خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

راهنمای انتخاب قالب مناسب وردپرس در سال 2021

امروزه قالب‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که همه عناصر و شاکله کلی قالب به سمت سادگی پیش می‌رود. طراحی‌های قدیمی را به یاد بیاورید که بسیار شلوغ طراحی می‌شد و طراحان بر این باور بودند که همه چیز باید در جلوی چشم کاربر با حرکت و افکت های گوناگون نمایش داده شود. ولی امروز می‌بینید که طراحی قالب برای قالب‌ها اصول خاص خود را دارد و عدم استفاده از این اصول یعنی استاندارد نبودن قالب و در نتیجه بازخورد کمتر از سوی کاربران. در این نوشته برای شما یک راهنمای انتخاب قالب مناسب وردپرس نوشته‌ایم که حتما لازم است قبل از طراحی سایت خود، آن را مطالعه کنید.

راهنمای انتخاب قالب مناسب وردپرس

راهنمای انتخاب قالب مناسب وردپرس

در ادامه چک‌لیستی را ارائه می‌کنیم که به کمک آن می‌توانید کیفیت قالب‌های وردپرسی را بررسی کنید و راهنمای خوبی برای انتخاب قالب وردپرس خواهد بود.

سرعت لود بالای قالب

بالا بودن سرعت با قالب انتخابی رابطه مستقیم دارد بعضی از قالب‌ها مخصوص موتورهای جستجو هستند و دارای سرعت بالایی در نمایش می‌باشند. اما از طرفی هم ممکن است که قالبی که انتخاب می‌کنید نه تنها سرعت سایت را بهبود نبخشد، بلکه تاثیرات منفی نیز داشته باشد. هر چه تعداد افزونه‌ها و عکس‌های استفاده شده و تبلیغات کمتر باشد و از پوسته‌های ساده در قالب مورد نظر استفاده شود سرعت لود سایت بالاتر می‌رود. استفاده از اسکریپت های سنگین که معمولا برای اسلایدشوها استفاده می‌شود خود باعث سنگین شدن قالب می‌شود.

ولید بودن قالب وردپرس

قالب وردپرس مورد نظر باید معتبر باشد و با استاندارد‌های جهانی نیز هم‌خوانی داشته باشد در ضمن ولید بودن یک قالب وردپرس در سئو آن نیز تاثیرگذار می‌باشد. اصولی در کدنویسی HTML وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید قالب ولید داشته باشید. تمامی این موارد دست به دست هم می‌دهند تا قالب سایت شما از همه لحاظ استاندارد باشد. برای تست ولید بودن قالب می توانید به آدرس validator.w3.org مراجعه کنید.

بهینه بودن برای موتورهای جستجو( بالا بودن سئوی قالب )

یکی دیگر از قابلیت‌های الزامی قالب ‌های وردپرس بالا بودن سئوی آنها است. سئوی سایت به محتوا، لینک‌ها، استاندارد بودن قالب سایت و… بستگی دارد. در واقع اکثر بازدید کنندگان سایت شما از طریق جستجو کردن در موتورهای جستجو پیدا می‌شوند حال اگر سئوی سایت شما بالا باشد و در نتایج جستجو شده توسط کابران در رتبه‌ی بالاتری قرار گرفته باشد تعداد بازدید کنندگان سایت شما به طبع افزایش خواهد یافت.

راهنمای انتخاب قالب مناسب وردپرس

پشتیبانی از ابزارک‌ها

اینکه باعث شده است وردپرس به یک ابزار محبوب تبدیل شود قابلیت اضافه کردن انواع افزونه‌ها به قالب‌های وردپرس است. هزاران افزونه در وردپرس وجود دارد که وبسایت خود را می‌توانید به بهترین شکل شخصی سازی کنید. از قابلیت‌های الزامی هر قالب وردپرسی پشتیبانی از ابزارک‌ها و ویجت‌های متنوع در بخش‌های مختلف می‌باشد که این امر نیز بسیار ضروری است.

ریسپانسیو یا واکنشگرا بودن قالب وردپرس

یکی از قابلیت‌های الزامی قالب وردپرس واکنشگرا بودن قالب وردپرس می‌باشد زیرا اکثر کاربران و بینندگان سایت مورد نظر از دستگاه‌های مختلفی برای دیدن سایت مورد نظر استفاده می‌کنند، به این معنی است که هر قالب وردپرسی باید با انواع صفحه نمایش‌ها اعم از صفحه نمایش‌های گوشی موبایل و تبلت‌ها و صفحه نمایش‌های مختلف مانند صفحه نمایش‌های رتینا سازگار باشد. اخیرا نیز گوگل این قابلیت را از الزام‌های سایت‌ها قرار داده و هر سایتی که این قابلیت را داشته باشد از لحاظ گوگل بهینه‌تر می‌باشد و امتیاز خوبی از گوگل دریافت خواهد کرد.

راهنمای انتخاب پوسته مناسب وردپرس

 رابط کاربری مناسب

برخی از قالب‌ها دارای رابط کاربری سخت و پیچیده‌ای هستند. یعنی زمانی که آن را روی وردپرس خود نصب می‌نمایید با انواع رنگ‌ها، طراحی‌ها، ویجت‌ها و … مواجه می‌شوید که نمی‌دانیم دقیقا به چه شکلی باید از آن‌ها استفاده کنیم. پس بهتر است قالب‌هایی را انتخاب کنیم که تمرکز روی ویژگی‌های اصلی داشته باشد و به جزئیات گیج کننده توجهی نداشته باشد. هرچه میزان ساده بودن قالب بیشتر باشد مطمئنا در عملکرد سایت نیز تاثیرگذارتر است. از قابلیت‌های مهم دیگر قالب‌های وردپرسی داشتن یک رابط کاربری ساده، آسان، و کاربر پسند می‌باشد، طوری که کاربر در تجربه اول دیدن سایت یک تجربه‌ی کاربری (ux) عالی بدست بیاورد.

انعطا‌ف‌پذیری (flexibility)

به این معنی که کاربر در استفاده از افزونه‌ها ، متن‌ها و عکس‌های مختلف و یا هر چیز دیگری نامحدود است و باعث نمی‌شود که قالب و چیدمان بخش‌های دیگر سایت به‌هم بریزد.

امکان جستجو

امروزه دیگر هر وب‌سایتی دارای یک بخش برای جستجو می‌باشد و باکس جستجو (Search Box) به یک قابلیت الزامی برای قالب‌های وردپرس تبدیل شده است.

راهنمای انتخاب قالب مناسب وردپرس

سازگاری با مرورگرهای مختلف

ویژگی که باید در انتخاب قالب به آن دقت داشته باشید این است که قالب مورد نظر با انواع مرورگرها سازگار باشد. کاربران برای دیدن سایت شما از مرورگرهای مختلفی استفاده می‌کنند پس قالب شما باید از تمام مرورگرها قابل مشاهده باشند. برای اینکه از سازگاری قالب خود با مرورگرهای مختلف مطمئن شوید می‌توانید از مرورگرهای مختلف آن را امتحان و یا از افرونه سازگاری قالب با انواع مرورگرها استفاده کنید.

از هر چیزی که متعلق به شما نیست استفاده نکنید

سعی کنید در وبسایت خود از عناصری که متعلق به شما نیست بدون ذکر منبع هیچگاه استفاده نکنید. در اکثر موارد این کار باعث بوجود آمدن دردسرهایی برای شما یا شرکت شما خواهد شد زمانی که وبسایت دیگری علیه شما شکایت کند ممکن است اطلاعات و محتوای ارزشمند خود را از دست دهید؛ بنابراین سعی کنید برای وبسایت خود وقت گذاشته و محتوای خوب و منحصر به فرد تهیه و تولید کنید.. همچنین تا زمانی که مطمئن نیستید و شک دارید که ویدئو،متن یا عکسی متعلق به شما نمی باشد  یا نسبت به حق کپی‌رایت آن آگاهی ندارید از آن استفاده نکنید.

برای استفاده از محتواهای رایگان و آماده استفاده می‌توانید از سایت‌هایی شبیه freepik.com استفاده کنید.

 اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی امروزه طرفدار بسیار زیادی در میان مخاطبان دارند و ترافیک بدست آمده برای سایت‌ها از طریق همین شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد. این شبکه‌های اجتماعی است که باعث بهبود تجربه کاربری و افزایش تعامل با مخاطبین می‌شود. وردپرس دارای قالب‌هایی سازگار با شبکه‌های اجتماعی است و گزینه‌های انتشار در این شبکه‌ها را پشتیبانی می‌کند. این گزینه‌های‌ اشتراک‌گذاری باعث دسترسی راحت‌تر کاربر می‌شود.

اکثر کاربران و افرادی که با اینترنت سروکار دارند حداقل عضو یکی از شبکه‌های اجتماعی می‌باشند؛ حال اگر شما یک کد اشتراک‌گذاری مطالب در سایت‌تان بگذارید، اولا کاربران بازدیدکننده از سایت شما افزایش می‌یابند و ثانیا تعداد بک لینک‌های سایت شما بیشتر می‌شود.

انتخاب پوسته وردپرس

انتخاب نوع فعالیت

بسته به نوع وبسایت اینکه فروشگاهی، خبری، شرکتی و وبلاگی و .. است، می‌بایست از قالب‌های مربوط به همان خدمات استفاده نمود. در فضای ساخت وبسایت وردپرس انواع قالب‌های مربوط به هرکدام از اهداف و فعالیت‌های در وبسایت را می‌توان مشاهده نمود و با توجه به نیازی که وبسایت دارد از هرنوع قالبی استفاده کرد. این تنوع قالب‌ها در وردپرس را نشان می‌دهد که با هرنوع کاربری می‌توان وبسایت مورد نظر را طراحی نمود.

بروزرسانی و پشتیبانی قالب ها

یکی ار موضوعاتی که در انتخاب قالب وردپرس باید به آن توجه نمود این است که قالب به راحتی بروزرسانی شده و از پشتیبانی خوبی برخوردار باشد. این ویژگی باعث می‌شود تا همیشه وبسایتی به روز داشته باشیم . وردپرس دائما در حال تغییرات است و خیلی مهم است که قالب‌ها همگام با این تغییرات، تغییر کنند. علاوه بر این همه قالب‌ها و وبسایت‌ها دچار مشکل می‌شوند اما مهم داشتن پشتیبانی است تا در صورت بروز مشکل بتوانید مشکل را حل کنید. وبسایت‌هایی که بروز هستند جذاب‌تر بوده و وبسایت‌های دارای پشتیبانی در ارائه UX عملکرد بهتری دارند.

بررسی بوجه برای انتخاب قالب

قصد دارید تا چه میزان برای قالب وردپرس خود هزینه کنید؟ شما می‌توانید قالب‌های پولی و رایگان وردپرس را مشاهده کنید و هرکدام که مناسب‌تر برای کار شما می‌باشد استفاده نمایید. گاهی اوقات قالب‌های رایگان دارای نسخه پریمیوم هستند که برای بهره‌مند شدن از این ویژگی‌ها می‌بایست هزینه‌ای پرداخت کنید اما گاهی اوقات نسخه رایگان قالب نیز برای رفع نیازهای شما کافی است. پس با بررسی نیازهای خود و بودجه مدنظر برای خرید قالب‌ها می‌توان بهترین گزینه در انتخاب قالب را داشت.

پشتیبانی از افزونه‌های چند زبانه

بسیاری از سایت‌های حرفه‌ای این امکان را در سایت خود دارند که بتوان از زبان‌های مختلف استفاده نمود. اگر شما نیر جزو همین دسته از افراد هستید که می‌خواهید سایتی بین‌المللی داشته باشید، در همان ابتدای مسیر اطمینان حاصل کنید قالب انتخابی از افزونه های چند زبانه کردن وبسایت به خوبی پشتیبانی می کند.

راست چینی قالب برای کاربران فارسی زبان

زبان انگلیسی و زبان‌های زنده دنیا به صورت چپ چین یعنی از چپ به راست نوشته می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود رمانی که یک قالب بر پایه زبان بین‌المللی طراحی شود چپ چین باشد. با توجه به این موضوع که زبان ما فارسی و مخاطبان فارسی زبان هستند پس باید قالبی را انتخاب کنید که قابلییت راست چین شدن داشته باشند.

سخن پایانی

انتخاب قالب بهینه یکی از مهم‌ترین نکات قبل از شروع کار یک وب‌سایت است، به همین دلیل نوشتن این راهنمای انتخاب قالب مناسب وردپرس را الزامی دیدیم و سعی کردیم کلیدی‌ترین نکات را در آن بیان کنیم. طراحی قالب وردپرس نیازمند تجربه می‌باشد و به همین جهت توصیه ما به شما سپردن طراحی قالب خود به افراد باتجربه در این زمینه است. تیم آرنیکاوب با بیش از 13 سال سابقه در زمینه طراحی قالب وردپرسی، قطعا انتخابی هوشمندانه خواهد بود.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×