خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

۸ اصل مهم طراحی سایت که باید بدانید – بخش دوم

در بخش اول اصول تاثیرگذاری طراحی سایت ما درباره سلسه مراتب بصری، بخش بندی ارزش‌ها، قانون Hick، قانون FITT صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم تا ادامه‌ی آن را به شما معرفی کنیم که مطمئنا برای شما بسیار مفید خواهد بود.

 

اصل پنجم طراحی سایت: قانون یک سوم

استفاده از تصاویر در طراحی، ایده خوبی است. تصاویر، ایده‎های شما را سریع تر از هر متنی، منتقل می‎کنند. بهترین تصاویر از قانون یک سوم پیروی می‎کنند. باید تصور شود که یک تصویر با استفاده از دو خط عمودی هم اندازه و دو خط افقی هم اندازه، به ۹ قسمت مساوی تقسیم شده است، و عناصر ترکیبی مهم باید در امتداد این خطوط و یا در تقاطع آن‎ها، واقع شوند.

ببینید که چگونه تصویر سمت راست، جالب تر است! این کار قانون یک سوم است.

ar

استفاده از تصاویر زیبا و بزرگ به طراحی کمک می‎کند، پیروی از این قانون، آن‎ها را جذاب‌تر می‎سازد و به این صورت، وب‌سایت شما جذاب‌تر خواهد شد.

اصل ششم طراحی سایت: قوانین طراحی Gestalt

روانشناسی Gestalt یک نظریه درباره ذهن و مغز است. قاعده کلی آن، این است که ذهن انسان، اشیاء را در تمامیت خود می‎بیند. قبل از آن‌که بخش‎های منحصربه‌فرد آن را درک کند.

arn

منظور من آن چیزی است که در اینجاست:

توجه کنید که چطور بدون تمرکز بر روی نقاط سیاهی که سگ را شامل می‎شود، سگ را می‎بینید؟

نکته کلیدی در اینجا، این است که مردم، کلیات را قبل از جزئیات می‎بینند. مردم همیشه در ابتدا، همه سایت شما را می‎بینند، قبل از آنکه منو، سرصفحه، پاصفحه و … را ببینند. یکی از بنیانگذاران gestaltism بنام Kurt Koffka  می‎گوید: کلیات، قبل ازجزئیات، قرار می‎گیرد.

۸ قانون موسوم به طراحیgestaltism  وجود دارد که به ما اجازه می‎دهد پیش‌بینی کنیم مردم چگونه اشیاء را درک می‎کنند. این قوانین در اینجا هستند:

۱-قانون مجاورت:

مردم چیزهایی که به هم نزدیک هستند را در یک گروه قرار می‎دهند. آن‎ها به صورت یک شئ واحد، شناخته می‎شوند. با طراحی وب تاثیر گذار، شما نیاز دارید مطمئن شوید اشیائی که با هم در ارتباط نیستند، یکی به نظر نیایند. به طور مشابه، شما می‎خواهید عناصر تاثیرگذار طراحی(منوی ناوبری، پا صفحه و غیره)، برای آن‌که یکی به نظر بیایند، در یک گروه قرار بگیرند.

12

Craigslist از این قانون برای آسان سازی فهم این که، کدام زیرمجموعه‎ها در زیر “برای فروش” قرار می‎گیرند.

arni

۲- قانون تشابه

ما چیزهای مشابه را، با هم گروه بندی می‎کنیم. این شباهت می‎تواند در قالب شکل، رنگ، سایه و یا سایر خصوصیات باشد. در این‎جا، ما نقاط سیاه را در یک گروه و نقاط سفید را در گروهی دیگر، دسته بندی کرده‎ایم.

arnik

۳- قانون بسته شدن

ما به دنبال تمامیت هستیم. در شکل‎های ناقص که قسمتی از تصویر، گم شده است، ادراک ما ، شکاف بصری را پر می‎کند.

arnika

بدون قانون بسته شدن، ما فقط خطوط مختلف با طول‎های مختلف را می‎بینیم. اما با قانون چسباندن، ما خطوط را برای ساختن اشکال، ترکیب می‎کنیم.

قانون بسته شدن می‎تواند عناصر طراحی یا آرم‎های تجاری را جذاب‎تر کند. یک مثال خوب در این باره، صندوق جهانی طبیعت است که در سال ۱۹۶۲ توسط Sir Peter Scott طراحی شد.

arnikaw

۴- قانون تقارن

مغز، اشیاء را به صورت متقارن و حول یک مرکز می‎بیند. این ادراک خوشایندی است که بتوانید اشیاء را به یک تعداد قسمت متقارن، تبدیل کنید.

وقتی که ما دو عنصر متقارن و بی ارتباط می‎بینیم، ذهن ادراکی، آن‎ها را به صورت یک شکل منسجم، بهم پیوند می‎دهد.

arnikawe

وقتی که ما به شکل بالا نگاه می‎کنیم، تمایل داریم ۳ جفت براکت متقارن، به جای ۶ عدد براکت جدا، مشاهده کنیم. مردم ظاهر متقارن را به نامتقارن، ترجیح می‎دهند.

۵- قانون بخش مشترک

ما تمایل به درک اشیائی داریم که در امتداد یک مسیر مشترک، حرکت می‎کنند. ما اشیائی را که در امتداد یک مسیر حرکت می‎کنند و در نتیجه، هم مسیر هستند را با هم گروه بندی می‎کنیم.

arnikaweb

از منظر روانی، مردم میله‎ها و دست‎‎هایی را که به یک نقطه، اشاره می‎کنند را با هم گروه بندی می‎کنند، چرا که همه آن‎ها در یک جهت هستند. شما می‎توانید از این برای هدایت توجه کاربران به چیزهایی (مثل فرم‎های ثبت نام، ارزش گزاره‎ای و غیره) استفاده کنید.

arnikaweb.c

یا به طور مثال، اگر آرایه‎ای از نقاط وجود دارد که نیمی از آن‎ها به سمت بالا و نیمه دیگر به سمت پایین حرکت می‎کنند، ما نقاط رو به بالا و نقاط رو به پایین را، به صورت دو واحد مجزا درک می‎کنیم.

۶- قانون پیوستگی

مردم تمایل به دیدن یک خط در امتداد به وجود آمدنش دارند. در مواردی که بین اشیاء، تقاطع وجود دارد (مانند خطوط)، ما تمایل داریم دو خط را مانند دو نهاد واحد قطع نشده ببینیم.

قوانین Gestalt دیگری نیز وجود دارند (اشیایی که یک الگوی مرتب، ساده و منظم دارند، تمایل دارند با یکدیگر گروه بندی شوند(مانند حلقه‎های المپیک)). اما من فکر می‎کنم آن‎هایی که در این‎جا اشاره شد، مفیدترند.

اصل هفتم طراحی سایت: فضای سفید و طراحی تمیز

فضای سفید (که فضای منفی نامیده می‎شود)، بخشی از صفحه است که خالی رها شده است. فضای بین گرافیک، حاشیه‎ها، ناودان‎ها، فضای بین ستون‎ها، فضای بین خطوط چاپی و یا تصویری است. این صرفا نباید فضای خالی در نظر گرفته شود. این یک عنصر مهم در طراحی است. باعث می‎شود اشیاء در همه جا وجود داشته باشند. فضای سفید تماما درباره کاربرد سلسله مراتب است. سلسله مراتب اطلاعات می‎تواند در مورد نوع، رنگ و تصاویر، باشد.

یک صفحه بدون فضای سفید، خطر ظاهر شلوغ، به هم ریخته و دشوار برای خواندن را به دنبال دارد (مردم حتی زحمت خواندن به خود نمی‎دهند). به همین دلیل است که وب سایت‎های ساده، از نظر علمی بهتر هستند.

فضای سفید کافی، باعث می‎شود سایت “تمیز” به نظر بیاید. در حالیکه طراحی تمیز برای فرستادن یک پیام روشن، مهم است، اما این به معنای محتوای کمتر نیست. طراحی تمیز طراحی است که بهترین استفاده از فضا را میسر می‎سازد. برای ایجاد یک طراحی تمیز، یاید بدانید چگونه با استفاده از فضای سفید معقول، ارتباط شفاف برقرار کنید.

Made.com از فضای سفید یه خوبی استفاده می‎کند.

arnikaweb.co

استفاده خوب از فضای سفید، تمرکز بر روی پیام اصلی و تصاویر را ممکن می‎کند و بدنه اصلی به آسانی خوانده می‎شود.

فضای سفید، ظرافت و زیبایی را ترویج می‎دهد، خوانایی و تمرکز را بهبود می‎بخشد.

اصل هشتم طراحی سایت: Occam’s Razor

Occam’s razor اصلی است که اصرار به انتخاب یکی از فرضیات رقیب را دارد که کمترین فرضیات را ایجاد می‎کند و ساده‎ترین توضیحات را پیشنهاد می‎دهد. در زمینه طراحی، Occam’s Razor بیان می‎کند که ساده‎ترین راه حل معمولا بهترین است.

در تجربه Angelpad ،این‎ها را می‎گویند :

Angelpad و مربیانش ما را در موارد بسیاری به چالش کشیدند. ” شما باید چیزهای زیادی در صفحه اصلی سایت خود داشته باشید.” . این چیزی بود که ما در ابتدا زیاد با آن موافق نبودیم، اما دوست داشتیم آن را امتحان کنیم. در واقع معلوم شد که ما در اشتباه بوده‎ایم. ما ۸۰ درصد از محتوی را حذف کردیم، یک دکمه ثبت نام و یک لینک بیشتر بدانید در صفحه اصلی سایت قرار دادیم. ثبت نام به ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرد .

این فقط در مربوط به ظاهر نیست، بلکه در باره این است که “چگونه کار می‎کند.”. برخی از شرکت‎ها مانند ۳۷Signals- سادگی را به یک مدل کسب و کار تبدیل کرده‎اند.

arnikaweb.com

این نقل قولی از کتاب دوباره‎کاری(نوشته بنیانگذاران این شرکت) است:

بسیاری از مردم از این‌که محصولات ما کمتر رقابتی است، از ما متنفرند. آن‎ها از اینکه خصوصیات حیوان خانگی آن‎ها را در نظر نمی‎گیریم، به ما توهین می‎کنند. اما ما فقط افتخار می‎کنیم که محصولاتمان آنچه را که آن‎ها می‎خواهند را انجام نمی‎دهند. ما آن‎ها را ساده طراحی می‎کنیم زیرا معتقدیم اکثر نرم افزارهای پیچیده، با خصوصیات و دکمه‎های زیاد، گیج کننده هستند.

طراحی ساده و کمینه، به این معنی نیست که طراحی تاثیرگذار است. اما تجربیات ما در گروه آرنیکاوب این است که، سادگی همیشه بهتر است. از این رو باید بکوشیم تا ساده باشیم.

5/5 - (1 امتیاز)

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×