خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

مزایای HTML5 چیست؟

در این مبحث می‌خواهیم بدانیم HTML5 چیست؟ و مزایای HTML5 را بررسی کنیم. HTML5 ورژن پنجم (Hypertext Markup Language (HTML می باشد. همه طراحان سایت از این زبان بهره می‌گیرند حتی اگر واقعا ندانند که دقیقا HTML5 چیست ؟  این زبان بر اساس استانداردهای کدنویسی قبلی ولی به مراتب با بهبود کارایی بیشتر و انعطاف پذیری بالاتر برای کنترل روی وب سایت‌ها ساخته شده است. این زبان به راحتی خلأ ارتباطی بین بیشتر وسیله‌های ارتباطی که در حال استفاده توسط مصرف کنندگان امروزی می‌باشند را رفع می‌کند.

HTML5 چگونه کاربران مدرن اینترنت را با هم در ارتباط قرار می‌دهد؟

هدف اصلی این زبان برقراری ارتباط بین کاربران است. اگرچه امروزه زبان تکامل یافته و قابلیت‌های HTML نظیر عناصر صوتی و تصویری گسترده شده است، نیت HTML5 چیزی جز تکامل تدریجی و منطقی زبان نوشتاری قدیمی نیست. استفاده از این زبان به طراحان وب این امکان را می‌دهد که به راحتی تصاویر، فایل‌های صوتی و تصویری را در وب سایت‌ها قرار دهند.

مزایای HTML5

چرا از HTML5 استفاده کنیم؟

زبان پایه‌ای و استاندارد برای طراحی صفحات وب HTML است. بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی مانند PHP، asp، و زبان‌های برنامه نویسی دات نت از قالب HTML برای طراحی استفاده می‌کنند. تا کنون ورژن‌های متعددی از HTML ارائه شده است که آخرین آن HTML5 محصول سال 2008 است.

HTML5 حاصل همکاری و مشارکت دو نهاد اصلی استاندارد سازی وب یعنی W3C و the Web Hypertext Application Technology Working Group) WHATWG) است.

یکی از ضعف‌های عمده نسخه های قبلی HTML وابستگی طراحان به زبان‌های برنامه نویسی جانبی همچون جاوا اسکریپت و PHP برای قرار دادن تصاویر متحرک و وئدیو و در کل ساخت صفحات کاربرپسند و انعطاف پذیر بود. که این موانع با معرفی HTML5 برداشته شد. یکی از ویژگی‌های بارز این نسخه از HTML نسبت به نسخه‌های قبلی اضافه شدن تگ‌های <video> , <audio> جهت افزودن صوت و تصویر به صفحات می‌باشد.

از دیگر ویژگی‌های جدیدی که در این نسخه از HTML وجود دارد:
  • اضافه شدن تگ < canvas > ، برای طراحی اشیا و اشکال به صورت 2 بعدی.
  • اصافه شدن تگ < video > و < audio > برای اجرای فایل‌های صوتی و تصویری بدون نیاز به یک نرم افزار جانبی مثل Flash Player.
  • کنترل‌های جدید فرم مثل calendar , email , date و time اضافه شده‌اند، که طراحی و برنامه نویسی فرم‌ها را بسیار ساده می‌کند.
  • امکان ذخیره اطلاعات بر روی مرورگر کاربران.  این قابیلت تقریبا کار کوکی‌ها (cookie) را در صفحات HTML انجام می‌دهند.

دلیل این که در حال حاضر در ایران درصد کمی از طراحان وب از این زبان قوی استفاده می‌کنند این است که که افراد در ایران اکثرا از سیستم عامل‌های ویندوز در ورژن‌های مختلف استفاده می‌کنند. مرورگر پیش فرض ویندوز XP اینترنت اکسپلورر ۷ است. مرورگر‌های قدیمی از جمله اینترنت اکسپلورر تا ورژن ۷ از این زبان پشتیبانی نمی‌کنندکه البته قبل ارتقا به 8 می‌باشد. بر روی ویندوز سون نیز اینترنت اکسپلورر ۸ به طور پیش فرض وجود دارد که قابل ارتقا به ۹ می‌باشد. بهترین مرورگر که پشتیبانی قابل قبولی از HTML5 را دارد اینترنت اکسپلور 10 می‌باشد که بر روی ویندوز 8 به صورت پیش فرض وجود دارد.

حتما بخوانید: کد نویسی HTML5 و CSS

تفاوت‌های HTML5

این زبان برنامه‌نویسی قدمی بزرگ و رو به جلو در دنیای طراحی وب می‌باشد که  این امکان را برای افزایش کارایی می‌دهد. به علت سه دلیل مهم است که همه آن‌ها حول محور کارایی صفحات وب شخصی می‌چرخند. صفحات وب به این نیاز دارند که شبیه یک صفحات وب باشند یا به مانند صفحات وب عمل کنند. دردسترس بودن فلش به طراحان کمک می‌کند که محدودیت‌های استانداردهای HTML را برطرف کنند تا بتوانند انیمیشن و افکت‌های بصری در صفحات وب قرار دهند. تمامی سایت را می‌توان به وسیله یک فلش طراحی کرد که این اجازه را می‌دهد که از روش‌های جدید منوی ناوبری و سازماندهی صفحات استفاده کنید.

صفحات وب نیاز به این دارند که محتوای تجاری و یا شخصی را نمایش دهند. نفوذ منابع چندرسانه‌ای و اینترنتی به طور مؤثر ترکیبی از مطالب به اشترک گذاشته شده را خلق کرده است. وب‌سایت‌هایی نظیر Youtube و Video مطالب اینترنت را برای اشتراک گذاری آماده کرده اند. در حالی‌که همچنین به شکلی مخزن محتوای شخصی و شرکت‌ها محسوب می شوند و فعالیت دارند.

HTML5

 

HTML5 به معنای فرار از محدودیت‌ها

این زبان نمونه‌ای را معرفی کرده است که به نوعی فرار از محدودیت‌های HTML است. این زبان نوشتاری یک مجموعه کاری قوی از ابزارها را ارائه می‌کند که امکان خلق وب سایت‌هایی در مقایسه با وب سایت‌هایی که به وسیله فلش ساخته شده اند را می‌دهد. حرکت صعودی این گذار جالب توجه است به این صورت که صفحات وب می‌توانند نشانه‌گذاری شوند و صاحبان وب سایت‌ها می‌توانند کنترل نگهدی از سایت خود را دوباره به دست آورند.

آینده HTML5

HTML5 انقلابی در دنیای وب می‌باشد درک زبان HTML5 سخت نیست و به این می‌ارزد که آن را یاد بگیریم و از آن استفاده کنیم. اساسا HTML5 ویژگی‌های ترکیبی مختص به خودش را دارد که شامل تصویر و صوت و همچنین ادغام محتوای SVG است. با توجه به این عناصر جدید، ترکیب کردن محتوای چندرسانه‌ای و گرافیکی به وب بدون نیاز به فلش و افزونه‌های دیگر امکان پذیر است. عناصر جدید دیگری همچون بخش، مقاله، تیتر و منو وجود دارند که ارزش معنایی اسناد را غنی می‌سازند. به مزایای HTML5 در زیر می پردازیم:

تقابل

وب سایت‌های توسعه یافته نظیر فیسبوک و توییتر به منظور دستیابی به  انیمیشن روان و ویدئو باید تعامل بسیاری داشته باشند تا به عنوان بخش جدایی ناپذیر وب‌سایت باشند. فلش، جاوا اسکریپت و مستندات ابزاری بودند برای رسیدن به این هدف. اما با HTML5 امکان قرار دادن تصویر و صوت، نقشه‌های با کیفیت بالا، نمودار، انیمیشن و بسیاری از محتوای با ارزش دیگر بدون نیاز به استفاده افزونه‌ها به عنوان قابلیت‌های طراحی شده در مرورگرها.

HTML5 دارای ویژگی‌های ساختاری مانند عناصر زیر است:

همین طور که می‌بینید این کد واضح و آسان است اما با استفاده از HTML5 کدها و نشانه ها بسیار قابل فهم‌تر به نظر می‌رسند:

<header>
<h1>Header Text</h1>
<nav>
<ul>
<li><a href="#">Link</a></li>
<li><a href="#">Link</a></li>
<li><a href="#">Link</a></li>
</ul>
</nav>
</header>

اشکال زیبا

یکی از مزایای HTML5 این امکان را به طراحان می‌دهد تا از فرم‌های جذاب‌تری استفاده کنند. همچنین باعث می‌شود که اعتبار فرم‌ها مانند فرم‌های موجود در HTML شود و نیاز به جاوا اسکریپت را کاهش می‌دهد. با توجه به این ویژگی ورودی‌های متنی متفاوت به وجود آمده و برای هر هدف زمینه خاصی تعریف می‌شود.
برای تبدیل فایل های گرافیکی به اچ تی ام ال به این لینک مراجعه کنید.

ثبات

همان‌طور که وب‌سایت‌ها خود را با اجزای HTML5 سازگار می‌کنند، ثبات بیشتری را در زمینه کدگذاری HTML در صفحات وب مشاهده می‌کنیم. این ویژگی به طراحان و توسعه دهندگان وب این امکان را می‌دهد که به آسانی از ساختار سایت اطلاع پیدا کنند.

بهبود در دسترسی

یکی از مزایای HTML5 دسترسی آسان آن است و به دو دلیل دسترسی به سایت‍‌ها را آسان می‌کند: معنا شناسی و ARIA. عناوین HTML5 مانند <header>, <footer>,<nav>, <section>, <aside>و غیره… به خوانندگان وب‌سایت این امکان را می‌دهد که به راحتی به مطالب دسترسی پیدا کنند. با استفاده از تگ‌های معنایی، خوانندگان و‌ب‌سایت می‌توانند با HTML casino online آشنا شده و همچنین تجربه بهتری برای استفاده‌کنندگان از آن فراهم می‌کند.

بهبود در دسترسی html5

<videoposter=”myvideo.jpg”controls>
<sourcesrc=”myvideo.m4v”type=”video/mp4″/>
<sourcesrc=”myvideo.ogg”type=”video/ogg”/>
<embedsrc=”/to/my/video/player”>

 برنامه ذخیره آفلاین

HTML5 طراحان وب را قادر می‌سازد که اطلاعاتی را که مرورگر باید ذخیره کند تعیین کنند. همچنین برنامه‌ای را در اختیار آنان قرار می‌دهد تا کاربران بتوانند صفحه‌ای را که قبلا بازدید کرده‌اند را حتی در صورتی که آفلاین باشند ملاحظه کنند. این ویژگی باعث می‌شود که بارگذاری صفحات سریع‌تر انجام شود.

ذخیره سازی دقیق تر

کوکی‌ها به منظور ردیابی داده‌های کاربران برای مدت‌های طولانی استفاده می شوند؛ اما آن‌ها نیز محدودیت‌هایی دارند. HTML5 این موضوع را با استفاده از مفهومی به نام ذخیره سازی مکانی برطرف کرده است. از مزایای آن نسبت به کوکی‌ها می‌توان به امنیت و اجرای بهتر اشاره کرد. همچنین داده‌ها حتی با وجود بستن مرورگر قابل دسترسی هستند.

مزایای HTML5

 

موبایل و موقعیت جغرافیایی

امروزه تلفن‌های همراه در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به استفاده مخاطبان از مرورگرهای موبایل خود، امکان بازدید بیشتر از سایت شما وجود دارد. در حال حاضر و با وجود منسوخ شدن استفاده از فلش باری موبایل، HTML5 کاربردی‌ترین وسیله برای ایجاد سایت‌ها و برنامه‌های موبایل است. با استفاده از HTML5 می‌توانید موقعیت جغرافیایی را شناسایی کنید. مطالب بالا تنها بررسی کلی از مزایای HTML5 به حساب می آید.

 

سخن پایانی

در این مقاله ما سعی کردیم به تعریفی از HTML5 و مزایای HTML5 آن بپردازیم. یکی از مزایای قابل توجه آن پشتیبانی از انیمیشن‌ها و ویدئو ها است. این به معنی استفاده همزمان از نوشته و تصاویر متحرک همراه با صدا و موسیقی است. اگر شما علاقه‌مند به حوزه کدنویسی HTML5 هستید و هنوز وارد این حوزه نشده‌اید، پیشنهاد ما به شما شرکت در دوره‌های کدنویسی HTML5 می‌باشد.

ثبت نام دوره برنامه نویسی html5

به این صفحه امتیاز دهید.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×