیر و به کارگیری، اطلاعات وب‌گاه را به روزرسانی می‌کند.

آمار جالب وردپرس

انواع سیستم‌های مدیریت محتوا کدامند؟

امروزه تعداد زیادی سیستم مدیریت محتوای کاربردی ایجاد شده که از بین آن‌ها به تناسب نوع وبسایت، حداقل یک مورد درخور نیازتان پیدا خواهید کرد. روشن است که اکثر طراحان و برنامه نویسان، تمایلی به یادگیری تمامی سیستم‌های موجود ندارند و بیشتر می‌خواهند بر یک یا دو مورد از کارآمدترین آن‌ها مسلط شوند. در ادامه چند مورد از برترین سیستم‌های مدیریت محتوا را معرفی خواهیم کرد و شما با شناخت ویژگی‌های هر یک از آن‌ها می‌توانید بهترین موارد را برای یادگیری برگزینید.

جوملا (Joomla)

یکی از سیستم‌های مدیریت محتوای پرکاربرد، جوملا نام دارد. از این سامانه برای طراحی وبسایت‌های شرکت‌ها و موسسات برجسته‌ای مانند MTV، دانشگاه هاروارد و IHOP استفاده شده است. علاوه بر این، استفاده از این سیستم برای ایجاد سایت‌های مدیریتی نیز مناسب می‌باشد. از جوملا می‌توان برای طراحی سایت‌های معمولی تا بسیار پیچیده استفاده کرد. تیم حرفه‌ای جوملا در قالب یک انجمن بزرگ از طراحان قالب و توسعه‌دهندگان افزونه فعالیت می‌کنند. سهولت در دستیابی به افزونه‌های موردنیاز، نشان دهنده این است که در توسعه سایت‌هایی که با استفاده از این سیستم راه‌اندازی شده‌اند، نیازی به کدنویسی نیست. از جمله مزایای جوملا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت احراز هویت کارکنان از طریق Google، OpenID و LDAP
 • دارای بیش از 7000 افزونه و…

دروپال (DRUPAL)

یکی دیگر از سیستم‌های مدیریت محتوای معروفی که به منظور راه‌اندازی سایت‌های شرکت‌های معروفی مانندPopular Science، MIT، و Fast Company به کار گرفته شده، دروپال نام دارد. ویژگی‌های منعطف بودن و کاربرپسند بودن این سیستم، سبب سهولت در مدیریت محتوای سایت‌ها شده است. این سیستم دارای انجمن توسعه دهندگان فعال، کانال‌های متعدد IRC و تالارهای گفتگو و مستنداتی است که به صورت مداوم به روزرسانی می‌شوند. از جمله مزایای این سیستم مدیریت محتوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجمن پشتیبانی حرفه‌ای
 • وجود بیش از 6000 افزونه قابل توسعه
 • به کارگرفته شدن این سامانه توسط شرکت‌های معتبر که گواه قدرت آن است.

آمبراکو (UMBRACO)

یکی دیگر از سیستم‌های مدیریت محتوای محبوب، آمبراکو نام دارد. از جمله دلایل محبوبیت این سیستم می‌توان به امکان مدیریت همه جانبه، تمرکز بر استانداردهای وب و توانایی ساخت دستورالعمل‌ها و… اشاره کرد. از جمله سایت‌هایی که به واسطه این سیستم پدید آمده‌اند Heinz  و ABBA هستند. آمبراکو با ارائه نمودار درختی، این فرصت را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که اطلاعات موردنیاز را درباره وبسایت موردنظرشان به دست آورند و نگاهی اجمالی به آن داشته باشند. از دیگر سیستم‌هایی که در راه‌اندازی سایت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند و به نسبت از طرفداران زیادی برخوردارند، عبارتند از:

 • اکسپرشن انجین (EXPRESSION ENGINE)
 • تکست پترن (TEXT PATTERN)
 • کانتائو (CONTAO) و…

با سیستم مدیریت محتوای وردپرس آشنا شوید

اگر بخواهیم با زبانی ساده وردپرس را معرفی کنیم، باید بگوییم که یکی از پرطرفدارترین سیستم‌های مدیریت محتوا است که با به کارگیری آن قادر خواهید بود انواع گوناگونی از وبسایت‌ها را بدون نیاز به دانش برنامه نویسی، راه‌اندازی کنید. وردپرس یک سیستم سایت‌ساز و متن باز است که به طور کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. درواقع اگر شما در حوزه برنامه نویسی و کدنویسی دستی بر آتش داشته باشید، خیلی راحت می‌توانید با مهارت خود هر تغییری که بخواهید را در افزونه‌ها، قالب‌ها و… این سیستم ایجاد کرده و به گونه‌ای آن را شخصی‌سازی کنید.
سیستم مدیریت محتوای وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس چه مزایایی دارد؟

بدون شک مزایای زیادی که وردپرس در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، دلیل محکمی برای افزایش طرفداران آن است. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین مزایای این سیستم را به اختصار معرفی می‌کنیم:

 • سهولت در استفاده
 • پایداری و خلاقانه بودن این سیستم
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • سازگاری با موتورهای جستجو
 • مدیریت محتوای آسان و بدون نیاز به دانش فنی
 • منبع باز بودن و قابلیت شخصی‌سازی
 • پشتیبانی مطلوب
 • سرعت و کارآیی بالا

آمارهای جالب درمورد وردپرس

از آنجایی که امروزه سایت‌های زیادی با استفاده از وردپرس طراحی و راه‌اندازی می‌شوند، آمارهای باورنکردنی و قابل توجهی درمورد این سیستم به دست آمده است. در ادامه برای آن که بیشتر با قابلیت‌های وردپرس آشنا شوید و به کاربردی بودن آن پی ببرید، چند نمونه از این آمار را شرح داده‌ایم.

1- از 100 بلاگ برتری که در سایت Technorati آمده است، نزدیک به 50 درصد آن‌ها با سیستم مدیریت محتوای ودرپرس مدیریت می‌شوند.

باتوجه به طرفداران زیاد و مزایای زیادی که دارد، وردپرس توانسته 30 درصد وب را تصاحب کند. این روزها تعداد سایت‌های وردپرسی بیش از 37 درصد از 100 سایت در الکسا است. تاکنون بیش از 2 میلیارد وبسایت ایجاد شده است، در حالی که جمعیت جهان حدود 8 میلیارد نفر است. این روزها وردپرس پاسخگوی 60 درصد از این آمار در بین تمامی سیستم‌های مدیریت محتوا می‌باشد.

وقتی به تعداد زیاد سیستم مدیریت محتوای موجود فکر می‌کنید، آمار سایت Technorati نشان دهنده‌ی محبوبیت وردپرس است. اگر این تصمیم را گرفتید که با وردپرس کار کنید مطمئنا موفق خواهید بود. سایت‌هایی مانند نیویورک تایمز، CNN ،ebay وب‌سایت‌های خودشان را با سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی کرده‌اند.

2- 74.6 میلیون سایت‌ها در سراسر دنیا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس می‌باشند.

بله، درست خواندید. 74 میلیون و 652 هزار و 825 سایت در سرتاسر دنیا از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنند. مثل این می‌ماند که به ازای هر نفر در کشور ترکیه یک سایت وجود داشته باشد!

50 درصد از این آمار که تقریبا 37 میلیون سایت می‌شود از میزبانی رایگان وردپرس استفاده می‌کنند.

کدام سایت‌ها با استفاده از وردپرس ساخته شده‌اند؟

جالب است بدانید که 34 درصد از 10000 سایت محبوب جهان با استفاده از وردپرس ساخته شده‌اند. به بیانی دیگر، تاکنون سایت‌های معتبر زیادی با استفاده از این سیستم ایجاد شده‌اند. چند نمونه از این سایت‌ها عبارتند از:

 • سایت رسمی مایکروسافت
 • بلاگ CPanel
 • سایت Sony Music
 • سایت THE New York Times
 • The Walt Disney Company
 • سایت داخلی خدمات اینترنتی شاتل
 • سایت میزبان فا و…

سیستم مدیریت محتوای وردپرس

 

3- کلید واژه‌های مرتبط با وردپرس امتیازی نزدیک به 37 میلیون جستجو در هر ماه را دارا هستند.

کلید واژه “وردپرس” به تنهایی ماهیانه 450 هزار جستجو دارد این فقط مربوط به کلمه “وردپرس” است نه “افزونه وردپرس” و دیگر کلمات مرتبط.

وردپرس در سال 2014 نزدیک به 444 میلیون جستجو در موتورهای جستجو داشته است که 1.5 برابر جمعیت ایالات متحده می‌باشد.

وردپرس 5 بار به اندازه “جوملا” جستجو شده است و 9 بار بیشتر از “دروپال”.

4- 40 نسخه ترجمه وردپرس

اگر زبان اول شما انگلیسی نمی‌باشد و از زبان‌های دیگر مثل کروات،فرانسوی،هلندی و … مجبورید استفاده کنید، پیشخوانتان را می‌توانید راحت مدیریت کنید. شما خوش شانس هستید که ترجمه زبان شما در لیست وردپرس می‌باشد.

اگر هم زبان شما در لیست 40 نسخه ترجمه شده‌ی وردپرس وجود ندارد و دوست دارید با زبان خودتان با پیشخوان وردپرس کار کنید اصلا نگران نباشید. تیم وردپرس در حال به‌روز کردن نسخه‌های خود به زبان‌های جدید می‌باشد.

5- 22 درصد از دامنه‌هایی که در ایالات متحده تازه به ثبت رسیده‌اند همگی با وردپرس کار می‌کنند.

از هر 100 دامنه‌ای که در ایالات متحده به ثبت می‌رسد، 22 تا از آن‌ها با وردپرس کار می‌کنند. با در نظر گرفتن 120 هزار دامنه‌ای که هر روز در دنیا به ثبت می‌رسد به راحتی می‌توان گفت که وردپرس در حال رشد بسیار چشمگیری می‌باشد.

6- پیشی گرفتن WordPress.com از سایت آمازون در جذب بازدیدکننده

سایت WordPress.com با بازدید 126 میلیون در ماه از سایت آمازون که بازدیدی معادل 96 میلیون در ماه دارد گوی سبقت را ربوده است.

7- کارمندان سایت WordPress.com فقط 229 نفر هستند.

باور کردن این موضوع خیلی سخت است ولی واقعیت دارد. سایتی که 130 درصد بازدیدهای آمازون را به خود اختصاص داده است فقط 229 نفر کارمند دارد. در حالی‌که سایت آمازون برای راه اندازی تجارت خود 88 هزار و 400 نفر را استخدام کرده است. رقمی بسیار بسیار بیشتر از سایت WordPress.com .

CMS

8- هر ثانیه 6 پست جدید در WordPress.com منتشر می شود.

درست متوجه شدید. هر ثانیه نزدیک به 6 پست جدید در WordPress.com منتشر می‌شود، که در  هر دقیقه 342 پست جدید می‌شود. تقریبا بالای 20 هزار پست در روز و در سال رقمی نزدیک به 7.4 میلیون پست که خود شاهد کار فوق حرفه‌ای این سایت است.

نه تنها سایت WordPress.org محبوب‌ترین منبع سیستم مدیریت محتوای وردپرس را با میزبانی رایگان ارائه می‌کند، بلکه نسخه رایگان سیستم وبلاگ‌دهی آن نیز بعد از سیستم وبلاگ‌دهی گوگل در رتبه دوم قرار دارد.

در سایت WordPress.com نقشه ای وجود دارد که به شما موقعیت مکانی وبلاگ‌نویسی را نشان می‌دهد که در همان زمان در حال پست گذاشتن است.

9- 29 هزار افزونه وردپرس و رشد چشمگیر آن‌ها

بدون شک نکته‌ای که وردپرس را از دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا متمایز می‌کند افزونه‌های آن است. این افزونه‌ها باعث گسترش کاربردپذیری وردپرس می‌شوند.

دیتابیس افزونه‌های WordPress.org  رکورد 29 هزار افزونه را زده که  هم اکنون می‌توان گفت نزدیک هر یک ساعت یک افزونه اضافه می‌شود. در مجموع تعداد دانلود این افزونه‌ها به 286 هزار مرتبه رسیده است. چند سال دیگر با این جمله روبه‌رو خواهید شد که “برای آن هم افزونه است”.

محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرس کدامند؟

از میان تمامی افزونه‌های موجود در وردپرس، چند مورد از آن‌ها، پرطرفدارتر و کارآمدتر از سایرین هستند که در ادامه آن‌ها را معرفی کرده‌ایم:

 • Jetpack
 • Akismet
 • Yoast SEO
 • Google XML Sitemaps
 • WooCommerce
 • W3 Total Cache
 • VaultPress

10- 98 نسخه وردپرس به روز وجود دارد.

با این که 229 کارمند در حال فعالیت هستند ولی همان کارمندها تمام تلاششان را می‌کنند. اکثر به‌روز رسانی‌ها هر چند هفته یکبار منتشر می‌شوند.

کد‌های WordPress.com در روز بین 60 تا 80 بار به روز می‌شوند. این تغییرات هر روز با WordPress.org همگام سازی می‌شوند.

11- 46 میلیون دانلود از WordPress.org

بستر WordPress.org که بر روی هاست‌ها قابل نصب می‌باشد تا ماه جولای سال 2013، 46 میلیون مرتبه دانلود شده است. که تقریبا از سال 2013 هر روز 100 مرتبه دانلود شده است.

چند سالی است که بلاگ‌نویسی بسیار بسیار محبوب شده است، در سال 2014 دانلود وردپرس بسیار بیشتر شده است.

12- وردپرس بیشتر برای وبسایت‌های تجاری محبوبیت دارد.

1 میلیون سایت تجاری در سرتاسر دنیا بر پایه وردپرس می‌باشند. این آمار بسیار شگفت انگیز است چرا که گروه‌های بازاریابی آنلاین در مورد وردپرس بیشتر از سایر سیستم‌های مدیریت محتوا صحبت می‌کنند. همچنین وردپرس در موضوعات بلاگ‌ها در بازاریابی آنلاین جزء برترین‌ها محسوب می‌شود.

وب‌سایت های تجاری با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس

13- اکیسمت محبوب‌ترین افزونه وردپرس

از بین 19 هزار افزونه رایگان موجود برای دانلود، اکیسمت بیشترین دانلود را به خود اختصاص داده است. دلیل اصلی این موضوع هم‌خوانی این افزونه با نسخه‌های وردپرس است که به‌صورت خودکار نصب می‌شود.

جمع بندی

سیستم‌های مدیریت محتوا این امکان را به کاربران می‌دهند که بتوانند با حداقل مهارت برنامه نویسی، سایت خود را راه‌اندازی کنند. یکی از محبوب‌ترین این سیستم‌ها وردپرس است که با مزایای بی‌نظیر خود توانسته توجه بسیاری از صاحبین کسب و کارها و شرکت‌ها را به خود جلب کند. در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا علاوه بر معرفی چند مورد از سیستم‌های محبوب، آمار قابل توجهی از وردپرس را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

 

 

 

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×