خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

۸ اصل مهم طراحی سایت که باید بدانید – بخش اول

طراحی وب سایت، مهم‌تر از چیزی است که فکر می‎کنید. یک طراحی سایت خوب باعث رضایت کاربران شما می‌شود. طراحی، تنها کاری نیست که طراحان انجام می‎دهند. طراحی علم بازاریابی است. طراحی، محصول شماست و اینکه چگونه کار می‎کند. ما در گروه آرنیکاوب مطالعات زیادی در زمینه طراحی داشته‎ایم و هر چه بیشتر درباره طراحی آموخته‎ایم، نتایج بهتری بدست آورده‎‎ایم و قصد داریم در این پست آن‎ها را به شما آموزش دهیم.

 

اصل اول طراحی سایت: سلسله مراتب بصری

سلسله مراتب بصری، یکی از مهم‌ترین اصول طراحی سایت خوب است. به معنی است که، چشم انسان چیزی را درک می‎کند که می‎بیند.

تمرین: دایره‌ها را به ترتیب اهمیت رتبه‌بندی کنید.

سلسه مراتب بصری- اصول طراحی سایت

 

 

بدون دانستن چیزی در باره این دایره‎ها، شما قادر هستید آن‎ها را رتبه‌بندی کنید به این کار سلسله مراتب بصری می‌گویند.

قسمت‎های خاصی از وب‌سایت، از بقیه مهم‌تر هستند(فرم‎ها، فراخوانی توابع، گزاره ارزشی و…) و می‎خواهید این بخش‌ها توجه بیشتری نسبت به بخش‎های کم اهمیت‌تر، به دست بیاورند. اگر منوی وب سایت شامل ۱۰ مورد باشد، آیا همه آن‎ها به یک اندازه اهمیت دارند؟ می‎خواهید کاربرکجا کلیک کند؟ لینک‎های مهم را برجسته تر کنید.

سلسله مراتب تنها از اندازه نمی‎آید. سایت آمازون، دکمه “افزودن به سبد خرید”را با استفاده از رنگ، برجسته‎ترکرده است.

افزودن دکمه خرید

 

 

با هدف کسب و کار را شروع کنید.

شما باید عناصر وب‌سایت خود را بر اساس هدف کسب و کارتان رتبه‌بندی کنید. اگر هدف خاصی نداشته باشید، نمی‎توانید بفهمید که چه چیزی را در اولویت قرار دهید.

به عنوان مثال: این عکسی از وب‌سایت Williams Sonoma است. آن‎ها می‎خواهند وسایل آشپزی در فضای باز بفروشند.

نمونه سایت - اصول طراحی

اصلی‌ترین بخش، قطعه‎ای بزرگ از گوشت است که باعث می‌شود گشنه شوید. به‌دنبال آن تیتری است که توضیح می‌دهد با چه چیزی روبه‌رو شده‌اید، و دکمه دعوت به خرید که یعنی همین حالا بخرید! جایگاه چهارم، یک پاراگراف در زیر عنوان است. پنجم یک تبلیغ حمل و نقل رایگان است و آخری، منوی بالاست. این سلسله مراتب بصری به‌خوبی انجام شده است .

تمرین: در اینترنت گشت و گذار کنید و به دقت، عناصر را در سلسله مراتب بصری، رتبه‌بندی کنید. سپس به سایت خود نگاه بی‌اندازید آیا بخش مهمی وجود دارد که به اندازه کافی در سلسله مراتب بالا نیست؟ (اطلاعات کلیدی که احتمالا بازدیدکنندگان به‌دنبال آن هستند) اگر پاسخ مثبت است آن را تغییر دهید.

اصل دوم طراحی سایت: بخش بندی‌ ارزش‌ها

نسبت طلایی، یک عدد جادویی است که همه چیز را متناسب با آن زیبا و دل انگیز می‎سازد (یا اعتقاد بر این است). همچنین دنباله فیبوناچی که در آن، هر عبارت از مجموع دو عبارت قبلی حاصل می‎شود: ۰ ۱,۱,۲,۳,۵,۸,۱۳,… . نکته جالب این است که ما دو موضوع کاملا نامرتبط داریم که همان اعداد را تولید می‎کنند.

شمای عدد طلایی از نزدیک این‌شکلی است:

عدد طلایی - اصول طراحی
بسیاری از هنرمندان و معماران، آثار خود را با نسبت طلایی متناسب کرده‎اند. یک مثال معروف، پانتئون است که در یونان باستان ساخته شد.

پانتئون - اصول طراحی

آیا این می‎تواند در طراحی سایت استفاده شود؟ البته که می‌شود!

به مثال توییتر دقت کنید:

توییتر و عدد طلایی - اصول طراحی

 

به نظر مدیر بخش طراحی‌های توییتر دقت کنید:

هر شخصی که در مورد قسمت‎بندی‎های جدید توییتر کنجکاو است، می‎داند که ما آن‎ها را شانسی نگذاشته‎ایم. البته این تنها در جدیدترین نسخه رابط کاربری صدق می‎کند. اگر پنجره مرورگر بزرگتر باشد، با به کار بردن این نسبت، نمایش جزئیات، ابزارهای بیشتری را می‌خواهد. اما دقیق‌ترین عرض، جایی که نسبت معقول را استفاده کردیم نشان می‎دهد.

بنابراین، اگر اندازه طرح شما ۹۶۰ پیکسل است، آن را بر ۱.۶۱۸ تقسیم کنید(=۵۹۳پیکسل). حالا می‎دانید که اندازه محتوی باید ۵۹۳ پیکسل و منوی کناری، ۳۶۷ پیکسل باشد. اگر ارتفاع وب سایت ۷۶۰ پیکسل است، می‎توانید آن را به دو قسمت ۴۷۰ پیکسل و ۲۹۰ پیکسل تقسیم کنید.

اصل دوم طراحی سایت: قانون Hick

قانون Hick می‎گوید: هر گزینه اضافه زمان مورد نیاز برای تصمیم‌گیری را افزایش می‎دهد.

حتما این قانون را در رستوران‎ها تجربه کرده‎اید. منوهایی با گزینه‎های زیاد، که تصمیم گیری انتخاب شام را برایتان مشکل می‎کند. تصور کنید رستورانی بود که تنها دو گزینه را در منوی خود پیشنهاد می‎داد، تصمیم‌گیری قطعا زمان کمتری می‌برد.

وجود گزینه‎های متعدد در سایت، استفاده از آن را برای کاربری که از سایت شما استفاده می‎کند، سخت‌تر می‎کند. بنابراین به منظور ارائه یک تجربه لذت بخش‌تر، نیاز به حذف انتخاب‎ها داریم. برای ایجاد وب‌سایت بهتر، روند حذف کردن گزینه‎های گیج کننده، باید در طول فرآیند طراحی، ادامه داشته باشد.

در عصر انتخاب‎های نا‎محدود، مردم به فیلتر‎های بهتری نیاز دارند. اگر شما مقدار زیادی از محصولات را به فروش می‎رسانید، فیلتر‎های بهتری را برای آسان کردن تصمیم گیری اضافه کنید.

 

اصل چهارم طراحی سایت: قانون FITT

قانون FITT می‎گوید: زمان لازم برای حرکت به منطقه هدف (به عنوان مثال با کلیک بر روی یک دکمه ) تابعی از فاصله تا هدف و اندازه هدف است. به عبارت دیگر، هر چه یک شئ، بزرگ‌تر و نزدیک‌تر به ما باشد، استفاده از آن آسان‌تر است.

Spotify فشردن دکمه “Play” را از سایر دکمه‎ها آسان تر کرده است.

اسپاتیفای - اصول طراحی

 

همچنین در حالت نرم‌افزار کامپیوتر آن را در گوشه سمت چپ پایین قرار داده‎اند، که از لحاظ فنی از سایر گوشه‎ها بیشتر قابل دسترس با ارزش‎تر است.

این بدان معنا نیست که بزرگ‌تر، همیشه بهتر است. یک دکمه که نیمی از صفحه نمایش را اشغال می‎کند ایده خوبی نیست، و ما برای دانستن آن، نیازی به مطالعه ریاضی نداریم. با این حال قانون Fitts یک لگاریتم دودویی است، به این معنی که، نتایج پیش بینی شده برای استفاده از یک شئ، نه به شکل یک خط راست، بلکه در امتداد یک منحنی حرکت می‎کند.

وقتی که سایز یک دکمه کوچک ٪۲۰ افزایش می‎‌یابد، کلیک بر روی آن آسان‎تر می‎شود، در حالی که یک شی بسیار بزرگ که سایز آن ۲۰% افزایش می‌یابد، امکان مشابه را نخواهد داشت. این موضوع شبیه قانون اندازه هدف است.

اندازه یک دکمه، باید متناسب با دفعات مورد انتظار برای استتفاده باشد. شما می‎توانید آمار دکمه‎هایی را که مردم بیشتر استفاده می‎کنند، بررسی کنید و دکمه‎ها عمومی را بزرگتر درست کنید(آسان‌تر برای کلیک). تصور کنید فرمی وجود دارد که می‎خواهید مردم آن را پر کنند. در انتهای فرم، دو دکمه وجود دارد: “ارسال” و “پاک کردن”. ۹۹.۹۹۹۹٪ می‎خواهید دکمه ارسال کلیک شود. بنابراین باید بزرگتر از دکمه “پاک کردن” باشد.

 

در ادامه ما بخش دوم از اصول تاثیرگذار در طراحی سایت، موارد دیگری را ذکر خواهیم کرد که به شما در ساخت یک سایت اصولی و کاربردی کمک می‌کند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×