خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

خبرنامه چیست؟ چه مزایایی دارد؟

خبرنامه‌‏های الکترونیک که این روزها بسیار پرکاربرد و پرطرفدار شده‎‌‌اند، در واقع نوعی از تکنیک‌‏های بازاریابی محسوب شده و می‌‏توانند مزایای بسیار زیادی را برای کسب و کارهای مختلف به همراه داشته باشد. احتمالا راجع به مزایای استفاده از خبرنامه در سایت، اطلاعات کافی نداشته باشید و به همین دلیل هنوز هم فکری برای راه اندازی این قسمت کلیدی نکرده‌‏اید.

در این صورت بهتر است بدانید که با استفاده از خبرنامه یا newsletter می‏‌توانید علاوه بر معرفی بهتر برند خود، میزان فروش محصول و رتبه سایت‏تان را در موتورهای جستجو ارتقاء دهید. خبرنامه‏‌های الکترونیک که یکی از رایج‌‏ترین انواع خبرنامه در حال حاضر هستند، دارای مزیت بزرگ “رایگان بودن” می‌‏باشند. این خبرنامه‏‌ها از بخش‌‏های جذاب سایت‌‏های مختلف‎‌اند که ضمن افزایش سطح ارتباط با مشتریان، مزایای فراوانی را برای صاحبان سایت، ایجاد می‎‌کنند. برای تهیه خبرنامه نیز مراحل مختلفی را باید پشت سر بگذارید تا بتوانید با تلاش و تمرکز بر این بخش، به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنید. تا انتهای این مطلب از آرنیکاوب همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری راجع به مفهوم خبرنامه چیست، ویژگی‏‌ها، نحوه راه اندازی و مزایای آن، بدست آورید.

خبرنامه (newsletter) چیست؟

همزمان با رواج گسترده اینترنت، نوعی از خبرنامه‏‌های رایگان با عنوان “خبرنامه الکترونیک” روی کار آمد که در تعریف خبرنامه چیست باید گفت: “خبرنامه الکترونیک، ابزاری قدرتمند است که به عنوان یکی از شیوه‌‏های مارکتنیگ، برای معرفی بهتر محصولات، ارائه گزارش‌‎ها و انتشار اخبار بر روی وب سایت‏‌ها، استفاده می‎‌‌‌شود”

در واقع نحوه کار خبرنامه‏‌ها به این صورت است که اطلاعات مورد نظر شرکت‏‌ها (از معرفی محصول گرفته تا اطلاعات جانبی دیگر) توسط ایمیل برای کاربران ارسال می‏‌شود و این یک روش بسیار پربازده و البته سریع در تبلیغات آنلاین به شمار می‎‌رود.

راه اندازی یک خبرنامه در سایت، به ویژه برای کسب و کارهای دیجیتال، فواید متعددی دارد که مهم‌‏ترین آن، برندسازی می‌‏باشد. چرا که این خبرنامه باعث می‏‌شود یک برند، نزد کاربران اعتبار و قدرت بیشتری یافته و از این راه در ذهن مخاطبان ماندگار بماند.

همواره به یاد داشته باشید که متن‌‏های خبری پر بیننده و تأثیرگذار، حاوی اطلاعات بیشتر است و نه تبلیغ فراوان! در همین راستا، یکی از ویژگی‎‌‌های خبرنامه این است که در آن قانون 10_90 رعایت شود. براساس این قانون، متون خبری باید حاوی 90 درصد محتوای اطلاعاتی باشند و تنها 10 درصد آن‎‌‌ها به محتوای فروش محصول اختصاص یابد. این امر، باعث می‎‌‌شود مخاطبان در میان حجم انبوهی از تبلیغات آنلاین، اعتماد بیشتری نسبت به وب سایت‏تان داشته و دنبال کننده دائمی شما باشند.

خبرنامه چیست

چه اهدافی را می‏‌توان برای شروع کار خبرنامه متصور بود؟

همانطور که اشاره کردیم، بی تردید راه اندازی خبرنامه برای کسب و کارهای آنلاین بسیار سودمند است. اما ممکن است این سؤال برایتان بوجود بیاید که اصلا برای رسیدن به چه هدفی باید این کار را درسایت خود انجام دهیم؟ اهداف زیر ممکن است بخشی از آن چیزی باشند که به رشد کسب و کار و اعتبار برندتان کمک می‏‌کنند.

 • افزایش بازدید سایت و کسب جایگاهی مطلوب در گوگل
 • معرفی بهتر محصول یا خدمات
 • به روزرسانی اطلاعات و اخبار مرتبط با کسب و کار
 • جذب کاربران جدید و تبدیل آن‎‌‌ها به مشتریان کسب و کارتان
 • وفادارسازی مشتریان
 • بهبود شهرت برند
 • برخورداری از جایگاهی برتر در میان رقبا

ویژگی‌های خبرنامه های الكترونيك

همه خبرنامه‌‏های الکترونیک و فعال در سایت‏‌ها ویژگی‏‌هایی از جمله موارد زیر را دارا می‎‌‌باشند:

 • جهت ارسال خبرنامه به مخاطبان، از دو روش استفاده می‎‌‌شود: 1) ارسال از طریق ایمیل فرستنده  2) ارسال از طریق سیستم نرم افزاری سایت
 • محتوا توسط صاحب سایت (فرستنده) تولید شده و برای تعداد زیادی از مخاطبان ارسال می‌‎شود.
 • افراد، خبرنامه‌‏های مختلف را از طریق ایمیل خود دریافت خواهند کرد

مراحل توليد و ارسال خبرنامه الكترونيك

حال که با مفهوم خبرنامه چیست آشنا شدیم باید بدانیم که در همه خبرنامه‌‏ها 3 بخش اصلی زیر وجود دارد که در واقع مراحل تهیه خبرنامه نیز محسوب می‎‌شوند:

بخش اول: محتوا

محتوا تعدد فراوانی دارد و شامل ویدئو، مقاله، خبر، تصویر، فایل و… می‏‌باشد. بنابریان، پیش از راه اندازی و شروع به کار خبرنامه سایت، باید موارد زیر را به دقت انجام دهید:

 1. هدف اصلی خود را از انتشار خبرنامه تعیین کنید
 2. نوع و فرم محتوای خبرنامه را مشخص کنید
 3. مخاطب و اصطلاحا پرسونای خود را به درستی بررسی و تعیین نمایید
 4. تاریخ‌‏ها، تعداد و مسئولین محتوا را با دقت مشخص کنید

بخش دوم: قالب

یک قالب مشخص و زیبا را برای خبرنامه خود طراحی کنید که با سلیقه و انتظارات مخاطبان نیز هم راستا باشد. به عبارت دیگر، قالب خبرنامه در تمامی نسخه‌‏ها باید ظاهری یکسان داشته و در جزئیات (مانند رنگ، فونت، تیترها، دسته بندی مطالب و…) تغییرات فراوانی نداشته باشد.

بخش سوم: مدیریت ارسال مطالب

مرحله نهایی یک خبرنامه، ارسال مطالب و مدیریت بر این ارسال است. همانطور که اشاره کردیم، پس از مشخص کردن مخاطبان خبرنامه، باید لیست و یا فهرستی از اسامی و ایمیل آن‏ها تهیه کرده و در انتها، مطالب تولید شده را برای هر یک ار آن‏‌ها ارسال نمایید.

مزایای استفاده از خبرنامه

 1. اولین مزیت استفاده از خبرنامه در قالب سایت خواه وردپرس باشد یا هر سیستم مدیریت محتوای دیگری، این است که خبرنامه باعث می‌شود که کاربران سایت شما به بازدید دوباره از سایت ترغیب می‌شوند که در نتیجه استفاده ی بیشتر از خدمات شما و افزایش خرید محصولات شما را در بر خواهد داشت.
 2. دومین مزیت استفاده از خبرنامه این است که به دلیل اینکه تعداد بازدیدکنندگان سایت شما را افزایش میدهد در سئوی سایت تاثیر مثبتی دارد.
 3.  با استفاده از این ایمیل‌ها تبلیغات خود را نیز گسترش دهید مثلا هر زمان که محصول یا خدمات جدیدی برای ارائه دارید می توانید با استفاده از ایمیل‌‎های کاربران درباره ی محصول یا خدمات جدیدتان تبلیغات کنید.
 4. خبرنامه باعث می‌شود که این حس در کاربر بوجود بیاید که شما به او اهمیت می‌دهید و او برای شما مهم می‌باشد حال اگر کاربر از خبرنامه‌ی سایت شما راضی باشد و به خوبی با آن ارتباط برقرار کند، سایت شما را به دیگران هم پیشنهاد می‌کند.
 5. انتشار لحظه ای اخبار توسط خبرنامه و دریافت سریع آن ها توسط کاربر نیز یکی دیگر از مزیت‌های خبرنامه می‌باشد: مثلا شما برای محصولی تخفیف ویژه قرار می‌دهید و این محصول به دلیل درخواست بالا به فروش رفته و تمام می شود و کسانی که خبر موجود بودن این محصول را توسط خبرنامه دریافت کرده‌اند توانستند که این محصول را خریداری نمایند.
 6. از مزیت‌های دیگر خبرنامه رایگان بودن آن می باشد یعنی مشتری به جز پرداخت پول اینترنت مبلغ دیگری را نمی پردازد.
 7.  از مزیت‌های دیگر خبرنامه این است که کاربر توانایی انتخاب نوع خبر دریافتی را دارد. یعنی کاربر به میل خود در خبرنامه ی مورد علاقه ی خود عضو می شود.

مزایای استفاده از خبرنامه

معرفی چند سایت در زمینه خبرنامه

در اینجا ما دو سایت خوب و رایگان که در این زمینه فعالیت می کنند را به شما معرفی می کنیم mailchimp.com و feedburner.google.com. اولین مزیت استفاده از این سایت ها این است که سرویس های ارائه شده توسط آن ها کاملا رایگان هستند. دومین مزیت این دو سایت این است خبری از اسپم شدن ایمیل ها در ان ها وجود ندارد. از مزیت های feedburner این است که می توانید به طور مستقیم سایت خود را در آن معرفی کنید زیرا در آدرس و ایمیل ارسال شده نام سایت شما وجود دارد. از مزیت‌های mailchimp نیز این است که میتوانید تا 2000 عضو رایگان داشته باشید و برای هر یک حداکثر 6 ایمیل در ماه بفرستید.

خبرنامه برای وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس در قالب افزونه های متفاوت سیستم خبرنامه رایگانی را در اختیار کاربران قرار میدهد. شما می توانید امکان خبرنامه در وردپرس را با افزودن برخی افزونه ها که در زیر لیست کرده ایم فعال کنید و از مزایای آن برخوردار شوید.

افزونه Newsletter

این افزونه یکی از ساده ترین افزونه های وردپرس می باشد که تنها در چند ثانیه می تواند بخش خبر نامه را به سایت مورد نظر اضافه کند. از ویژگی های این افزونه یکپارچه بودن آن با سیستم عضویت وردپرس می باشد

افزونه Email newsletter

این افزونه نیز یکی از افزونه هایی است که این امکان را به شما می دهد برای افراد مشترک یا افرادی که در سایت شما نظر داده اند خبرنامه ارسال کنید.

 افزونه Alo EasyMail Newsletter

ازویژگی های این افزونه می توان به ابزارک آژاکس, چندزبانه بودن، ارسال دسته ای خبرنامه ها و جمع آوری ایمیل کاربران عضو و مشترکین سایت در یک لیست اشاره کرد.

افزونه wysija newsletter

با این افزونه شما می توانید به سادگی خبرنامه ها را از طریق وردپرس ارسال نمایید.

به این صفحه امتیاز دهید.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×