خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

ssl چیست و چه اهمیتی دارد؟

اگر تاکنون به آدرس صفحاتی که از آن‌ها بازدید می‌کنید، دقت کرده باشید، حتما متوجه این موضوع شده‌اید که برخی از آن‌ها http:// و بعضی دیگر عبارت https://  در آدرس خود دارند. البته زمانی بیشتر این تفاوت دیده می‌شود که با استفاده از مرورگر کروم از سایت‌هایی بازدید کنید که در آن فرم درج اطلاعات وجود داشته باشد. سوالی که ممکن است برای شما ایجاد شده باشد این است که معنای s اضافی در آدرس بعضی از سایت‌ها چیست؟! در این مقاله، قصد داریم درمورد تفاوت این‌گونه وبسایت‌ها و معنا ssl چیست و اهمیت آن صحبت کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراهمان باشید.

منظور از ssl چیست؟

در پاسخ به سوال ssl چیست باید گفت که عبارتست از نوعی فناوری امنیتی استاندارد که پیوندی رمزنگاری شده بین مرورگر و سرور ایجاد می‌کند. این پیوند، تمام اطلاعاتی که بین سرور و مرورگر منتقل می‌شود را در امنیت کامل قرار می‌دهد. زمانی که وارد صفحاتی که دارای فرم هستند می‌شوید، اگر اطلاعات خود را در آن وارد کنید و بر روی انتشار کلیک نمایید، در صورت عدم وجود SSL، تمام اطلاعاتتان برای هکرها قابل دسترسی خواهد بود! حال این دیتا ممکن است مربوط به حساب بانکی شما باشد و یا اطلاعات خصوصی که برای سرویس‌های مختلف نیاز است.

به سرقت اطلاعات که از این طریق و در صورت عدم وجود ssl انجام می‌شود، حمله مرد میانی یا man in the middle attack  می‌گویند. چنین سرقت‌هایی معمولا با استفاده از روش‌های مختلف قابل انجام است، اما یکی از شیوه‌های رایج و موردعلاقه هکرها، استفاده از نوعی برنامه غیرقابل شناسایی با حجم کم است! این برنامه به منظور جاسوسی، بر روی سرور میزبان سایت موردنظر نصب می‌شود. زمانی که کاربر اقدام به پر کردن فرم می‌کند، برنامه مذکور فعال شده و با ذخیره دیتای وارد شده، آن را برای هکرها ارسال می‌کند. به همین دلیل برنامه‌نویسان و متخصصان این حوزه به دنبال راهی بودند که بتوانند با چنین حملاتی مقابله کنند و این تحقیقات منجر به طراحی ssl شد.

زمانی که وارد سایت‌های ایمن می‌شوید، در ابتدا گواهینامه امنیت آن توسط مرورگر بررسی می‌شود و همین امر ارتباط امنی بین سرور و مرورگر ایجاد می‌کند. بدین ترتیب هیچ‌کس نمی‌تواند به اطلاعات وارد شده در فرم‌های مختلف دسترسی داشته باشد و یا از آن‌ها سواستفاده کند. خوب است بدانید که برای حفظ اطلاعاتتان نیاز به انجام کار خاصی نیست و فقط کافیست از سایت‌هایی استفاده کنید که در آدرس آن‌ها عبارت https://  وجود دارد.

ssl

با مزایای ssl آشنا شوید!

امروزه مزایای وجود SSL در هر سایتی به قدری زیاد است که استفاده از آن در وبسایت‌ها و وبلاگ‌ها، نه تنها یک گزینه اختیاری نیست، بلکه به یک ضرورت نیز تبدیل شده است. در ادامه به بررسی این مزیت‌ها می‌پردازیم.

تایید هویت توسط ssl

یکی از وظایف مهم این گواهی، اعتبارسنجی وبسایت موردنظر است. از آنجایی که روز به روز به تعداد کلاهبرداران در فضای وب افزوده می‌شود و بسیاری از کاربران به همین دلیل خسارت‌های زیادی متحمل شده‌اند، وجود چنین گواهی برای تایید صلاحیت سایت‌ها بسیار ضروری است. زمانی که بخواهید از گواهی ssl در سایت خود استفاده کنید، لازم است یک فرآیند اعتبارسنجی را پشت سر بگذارید. طی این فرآیند، باتوجه به کاربرد سایت، سازمان متبوع و هویت شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. پس از عبور از این مراحل، گواهی‌نامه‌ اعطا می‌شود که به کاربران نشان دهد به سایت ایمن وارد شده‌اند.

لازم به ذکر است که مراحل تایید هویت، کاملا به نوع گواهی‌‌ای که در پی آن هستید، بستگی دارد. به عنوان مثال، وبسایت‌های رایگان، مانند Lets Encrypt دقت زیادی صرف اعتبارسنجی نمی‌کنند. به همین دلیل ممکن است گواهی‌نامه‌ آن‌ها نیز از نظر کاربران و البته ایمنی، چندان قابل قبول نباشد. بنابراین اگر می‌خواهید خاطرتان بابت امنیت سایت و رضایت کاربران جمع باشد، بهتر است به سراغ گواهی‌های معتبرتر بروید.

محافظت از اطلاعات

وظیفه اصلی این گواهی‌ها این است که از اطلاعات رد و بدل شده بین کاربر و سرور حفاظت کند. با نصب آن، تک تک بیت داده‌ها رمزنگاری شده و به بیانی راحت‌تر، قفل می‌شوند. بدین ترتیب، به جز دریافت‌کننده، هیچ‌کس توانایی بازگشایی رمزها را نخواهد داشت. البته استفاده از ssl، به جز محافظت از دیتای مهم مانند اطلاعات بانکی، سایت‌ها را در مقابل حملات هکرها نیز ایمن می‌کند. به دلیل رمزنگاری اطلاعات، هیچ‌کدام از مهارت‌های هکرها به کار نخواهد آمد و تمام خطرات ناشی از آن‌ها نیز دفع خواهد شد.

کسب اعتماد مشتری

یکی از مزیت‌های دیگر وجود گواهی ssl در یک سایت، این است که کاربر شما با اطمینان بیشتری از امکانات موجود استفاده می‌کند. در عصر جدید، کم‌تر کسی پیدا می‌شود که از خطرات موجود در دنیای وب آگاه نباشد و اکثر کاربران با اهمیت وجود ssl آشنا هستند. به همین دلیل سایت‌های فاقد این گواهی، معمولا کاربران خود را از دست می‌دهند. چراکه قابل اعتماد نیستند و علاوه بر افزایش احتمال سرقت اطلاعات بانکی، نشان‌دهنده بی‌توجهی صاحب سایت نیز می‌باشد. باتوجه به رقابتی که در حال حاضر میان کسب و کارهای دیجیتال ایجاد شده، مسلما سایتی که قصد سبقت از رقبا را دارد، به منظور کسب اعتماد مشتری، اقدام به نصب ssl می‌کند.

مزایای ssl

پیش‌نیاز دریافت نماد اعتماد دو ستاره

همان‌طور که می‌دانید، نماد اعتماد یکی از روش‌های تایید اعتبار صاحبین کسب و کارهای آنلاین است. امروزه اگر سایتی این نماد را نداشته باشد، هیچ‌کس اقدام به خرید از آن نخواهد کرد! این نماد، دو سطح یک ستاره و دو ستاره دارد و تفاوت اصلی این دو در وجود گواهی ssl است. وبسایت‌هایی که این گواهی را دارند، موفق به دریافت نماد دو ستاره می‌شوند. لازم به ذکر است که گواهی‌های رایگان، اعتبار لازم جهت دستیابی به این سطح را ندارند.

بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو

هرچند که هدف اصلی استفاده از ssl ایمن‌سازی اطلاعات کاربران است، اما وجود آن به منزله یک امتیاز مهم برای سئو نیز محسوب می‌شود. درواقع ازنظر گوگل، اگر دو سایت شرایط کاملا برابر داشته باشند، اما یکی از آن‌ها دارای ssl باشد، مسلما در اولویت خواهد بود. بنابراین کسب این گواهی تاثیر مثبت بر روی رتبه سایت نیز خواهد داشت.

راه‌های تشخیص وجود ssl در یک سایت

زمان مراجعه به سایت‌های دارای ssl، نشانه‌هایی وجود دارند که با دقت به آن‌ها می‌توانید از وجود این گواهی اطمینان حاصل کنید. اولین نشانه، وجود عبارت https است. وجود s اضافی در آدرس هر سایت، می‌تواند به معنای امنیت آن باشد. از دیگر نشانه‌ها، وجود علامت قفل در کنار url است. شما می‌توانید با کلیک بر روی این نشانه، اطلاعات مربوط به گواهی ssl سایت را مشاهده کنید.

دقت داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است این دو نشانه را مشاهده کنید، اما اعتبار گواهی منقضی شده باشد. در این صورت، امنیت سایت از بین رفته و امکان سواستفاده از اطلاعات وجود دارد. برای آن‌که خیالتان بابت اعتبار گواهی راحت شود، می‌توانید از طریق منوی more tools به Developer Tools رفته و زبانه Security را انتخاب نمایید. در این قسمت اطلاعات مربوط به گواهی سایت قابل مشاهده است. دکمه View certificate تاریخ اعتبار گواهی را نیز نمایش می‌دهد.

جمع بندی

همان‌طور که می‌دانید، در عصر حاضر زندگی انسان‌ها با اینترنت و فضای وب گره خورده است. به دنبال این امر، خرابکاران زیادی به فکر سواستفاده از فضای مجازی هستند. یکی از مواردی که به صاحبین کسب و کار‌ها کمک می‌کند تا امنیت سایت خود را تضمین کنند، وجود گواهی ssl است. این گواهی سبب می‌شود اطلاعات وارد شده در فرم‌ها به صورت کاملا محرمانه بین سرور و مرورگر رد و بدل شوند و دست هکرها به آن‌ها نرسد! در این مقاله، به ssl  چیست و اهمیت و مزایای وجود اشاره کردیم.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×