خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

راه های پشتیبان گیری از وب سایت وردپرسی

یکی از نکات امنیتی برای هر وب‌سایت وردپرسی گرفتن یک نسخه‌ی پشتیبان یا در اصطلاح (backup) به صورت مرتب از سایت و پایگاه داده‌های سایت شما می‌باشد. وقتی شما یک نسخه‌ی پشتیبان از سایت خود ایجاد کردید دیگر در صورت بروز هر گونه مشکلی و حتی هک شدن سایت شما توسط هکرها لازم نیست نگران از بین رفتن زحماتتان باشید زیرا شما می‌توانید به داده ها و اطلاعاتی که قبلا ایجاد کرده‌اید دسترسی کامل داشته باشید.

Untitled-1
اما به غیر از پشتیبان گیری از اطلاعات و داده‌ها باید از برخی فایل‌ها و فولدرهای موجود در هاست نیز پشتیبان گیری کنیم. زیرا باید به صورت مستقیم از این فایل‌ها نسخه بکاپ تهیه کنیم؛ مثل قالب‌ها، افزونه‎ها، تصاویر آپلود شده، فایل wp-config.php و … .

هر چند وقت یک بار باید از سایت خود پشتیبان گیری کنیم؟

این موضوع بستگی به سایت شما دارد. اگر وب‌سایت شما یک وب‌سایت پر بازدید می‌باشد و یا محتوای آن هر روز در حال به روزرسانی است پس لازم است که هر روز از آن پشتیبان گیری کنید. اگر شما یک سایت کوچک دارید که خیلی آن را به روزرسانی نمی‌کنید لازم نیست که هر روز از سایت خود پشتیبان گیری نمایید.

تهیه یک نسخه پشتیبان با استفاده از خود وردپرس

وردپرس خود دارای یک ابزار مفید برای پشتیبان گیری از مطالب، داده ها و اطلاعات می‌باشد. این ابزار مفید می‌تواند از نوشته‌ها، دیدگاه‌ها، زمینه‌های دلخواه، دسته بندی‌ها و برچسب‌ها نسخه پشتیبان تهیه نماید. اما متاسفانه این ابزار امکان پشتیبان گیری از فایل‌های پیوست شده به مطالب را ندارد ولی روشی فراهم کرده است که می‌توانید فایل‌های پیوست شده ای که هنوز آنلاین هستند را به سایت جدید خود منتقل کنید.

معرفی چند افزونه مفید برای پشتیبان گیری از اطلاعات سایت

 افزونه‌ی WP DB Backup

این افزونه یکی از بهترین و معروف‌ترین افزونه‌های پشتیبان گیری است. این افزونه به شما اجازه می‌دهد تا از هر قسمت سایت وردپرسی خود که خواستید پشتیبان گیری کنید و برای استفاده‌ی بهینه آن را به صندوق پستی خود ارسال نمایید. فقط کافی است این افزونه را نصب، فعال و تنظیم کنید تا به صورت خودکار نیز از سایت شما پشتیبان گیری کند.

 افزونه‌ی BackupBuddy

توسط این افزونه می‌توانید از تمامی اطلاعات خود در وردپرس یک پشتبیان گیری کامل انجام دهید. از امکانات این افزونه می‌توان به پشتیبان گیری کامل از پایگاه داده شما، ارسال ایمیل اطلاع رسانی در صورت کامل و یا ناقص بودن پشتیبان گیری، انتقال درست از وردپرس اشاره کرد.

 افزونه‌ی UpdraftPlus

از دیگر افزونه‌های پشتیبان گیری وردپرس که کاملا رایگان می‌باشد، افزونه UpdraftPlus است. این افزونه فاقد بخش‌های اضافی برای سفارشی سازی این افزونه یا تنظیمات پیچیده می‌باشد. دقیقا مشابه با افزونه BackupBuddy، این افزونه محل‌های مختلفی برای ذخیره ی نسخه پشتیبان در اختیار شما قرار می‌دهد. ایمیل،DVD و… از نمونه مکان‌هایی هستند که برای ذخیره فایل تهیه شده مناسب به نظر می‌رسند.
اما تفاوت این افزونه با افزونه BackupBuddy این است که با استفاده از این افزونه می‌توان فایل‌ها را علاوه بر مکان‌هایی که نام برده شد، در بخش‌هایی مثل گوگل درایو(google drive) نیز ذخیره کنید.

بکاپ از هاست

برای این کار باید از کنترل پنل هاست خود اقدام کنید.

افزونه های بسیار زیادی علاوه بر این موارد برای وردپرس وجود دارد که می توان برای بکاپ گیری استفاده کرد. همچنین راه‌های متفاوتی برای بکاپ گیری از سایت وردپرسی وجود دارد.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×