خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

Cdn یا شبکه توزیع محتوا چیست؟ چگونه کار می‌کند؟

به احتمال زیاد تا به حال کلمه CDN را شنیده‌اید اما شاید اطلاعات دقیقی راجع‌به آن نداشته باشید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با مفهوم CDN آشنا کنیم که CDN چیست و چه کاربردی دارد.

تمام کسانی که دارای وب سایت هستند، یک دغدغه‌ی مشترک دارند و آن سرعت بارگذاری محتوا برای کاربر اینترنتی می‌باشد. با وجود مشکلات زیادی که اینترنت در کشور ما دارد، سایت‌هایی که سریع‌تر بالا بیایند مخاطبان بیشتری را می‌توانند جذب کنند.

خدمت CDN جهت کمک رسانی به اهالی اینترنت و مالکان وب سایت به وجود آمده است. برای آشنایی با CDN و آگاهی از نقشی که در بهینه‌سازی عملکرد وب سایت‌ شما می‌تواند داشته باشد همراه در آرنیکاوب باشید.

 

منظور از CDN چیست؟

CDN مخفف Content Delivery Network به معنای شبکه توزیع محتوا می‌باشد. CDN با توزیع کردن محتوا در چندین سرور ابری به کاربران اینترنتی این امکان را می‌دهد تا با نزدیک‌ترین سرور ارتباط برقرار کرده و به محتوای سایت شما دسترسی پیدا کنند.

اینطوری کاربر بسیار سریع‌تر می‌تواند به محتوا دسترسی پیدا کند. در چنین حالتی شبکه توزیع محتوا بار ترافیک را از روی سرور اصلی به سرورهای پراکنده در مناطق گوناگون انتقال می‌دهد. اما این شیوه چطور نیاز کاربران را برطرف می‌کند؟ شبکه توزیع محتوا چطور کار می‌کند و دارای چه سازوکاری است؟

 

 

CDN چگونه کار می‌کند؟

شبکه توزیع محتوا یا CDN، در مناطق مختلف جهان به ایجاد سرورهای محلی می‌پردازد و یک ورژن کپی شده از محتوای سایت شما را بر روی فضای ابری سرور خود ذخیره یا Cache می‌کند. به این صورت هر فردی از هر منطقه‌ای از دنیا زمانی که آدرس سایت‌تان را در مرورگرش می‌زند، احتیاجی نیست مستقیما به سرور اصلی متصل شود بلکه توسط سیستم شبکه توزیع محتوا به نزدیک‌ترین سرور محلی انتقال داده می‌شود و از آن، محتوای ذخیره شده سایت شما را دریافت می‌کند.

هر CDN با توجه به امکاناتی که از آن‌ها برخوردار است، دارای نقاط حضور متفاوتی است. واضح است که هر چقدر تعداد این نقاط حضور زیادتر باشد، تعداد کاربرانی که از سرتاسر جهان می‌توانند با سرعت مناسبی از امکانات سایت شما استفاده کنند بیشتر خواهد بود.

خیلی از اطلاعات سایت شما نظیر ویدئوها و عکس‌ها بر روی این نقاط حضور ذخیره می‌شوند و فقط بعضی از اطلاعات متغیر مثل کدهای HTML مستقیما از سرور اصلی دریافت می‌گردد. این کار موجب بالا رفتن سرعت دسترسی و روان بودن کار با وب سایت شما از هر نقطه جهان می‌شود.

 

شبکه توزیع محتوا (CDN) چه مزایایی دارد؟

در این بخش می‌خواهیم توضیح دهیم که بعضی از مزیت‌های استفاده از CDN چیست.

  • افزایش سرعت وب سایت و در نتیجه رضایت بیشتر کاربران
  • بهینه‌سازی وضعیت سئو وب سایت
  • بدست آوردن جایگاه بالاتر در نتایج سرچ موتور جستجوی گوگل
  • پایین آمدن مصرف پهنای باند و ترافیک هاست
  • روبات‌های گوگل مقدار صفحه‌های بیشتری را در روز بررسی می‌کنند.

 

امنیت اطلاعات کاربر در CDN چگونه تضمین می‌شود؟

وقتی مطلع هستیم که یک کپی از محتوای وب سایت در سرورهای پراکنده شبکه توزیع محتوا قرار می‌گیرد، سوالی در ذهن ما به وجود می‌آید که این سیستم چطور از اطلاعات کاربر ما حفاظت خواهد کرد؟ چه ضمانتی هست که این اطلاعات مورد هک و یا سواستفاده قرار نگیرند؟

نکته‌ای که می‌بایست به آن توجه کنید این می‌باشد که CDN فقط به ذخیره اطلاعاتی می‌پردازد که لازم است به کاربر نمایش داده شوند و در بیشتر زمان‌ها ثابت باشند. دقت کنید که اطلاعات کاربر جزو محتوای ذخیره شده به حساب نمی‌آید.

شبکه توزیع محتوا نقش یک واسطه را بازی می‌کند و محتوای سایت را زودتر و در مسیر کوتاه‌تری در دسترس مخاطبان قرار می‌دهد. در این بین، ذخیره‌ی دیتاهای شخصی در سرورهای محلی تاثیری در سرعت سرویس و کاهش ترافیک سرور ندارد. جدای از این مورد، امکان دارد اطلاعات کاربران توسط  مالکان سایت یا خود کاربران رمزنگاری شده باشد و برای هیچ فرد دیگری من جمله شبکه توزیع محتوا امکان بازخوانی نداشته باشد.

دقت کنید که به صورت کلی اطلاعاتی در این شبکه ذخیره یا Cache می‌گردند که عمومی است و درخواست‌های فراوانی جهت دسترسی داشتن به آن محتوا فرستاده شود. برای سایر اطلاعاتی که به صورت منحصربه‌فرد بین هر کاربر و سرور اصلی جابجا می‌شود، شبکه توزیع محتوا فقط به عنوان یک واسطه عمل می‌کند و هیچ گونه دسترسی مجزایی به آن دیتاها برای این شبکه وجود ندارد.

اهمیت cdn

 

تاثیر CDN در سئو چیست؟

آیا می‌دانید رابطه‌ی میان سئو و CDN چیست؟ از بزرگترین مزیت‌های CDNها می‌توانیم به کمک به بالا بردن سرعت بارگذاری و اشتراک گذاری اطلاعات اشاره کنیم. با این تفاسیر به آسانی می‌توانیم بفهمیم که شبکه توزیع محتوا به دلیل بالا بردن سرعت بارگذاری محتوا و اطلاعات نقش مهمی در جایگاه سایت شما در گوگل و سایر موتورهای جستجو دارد.

سیستم شبکه توزیع محتوا با استفاده از الگوریتم‌های ذخیره موقت و استاندارد می‌تواند در بهبود سئوی سایت شما بسیار موثر باشد. شما با استفاده از این الگوریتم‌ها حتی می‌توانید چالش مطالب کپی شده یا مشابه را حل کنید. محتوایی را که به تازگی سایت شما منتشر کرده باشد در فهرست آخرین اطلاعات ذخیره شده در شبکه‌های توزیع محتوا یا همان CDNها جای می‌گیرد و در همه‌ی سرورها به شکل Cached ذخیره خواهد شد.

همچنین باید بگوییم که شبکه توزیع محتوا می‌تواند به زودتر ایندکس شدن تصاویر موجود در سایت‌ شما در صفحه‌های نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک کند. پس درصورتی‌که تصاویرتان را بر روی سرورهای CDN آپلود کرده باشید، علاوه بر کاربرهای بیشتر، ربات‌های گوگل و دیگر موتورهای جستجو هم می‌توانند به آن‌ها سریع‌تر دسترسی پیدا کنند و بنابراین پتانسیل خیلی بیشتری جهت دریافت سریع‌تر بازدیدها منتظرتان خواهد بود.

 

آیا باید به سراغ CDNها رفت؟

هم‌اکنون شما می‌دانید CDN چیست. CDN یا شبکه توزیع محتوا برای هر وب مستر یا مالک بیزینسی که یک سایت و یا حتی یک نرم‌افزار یا اپلیکیشن گوشی دارد می‌تواند سودمند و کاربردی باشد. این شبکه برای خدماتی که به طور همزمان صدها و هزاران فرد دارند از آن‌ها استفاده می‌کنند خیلی سودمند خواهد بود.

علاوه بر این استفاده از این شبکه به سایت‌هایی که محتواهای فراوانی در انواع فرمت‌ها دارند و همچنین سایت‌هایی که کاربرهای‌شان از مناطق مختلف جهان وارد آن‌ها می‌شوند بسیار توصیه می‌شود.

نکته مهم‌تری که وجود دارد این است که شما با با به کار بردن شبکه‌های توزیع محتوا می‌توانید سرعت همه‌ی قسمت‌های سایت‌تان را بالا ببرید. شما می‌توانید با همین ویژگی سایت‌تان را بهینه کنید و در گوگل در جایگاه‌های بالاتری آن را قرار دهید. ولی درصورتی‌که تصمیم گرفتید به سراغ شبکه توزیع محتوا‌ بروید و از آن‌ استفاده کنید، پیش از هر چیز اطمینان پیدا کنید که آن را از یک خدمات دهنده مناسب فراهم کرده باشید.

همچنین راه‌اندازی درست یک CDN برای یک سایت یا اپلیکیشن نیز اهمیت زیادی دارد. توصیه می‌شود این کار را به عهده‌ی حرفه‌ای‌ها و کارشناسان این حوزه بگذارید چون اشتباه کردن در استفاده از این سیستم می‌تواند باعث شود برای سایت و سئوی آن نتایج بدی رخ دهد.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×