خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

ایده‌ های طراحی رابط کاربری ساده، خلاقانه و کاربردی

رابط کاربری، عاملی است که کاربران با وب‌سایتی که از آن استفاده می کنند تعامل برقرار می کنند. UI بخش اصلی ساخت یک وب سایت جذاب است. یک رابط کاربری خوب از این نظر مهم است که باعث می شود مخاطبان هدف شما بتوانند راحت و آسان خدمات شما را ببیند و باعث افزایش نرخ تبدیل شوند. به عبارت ساده، یک رابط کاربری خوب مهم است زیرا می‌تواند بازدیدکنندگان بالقوه را به سمت خریداران سوق دهد زیرا تعاملات بین کاربر و وب‌سایتتان را تسهیل می‌کند. رابط کاربری نه تنها بر زیبایی متمرکز است بلکه کارآیی و دسترسی وب‌سایت را نیز به حداکثر می رساند. در این متن ما قصد داریم ایده‌ های طراحی رابط کاربری را ذکر کنیم.

ایده‌ های خلاقانه طراحی رابط کاربری

1- از لی اوت تک ستونه استفاده کنید

اولین نکته در بحث ایده‌ های طراحی رابط کاربری این است که بسیاری از کاربران از لی‌اوت چند ستونه ناراضی هستند زیرا باعث به هم ریختن تمرکز هنگام مطالعه مطالب سایت می‌شود. شما با تک ستونه کردن لی‌اوت وب‌سایت خود به علت این‌که اکثر وب‌سایت‌های امروزه از لی‌اوت چند ستونه استفاده می‌کنند رابط کاربری خود را بهبود بخشیده و کاربران را به سوی سایت خود جذب می‌کنید.

2- به کاربران خود پاداش دهید

پاداش دادن یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای جذب مشتری می‌باشد. پاداشی که شما می‌خواهید به مشتری بدهید حتما نباید نقدی و یک چیز گران قیمت باشد. یک اشتراک چند ماهه‌ی رایگان هم می‌تواند پاداش خوبی برای کاربر باشد. در کل دادن هدیه تاثیر زیادی روی کاربر دارد و او را ترغیب می‌کند تا به یک مشتری همیشگی برای شما تبدیل شود.

رعایت نکات لازم در طراحی رابط کاربری

3- قسمت‌ها و عملکرد‌های مشابه را با هم ترکیب کنید

برخی ویژگی‌ها و عناصر صفحه با عملکرد‌های مشابه ناخواسته ایجاد می‌شوند و باعث به هم ریختن رابط کاربری و در هم آمیختن خود و دیگر اجزای سایت می‌شوند. برای رفع این مشکل راه حل‌های زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها سپردن وب‌سایت خود به ما می باشد تا با کمترین هزینه و در حداقل زمان ممکن آن را به شما تحویل دهیم.

4- مورد تایید کاربران خود باشید

مهم‌ترین نکته در بحث ایده‌ های طراحی رابط کاربری توجه به این مسئله است که، دیدن این‌که کاربران دیگر کار و خدمات شما را می پسندند، می‌تواند یک راه عالی برای جذب مشتری و تقویت شروع کار باشد. پس جزئیات و مدارک کارتان را نشان دهید تا دیگران باور کنند.

 

5- سعی کنید تا عملیات‌های کلیدی و مهم را تکرار کنید

تکرار عملیات‌ها و دکمه‌های کلیدی و مهم در متون طولانی و بلند و یا مجموعه‌ای از صفحات شماره گذاری شده یک استراتژی کاری و مهم می‌باشد. مطمئنا هیچ‌گاه لازم نیست این دکمه‌ها را ده بار در یک صفحه، نمایش داده و کاربران وب‌سایت خود را گیج کنید. با این حال در صفحات طولانی این دکمه‌های کلیدی به دلیل تراکم بالای اطلاعات در صفحه به تدریج ناپدید می‌شوند. در این جور مواقع گذاشتن یک دکمه کلیدی در بالا و همچنین در پایین صفحه هیچ مشکلی در طراحی رابط کاربری مطلوب شما ایجاد نمی‌کند. اغلب وقتی کاربران به پایان صفحه می‌رسند این فکر به ذهنشان می‌رسد که هم اکنون باید چه کاری انجام دهند و گام بعدی چیست؟! این بهترین کار برای عنوان کردن یک پیشنهاد کارآمد برای کاربر و یا مشتری شماست.

6- بین دکمه‌ها تمایز ایجاد کنید

تمایزات بین رنگ‌ها می‌تواند هم جذاب و هم یک نشانه اعتماد، برای کاربران شما باشد. کاربران می‌توانند در سایت شما بگردند بدون این‌که گیج شوند و یا صفحه ی مورد نظرشان را گم کنند. کاربر ممکن است گاهی از خود بپرسد که کدام صفحات را دیده است و می‌خواهد چه صفحاتی را ببیند؟ منظور نهایی ما این است که کاربر تمایزات را متوجه می‌شود و به آن اهمیت می‌دهد.

7- سعی کنید گزینه‌ی مدنظر خود را توصیه کنید

وقتی که تعدادی پیشنهاد و گزینه نمایش داده و توصیه می‌شود، تمرکز بر روی یکی از پیشنهادات به مراتب بهتر است از چندین اشاره کوچک به موضوعات مختلف. بر اساس تحقیقات روانشناسی، قسمت‌هایی که دارای گزینه‌های بیشتر و یکسانی هستند، شانس کمتری برای دیده شدن و توجه کاربر به آن‌ها نسبت به بخش‌هایی که دارای گزینه‌های کمتر هستند، دارند. پس سعی کنید برای بهتر کردن رابط کاربری در کنار پیشنهادات داده شده بر روی یکی از گزینه‌ها تمرکز و تاکید بیشتری کنید.

UI DESIGN

8- مخاطبان خود را انتخاب کرده و اعلام کنید

اگر فکر می‌کنید که می‌توانید تمامی کاربران را چه کوچک و چه بزرگ و با هر سلیقه‌ای را راضی کنید کاملا در اشتباه هستید. شما بهتر است تنها مخاطبین خاص خود را که به محصولات و خدمات شما علاقه دارند انتخاب کرده و در جهت جذب آن‌ها دست به کار شوید و رابط کاربری را بر اساس سلیقه‌ی آن‌ها طراحی کنید. در تلاش باشید تا برای مشتریان خود همیشه منحصر به فرد باشید. مشتریان و کاربران وفادار اما کم، غالبا بهتر از کاربرانی هستند که تنها اسمشان کاربر می باشد. پس خاص بودن خود را مورد هدف قرار دهید.

9- تفاوت بیشتری ایجاد کنید به جای شباهت

تلاش کنید تفاوت‌های خود را با دیگر سایت‌ها بیشتر کنید. مثلا سعی کنید گزینه‌های پر اهمیت سایت خود را متفاوت و برجسته‌تر نسبت به گزینه‌ها پیرامون آن ایجاد کنید، این مسئله رابط کاربری شما را قدرتمند تر خواهد کرد. شما می‌توانید به آسانی از روش‌های گوناگون، فرق میان گزینه‌های مهم خود را با بقیه‌ی گزینه‌ها ایجاد کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید گزینه‌ی پر اهمیت خود را مشکی تر از بقیه ی اجزای سایت، که رنگ سفید تری دارند، ایجاد کنید. یا این‌که می‌توانید گزینه‌ی مورد نظر را بزرگ‌تر و برجسته‌تر از بقیه‌ی گزینه‌ها نمایید. به هر حال ایجاد این تفاوت میان دکمه‌ها و اجزای مهم صفحه و سایر اجزای آن میتواند رابط کاربری وب‌سایت شما را بهتر جلوه دهد.

10- از فیلد‌های زیاد برای پرسش استفاده نکنید

سعی کنید برای بخش ثبت نام و یا هر بخش دیگری که نیاز به تکمیل فیلد دارد از فیلد های کاملا ضروری استفاده کنید، نام کاربری و رمز عبور کافیست. کاربران علاقه ی زیادی به پر کردن فیلد های زیاد ندارند مخصوصا اگر کاربر با موبایل بخواهد که این فیلدها را پر کند بسیار خسته کننده می‌باشد. حال اگر شما به فیلدهای متعددی نیاز دارید می‌توانید این فیلدها را از یکدیگر جدا کنید و در آخر سعی کنید فرم مورد نظر را به ساده ترین شکل ممکن طراحی کنید.

بهبود رابط کاربری

11- سعی کنید کمتر از منوهای کشویی استفاده کنید

هر بار که یک منوی کشویی را در سایت خود به کار می‌گیرید، تعدادی از گزینه‌ها برای کاربر مخفی می‌شود و لازم است کاربر به دنبال آن بگردد. به ویژه اگر فعالیت‌هایی که کاربر آن‌ها را نمی‌بیند پر اهمیت باشند، لازم است که آن فعالیت‌ها و گزینه‌ها را برای او به نمایش بگذارید. بعضی مواقع کشویی کردن فعالیت‌ها و منو‌ها در برخی از رابط‌های کاربری جواب داده و کاربران آن را پسندیده اند. مانند: منوها و فعالیت‌هایی که کاربران به دفعات زیاد از آن استفاده کرده و عملی را چندین بار انجام می‌دهند. در هر صورت مواظب باشید که استفاده از منو‌های کشویی باعث منحرف شدن مسیر وب‌سایت شما و گمراه کردن کاربران و مشتریان شما و همچنین خراب شدن رابط کاربری وب سایت شما نشود.

12-  از لینک‌های زیاد استفاده نکنید

طراحی یک صفحه با لینک‌های بسیار در راست و چپ و داخل متن صفحه که مشتری را به سوی نیازش راهنمایی کند کار سختی نیست. در صورتی‌که می‌خواهید صفحه‌ای برای موضوعی ویژه طراحی کنید، تنها لازم است گزینه‌ای را برای انجام این عمل ویژه در پایین متن قرار دهید تا مشتریان را راهنمایی کند. قرار دادن گزینه‌ها در آخر مطلب مقاله مورد نظر اهمیت بسیاری دارد. گذاشتن یک گزینه در اول مقاله عمل خطرناکی می‌باشد. به دلیل این که امکان دارد مشتری متن شما را مطالعه نکرده و از صفحه بیرون برود و هدف شما را از به وجود آوردن این صفحه درک نکند. به تعداد لینک‌های صفحه‌های سایت در طراحی رابط کاربری توجه داشته باشید. لینک‌های بسیار، وب‌سایت شما را مانند وب‌سایت‌های گذرگاهی جلوه می‌دهد. پاک کردن گزینه‌ها و لینک‌های اضافی یک روش قابل اطمینان برای رساندن مشتری به مقصد مورد نظر و لینک‌های پر اهمیت تر می‌باشد.

13- به جای کاهش منوها از دسترسی سریع استفاده کنید

گاهی اوقات نیاز است تا با به‌کار بردن دوباره‌ی تعدادی از عناصر در صفحه، دسترسی مستقیم به عمل مورد نظر را ایجاد کنید. برای مثال وقت‌هایی که چندین داده را در لیستی به نمایش در می‌آورید، به مشتری اجازه می‌دهید که تغییراتی را در لیست مورد نظر ایجاد نماید. فشردن دکمه‌ای از موشواره روی هر یک از گزینه‌های جدول می‌تواند رویدادی باشد که به مشتری دسترسی مستقیم بدهد. درست کردن این قابلیت در سایت شما باعث کم شدن سردرگمی مشتری در بین صفحات می‌شود. اما این را هم به یاد داشته باشید که استفاده از منو‌‌های عمومی و کم کردن دکمه‌ها کار اشتباهی نیست اما بحث سر انتخاب بهترین راه برای جذب کاربر و طراحی بهترین رابط کاربری است.

User Interface Design

تیم آرنیکاوب در این مقاله سعی کرد به طور شفاف اطلاعاتی درباره ایده‌ های طراحی رابط کاربری در اختیار شما قرار دهد تا بابه‌ کارگیری این اصول تجربه‌ای دلنشین برای کاربران خود ایجاد کنید.

به این صفحه امتیاز دهید.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×