خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی محتوا چیست و چرا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؟

این روزها به محض ورود به فضای مجازی، با کسب و کارهای آنلاین زیادی روبرو می‌شویم! اخیرا بسیاری از فعالیت‌های بشر، رنگ و بوی دیجیتالی به خود گرفته‌ و به دنبال آنلاین شدن مشاغل، راه‌های بازاریابی دیجیتال نیز به روی کار آمدند. یکی از زیر شاخه‌های بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوا است. در ادامه به صورت کامل با این روش بازاریابی آشنا خواهید شد.

انواع محتوا در بازاریابی چیست؟

احتمالا اگر کسی از شما بپرسد که انواع محتوا کدامند، به سرعت پاسخ دهید متن، ویدئو و تصاویر انواع محتوا هستند. اما جالب است بدانید که علاوه بر این موارد، بیش از 20 نوع محتوای دیگر وجود دارد که در بازاریابی از آن‌ها استفاده می‌شود. در ادامه به اختصار به معرفی چند مورد از انواع محتوا اشاره می‌کنیم:

  • کتاب‌های الکترونیک (E-book)
  • تستیمونیال
  • اینفوگرافیک
  • موشن گرافیک
  • پادکست

این موارد تنها گوشه‌ای از انواع مختلف محتواها هستند. درواقع هر یک از آن‌ها زیر مجموعه محتواهای متنی، تصویری و ویدیویی محسوب می‌شوند. به یاد داشته باشید که برای به کارگیری هر یک از آن‌ها، باید به بستر و موضوع محتوا دقت کنید. توجه به اینکه هر نوع از محتوا را با چه موضوعی و در چه فضایی استفاده می‌کنید، تاثیر زیادی در نتیجه بازاریابی و تولید محتوا مشهد خواهد داشت.

بازاریابی محتوا

برای بازاریابی محتوا چه ابزار و تکنولوژی نیاز است؟

به صورت کلی ابزارها به آسان‌تر انجام شدن کارها کمک می‌کنند و باعث صرفه جویی در زمان می‌شوند. تمامی ابزارهایی که برای بازاریابی محتوا نیاز دارید، به چهار دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

سیستم مدیریت محتوا (CMS)

برای آن که تیم تولید محتوا بتوانند بدون نیاز به کمک تیم IT امور مربوط به بازاریابی محتوا را انجام دهند، استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا کمک شایانی به آن‌ها خواهد کرد. با به کارگیری این سیستم، می‌توان وبلاگ ایجاد کنند و پست وبلاگ و صفحات آن را اضافه کنند.

ابزار آنالیز و تجزیه و تحلیل

به منظور ارزیابی عملکرد و تحلیل تاثیر بازاریابی بر کسب و کار، ابزارهای مختلفی مانند گوگل آنالیتیکس وجود دارند که می‌توان از آن‌ها در بررسی کیفیت بازاریابی استفاده کرد.

نرم افزار مدیریت پروژه

با توجه به تولید پست‌های متعدد برای شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ به صورت روزانه، نیاز است تا از یک نرم افزار مدیریت پروژه استفاده شود. درواقع با استفاده از این ابزار به راحتی می‌توان محتواهای تولید شده را طبقه بندی کرد و وظایف هرکس را مشخص نمود. علاوه بر این موارد، بسیاری از کارهای دیگر مدیریتی با استفاده از این ابزار انجام می‌شود.

نرم افزارهای طراحی

محتوای بصری یکی از محتواهای تاثیرگذار در زمینه بازاریابی است. یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که هر طراح باید داشته باشد، تسلط بر نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ است. در هر تیم تولید محتوا باید طراح گرافیک حضور داشته باشد، تا در زمینه تولید محتوای بصری فعالیت کند.

اهمیت بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یا تولید محتوا یکی از راه‌های ارتباط با مشتری که بدون فروش محصول یا ارائه‌ی خدمات صورت می‌گیرد و فقط به منظور ارائه‌ی اطلاعات و توضیحات پیرامون محصولات و یا خدماتی که ارائه می‌گردد صورت می‌گیرد. مشتری با خواندن این توضیحات نوعی حس اعتماد و نیاز در خود ایجاد می‌کند که در نهایت باعث رغبت پیدا کردن مشتری به خرید محصول و یا ارائه‌ی خدمات به او می‌گردد.

برای ارائه‌ی یک بازاریابی محتوای خوب چه کارهایی را باید انجام بدیم ؟

اول این‌که باید ببینیم که با چه کسانی سر و کار داریم به عبارتی دیگر باید مشتری و یا خواننده‌ی مطالب خود را بشناسیم. این موضوع کمک می‌کند تا مطالب و اطلاعات مورد نظر را متناسب با طرز فکر مشتری یا خواننده بنویسیم و طبقه بندی کنیم.

نکته بعدی در بازاریابی شناخت مشکلاتی است که محصول یا خدمت نهایی ارائه شده از طرف ما آن را حل می کند. در بازاریابی محتوا این نکته بسیار اهمیت دارد زیرا مشتری در نهایت برای حل یکی از مشکلات خود است که محصول یا خدمت ارائه شده از طرف ما را انتخاب می کند.

 

مقایسه بازاریابی سنتی با بازاریابی محتوا

  • در  بازاریابی سنتی همیشه یک محصول مشابه و ارزان‌تر (معمولا چینی) وجود دارد که رقیب همیشگی محصولات شما می‌باشد و متاسفانه معمولا برنده می‌شود اما در بازاریابی محتوا شما برای مشتری تمام ویژگی ها و برتری های محصول خود را نسبت به محصولات مشابه توضیح می دهید و او را به سمت محصولات خود می کشانید و یا در مورد برندتان توضیح می دهید و به مشتری می فهمانید که محصول مورد نظر یک محصول معمولی نیست .

 

  • در بازاریابی سنتی فروشنده برای محصول خود تبلیغات مستقیم درباره ی خود محصول است می کند ، این روش علاوه بر اینکه بسیار گران است دیگر مورد اعتماد مردم نیست و مردم به این روش اهمیت زیادی نمی‌دهند. در بازاریابی محتوا تبلیغات به صورت مستقیم پیرامون محصول صورت نمی‌گیرد بلکه بیش‌تر درباره‌ی برند مورد نظر انجام می‌گردد.

 

  • امروزه در بازاریابی سنتی مشتری در نگاه اول به محصول مورد نظر به سرعت به یک کارشناس تبدیل می‌شود و درباره‌ی محصول شما اظهار نظر می‌کند. اما در بازاریابی محتوا مشتری اول فقط توضیحات را می‌خواند و اطلاعات درباره محصول کسب می‌کند این باعث می‌شود که مشتری ایرادات محصول مورد نظر را در نگاه اول نبیند.

بازاریابی محتوا

جمع بندی

همانطور که گفته شد بازاریابی محتوا یکی از مهم‌ترین زیر شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است. در این روش بازاریابی، اطلاعاتی درمورد محصول یا خدمات یک کسب و کار ارائه می‌شود. به صورتی که که مخاطب پس از مطالعه و یا تماشای این گونه محتوا ترغیب به خرید محصول می‌شود. این روش سبب ایجاد احساس نیاز در مشتری به صورت غیر مستقیم شده و با کمپین‌های تبلیغاتی متفاوت است.

به این صفحه امتیاز دهید.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×