خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

وایرفریم چیست؟ چرا به آن نیاز داریم؟

در این مقاله از آرنیکاوب قصد داریم راجع به این موضوع  صحبت کنیم که وایرفریم چیست و چگونه می‎توان در طراحی آن موفق بود. تمام افرادی که در حوزه وب و ساخت اپلیکیشن فعالیت می‎کنند، اسم وایرفریم را شنیده و این واژه برایشان آشنا است. در واقع در زمان طراحی یک سایت یا اپلیکیشن، باید مؤلفه‌های متعددی را در نظر بگیریم که یکی از مهم‌‏ترین آن‎‌‌ها، طراحی وایرفریم می‌‎باشد.

هنگامی که یک پروژه در زمینه طراحی سایت و اپلیکیشن دریافت می‌‏شود، باید نیاز مشتریان شناسایی شده و براساس آن، وایرفریم پروژه را طراحی نمود. از این رو، Wireframe کمک بزرگی در محل قرار گیری عناصر و همینطور تعیین هدف نهایی پروژه خواهد کرد.

اگر می‏خواهید راجع به انواع وایرفریم، مزایای آن و ابزارهای مفید در طراحی Wireframe بیشتر بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

وایرفریم(Wireframe) چیست؟

وایرفریم یا طرح اولیه، یکی از پراهمیت ‏ترین مراحل طراحی وب‎سایت و اپلیکیشن است که توسط آن می‏توان تمام المان‏ ها و عناصر موجود در پروژه را در مکان مورد نظر قرار داده تا هدف نهایی کار کاملا مشخص و شفاف شود.

به طور کلی، برای این که بتوانیم در حوزه ساخت نرم افزار و یا طراحی سایت، ایده‌‏ای خام و اولیه را به تولید برسانیم باید از وایرفریم استفاده کنیم. این طرح اولیه یا اصطلاحا اسکلت طراحی به کمک طراحان تجربه کاربری (UX) ایجاد شده و پس از تست و انجام بررسی‌‏های لازم، نمونه اولیه سایت و یا اپلیکیشن تولید خواهد شد.

چارچوب اولی‌ه‏ای که از آن صحبت می‏کنیم، به این دلیل که اولین گام در فرایند طراحی به شمار می‌‎آید؛ دارای رنگ و گرافیک بسیار کمی است. به نحوی‌که وایرفریم‏‌ها سیاه و سفید طراحی می‏‌شوند و یک تصویر کلی از نمای صفحه سایت یا نرم افزار، طرح بندی، معماری اطلاعات و همچنین نحوه پیمایش کاربران را به ما نشان می‏‌دهند.

طرح اولیه، کاربردهای متعددی دارد که عبارتند از:

  • سایت‏‌های مختص موبایل
  • طراحی سایت‏
  • انواع برنامه‌‏های کامپیوتری
  • اپلیکیشن‌‏های ویژه موبایل
  • انواع محصولات کامپیوتری که انسان با آن در ارتباط است

وایرفریم چیست

 

مهم‌‎ترین مزایای استفاده از وایرفریم

به نظر شما چرا باید از وایرفریمینگ استفاده کرد؟ اصلا این کار چه مزایایی دارد که طراحان رابط یو ایکس را مشتاق به انجام آن می‎‌کند؟ در ادامه قصد داریم برخی از مهم‌‏ترین مزایای طرح اولیه را بازگو کنیم. این مزایا عبارتند از:

 

افزایش کارآمدی سایت

یکی از ویژگی‏‌های بارز طرح اولیه این است که توسط آن می‏توان با هزینه‏‌ای به مراتب کمتر، ایده اولیه را پیاده سازی کرد. از سوی دیگر، نظرات و ایده‌‎های مشتری نیز در همین طرح اولیه اعمال می‏‌شود تا در نهایت میزان عملکرد سایت افزایش یاید.

ایجاد تغییرات دلخواه

از دیگر دلایل استفاده از طرح اولیه این است که می‏توان تغییرات دلخواه مشتری و البته مورد نیاز پروژه را در ابتدای کار انجام داد. همانطور که می‏دانید، شناسایی ایرادات طرح اولیه و انجام تغییرات لازم موجب تسهیل در فرایند اتمام پروژه خواهد شد. از این رو، در مرحله وایرفریمینگ با صرف زمان و هزینه‌‏های کمتر، می‏توان به طرح نهایی پروژه دست یافت.

 

حتما بخوانید: تجربه کاربری ux چیست؟

 

بررسی میزان کیفیت نمایش محتوا

محتوایی که قرار است در سایت یا اپلیکیشن به نمایش گذاشته شود تا حد بسیار زیادی در جذب یا دفع کاربران تأثیرگذار است. به همین دلیل، پیش از تولید انبوه یک نرم افزار یا راه اندازی یک سایت، تلاش می‏شود تا عوامل مربوط به نمایش محتوا همچون فونت، سایز، خوانایی و… ارزیابی شود. پس از ارزیابی و تأیید نهایی توسط مشتری، طرح اولیه تکمیل و سپس اجرایی خواهد شد.

 

انعطاف پذیر بودن

خوشبختانه تمام طرح‌‌ ‎های اولیه از انعطاف بالایی برخوردارند و همین امر باعث می‎شود تا طراحان بتوانند با خلاقیت بیشتر، طرح نهایی پروژه را پیاده کنند. همانطور که در پاراگراف‌‏های قبلی اشاره کردیم، ایجاد تغییر در ابتدای کار طراحی وایرفریم باعث می‏شود هرچه سریع‌‎تر بتوان به پروژه‌‏ای کارآمد و مورد پسند مشتری دست یافت و این ویژگی انعطاف پذیری طرح اولیه است که به طراحان چنین اجازه‌‏ای می‏دهد.

 

انواع وایرفریم

حال که با مفهوم وایرفریم چیست آشنا شدید بهتر است بدانید که عامل تعیین کننده تفاوت میان وایرفریم‏‌های مختلف، همان جزئیات آن‏‌ها است. چرا که برای طراحی این چارچوب اولیه تا حد امکان از رنگ‌‏ها، گرافیک و سبک‏‌های مختلف استفاده نخواهد شد. به عبارت دیگر، اغلب طرح‌‏های اولیه بدون هیچ گونه رنگ و جزئیات مختلف ایجاد می‎‌شوند.

بر همین اساس، وایرفریم‌‏ها در 3 نوع کم، متوسط و زیاد دسته بندی می‏شوند. در ادامه هر یک از این 3 نوع طرح اولیه را توضیح خواهیم داد.

انواع وایرفریم

 

Low Fidelity (کم جزئیات)

این نوع از Wireframe ها برای توضیح در جلسات جهت شفاف شدن ذهن مشتری، مفید بوده و از سوی دیگر، طراحان محصولات چندگانه که باید به سرعت تصمیم گیری کنند نیز از همین نوع طرح اولیه استقبال می‏کنند.

وایرفریم کم جزئیات، به صورت سیاه و سفید و با کمترین میزان جزئیات طراحی می‎شود. بهتر است بدانید که این نوع، مینیمال‏‌ترین نوع Wireframe محسوب می‌‎شود. چرا که در آن، تمامی اجزاء رابط کاربری برای نمایش یک صفحه با حداقل جزئیات و با اشکال هندسی ترسیم می‏شود.

 

 

 Mid Fidelity(با جزئیات متوسط)

این نوع طرح‌‏های اولیه، نسبت به نوع قبلی، جزئیات بیشتری دارد و مهم‏ترین وجه تمایز این دو، متن و نوشته‏‌های صفحه است که در این وایرفریم بیشتر است. در واقع، هنوز هم از رنگ‎‌‌ها استفاده نمی‎شود اما با استفاده از یادداشت‌‏ها و نوشته‏‌های متعدد می‏توان به درک بهتر طرح کمک کرد.

 

 High Fidelity(با جزئیات بیشتر)

وایرفریم‌‏های پرجزئیات، با دو نوع قبلی تفاوت‏‌های بیشتری دارد. در طراحی آن‌‏ها از رنگ‌‏ها و تصاویر مختلف استفاده می‏‌شود و جالب است که در اینجا دیگر طرح، روی کاغذ قابل اجرا نبوده و باید با کمک ابزارهای دیجیتال و یا کامپیوتر آن را ترسیم کرده و سپس تشریح کرد.

به اینگونه طرح‌های پرجزئیات، وایرفریم‌‏های رابط کاربری گفته می‎شود. چرا که به لحاظ بصری، تا حد زیادی به نسخه نهایی پروژه شباهت دارند و حتی فونت متون نیز مشابه تولید نهایی خواهد بود.

طراحی این نوع، به دلیل جزئیات فراوان بسیار زمان‎‌‌بر و خسته کننده است. به همین دلیل طراحان، آن را در مراحل نهایی پروژه انجام می‎دهند. به نحویکه آن را نسخه استاتیک پروژه می‎دانند.

 

بهترین ابزارهای طراحی Wireframe

برای تهیه طرح اولیه، کافی است یک کاغذ و قلم داشته باشید و ایده مورد نظر را روی کاغذ بیاورید. این اولین کاری است که اغلب طراحان انجام داده و در مراحل بعدی با استفاده از ابزارهای دیجتال، نظیر ابزارهایی که در ادامه معرفی می‏کنیم، وایرفریم‌‏هایی حرفه‌‏ای ایجاد می‏‎کنند.

  • نرم‌افزار Adobe XD
  • نرم‌افزار Sketchs
  • نرم‌افزار Principle
  • نرم‌افزار Figma

 

چرا در فرایند طراحی سایت به وایرفریم نیاز داریم؟

همانطور که اشاره کردیم، طراحی سایت یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از Wireframe به شمار می‏‌آید. در ادامه خواهیم گفت که چطور یک وایرفریم حرفه‌‏ای میتواند به بهبود عملکرد سایت و حتی سئو آن کمک کند.

 

نمایش سایت مپ

سایت مپ یا نقشه سایت، طرحی کلی است که هدف از طراحی سایت و تمام اطلاعات موجود در آن را به صورت جامع نشان می‌‏دهد. طراحان با استفاده از سایت، تلاش می‎کنند کلیه محتواهای موجود در سایت را به نمایش درآورده و از این طریق، مطمئن می‏شوند که چیزی از قلم نیفتاده است.

 

توضیح بهتر ویژگی‌‎های سایت

مشتریان مانند طراحان سایت، از واژه‌‏ها و اصطلاحات تخصصی این حوزه مطلع نیستند. بنابراین با کمک وایرفریم، اصطلاحات تخصصی مانند Google Map و… را به راحتی می‏توان توضیح داد.

 

افزایش نرخ تبدیل سایت

هنگام طراحی اسکلت یک سایت، باید تمام مسیرهای تبدیل، ویژگی صفحات و نام پیوندها مورد بررسی قرار بگیرد. همین امر باعث افزایش قابلیت استفاده از سایت خواهد شد. از سوی دیگر، ارزیابی و دقت در سایت مپ، نقاط ضعف وب‎سایت را مشخص کرده و به راحتی می‏توان از مشکلات موجود در سایت مطلع شد.

این در حالی است که شناسایی به هنگام معایب و ایرادات سایت، نه تنها به کاهش هزینه و صرفه جویی در وقت کمک خواهد کرد، بلکه موجب بهبود وضعیت سئو سایت در طولانی مدت می‎شود.

 

و اما جمع بندی

در این مقاله از آرنیکاوب به بررسی موضوع وایرفریم چیست پرداخته و تلاش کردیم تا حد امکان این مرحله مهم در طراحی سایت و یا اپلیکیشن را به سادگی توضیح دهیم. همانطور که اشاره کردیم، طراحی وایرفریم، در 3 لول یا سطح مختلف صورت می‏گیرد که نوع پرجزئیات آن بسیار به نسخه نهایی کار شباهت دارد.

درمورد مزایای طرح اولیه نیز صحبت کرده و گفتیم که وایرفریم چگونه با ویژگی انعطاف پذیری خود باعث می‏شود مشتری از نتیجه نهایی پروژه رضایت بیشتری کسب کرده و تغییرات لازم نیز در زمانی مناسب اعمال شوند.

در همین راستا و در انتهای این مطلب باید بگوییم که اگر قصد دارید در این زمینه فعالیت کنید؛ بایستی پیش از شروع پروژه راجع به اهداف آن به طور کامل تحقیق کنید. علاوه بر شناخت کامل ویژگی‏‌های سایت یا نرم افزار موردنظر، باید مخاطبان این محصولات را به درستی بشناسید، با نیازها، علائق و مشکلات احتمالی آن‌ها در حین کار کردن با محصول تولید شده نیز آشنا باشید.

سعی کنید نسبت به مینیمال بودن طرح اولیه، دقت کافی داشته باشید و از آوردن جزئیات فراوان و بیهوده در آن خودداری کنید. این کار باعث می‎شود مشتری برداشت بهتری از طراحی شما داشته باشد و سریع‏‌تر به نتیجه دلخواه خود برسید.

آیا تا کنون با ابزارهای ایجاد وایرفریم کار کرده‌‏اید؟ به نظر شما چطور می‏توان یک Wireframe خوب و حرفه‌‏ا‌ی را طراحی کرد؟ نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما در آرنیکاوب به اشتراک بگذارید.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×