خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

اصول طراحی صفحه اصلی سایت

صفحه اصلی هر وب‌سایت را می‌توان مهم‌ترین عنصر آن وب‌سایت معرفی کرد. اهمیت این صفحه به این دلیل است که اکثر کاربران با ورود به یک وب‌سایت به‌دنبال صفحه اصلی آن می‌گردند تا با نگاهی اجمالی فعالیت وب‌سایت را ارزیابی کنند. این صفحه از لحاظ جذابیت، زیبایی و اطلاعات باید به‌گونه‌ای باشد که بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، رضایت کاربر را کسب نماید. بنابراین اگر قصد راه‌اندازی وب‌سایتی را دارید بهتر است پیش از هر اقدامی از تحقیق کنید که طراحی صفحه اصلی سایت به چه صورتی باید باشد؟ پاسخ کامل و اصولی به این سؤال می‌تواند نقش زیادی در اثربخشی وب‌سایت شما داشته باشد. همراه آرنیکاوب باشید.

اهمیت طراحی صفحه اصلی وب‌سایت

صفحه اصلی یک سایت، اولین صفحه‌ای است که ‌بازدیدکنندگان با آن روبه‌رو می‌شوند؛ به همین دلیل تأثیر به سزایی در جذب مخاطب بیشتر دارد. درواقع می‌توان این صفحه را به‌ اولین برخورد با یک فرد تشبیه کرد. توجه داشته باشید که همیشه اولین برخوردها بیشترین اهمیت را دارند و ذهنیت کلی را برای مخاطب می‌سازند؛ بنابراین باید مطمئن شوید که صفحه اصلی وب‌سایت طراحی‌شده از سوی شما بیشترین کارایی را دارد. یک طراحی اصولی این فرصت را به کاربر می‌دهد تا به سادگی و در حداقل زمان به هر آنچه که لازم دارد، دسترسی پیدا کند. حال به این موضوع می‌پردازیم که طراحی صفحه اصلی وب‌سایت به چه صورتی باید باشد؟

اهمیت طراحی صفحه اصلی وب‌سایت

طراحی صفحه اصلی سایت

طراحی مناسب یک صفحه اصلی به مواردی نظیر نوع محتواها، مکان قرارگیری آن‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر اشاره دارد. رعایت نظم و استفاده از روش‌های منطقی از مهم‌ترین معیارهای ایجاد یک صفحه محسوب می‌شود. این شما هستید که از طریق یک الگوی جذاب، بازدیدکنندگان سایت را به قسمت‌های مختلف وب‌سایت‌ خود هدایت می‌کنید. هرچه این طراحی اصولی‌تر و مشتری‌پسندتر باشد نتیجه کار بهتر خواهد بود. موارد زیر نشان‌دهنده انجام صحیح طراحی است:

  • کاربران متوجه حوزه‌ی فعالیت وب‌سایت شما می‌شوند.
  • کاربر به‌آسانی و به صورت خودکار به صفحه موردنظر شما هدایت می‌شود.

محتواهای مناسب در طراحی صفحه اصلی وب‌سایت

هدف اصلی همه‌ی کاربران در مراجعه با هر وب‌سایتی، یافتن آن چیزی است که در جستجوی آن هستند؛ بنابراین اگر در کوتاه‌ترین زمان به هدف خود نرسند، صفحه را ترک خواهند کرد. توجه داشته باشید که بازدیدکنندگان شما در کمترین زمان ممکن تصمیم می‌گیرند که در وب‌سایت شما بمانند یا آن را ترک کنند. علت اصلی این تصمیم نوع طراحی وب‌سایت شما است. طراحی صفحه اصلی به دو قسمت تقسیم می‌شود:

  • بالای صفحه: محتوایی که می‌توان بدون اسکرول کردن و پایین آمدن در صفحه آن را مشاهده کرد.
  • پایین صفحه: محتوایی که برای مشاهده‌ی آن لازم است به سمت پایین اسکرول کرد.

محتوای بالای صفحه قسمت اولی است که در صفحه اصلی نشان‌ داده می‌شود و معمولا صددرصد بازدیدکنندگان آن را مشاهده می‌کنند. به همین دلیل این بخش از محتوا بسیار حائز اهمیت است و تأثیر به سزایی در ماندگاری بازدیدکنندگان در وب‌سایت دارد.

صفحه اول وب‌سایت

مهمترین عناصر در طراحی صفحه اصلی وب‌سایت چیست؟

عنوان اصلی

عنوان اصلی مشخصه‌ی نوع کسب‌وکار شما است. درواقع این بخش باید به صورتی باشد که بازدیدکنندگان با مشاهده‌ی آن، متوجه نوع فعالیت شوند. هرچه این عنوان کوتاه‌تر باشد و جذابیت بیشتری داشته باشد نقش مؤثرتری در جذب مخاطب خواهد داشت. طرح یک سوال پیرامون کسب‌وکار و پاسخی صحیح به آن می‌تواند به یافتن عنوانی مناسب در این بخش کمک کند.

حتما بخوانید: لندینگ پیج چیست؟

عنوان جزئی

این قسمت فرصت بسیار مناسبی برای توضیحات بیشتر راجع‌به کسب‌وکار شما است. به‌کارگیری توضیحاتی کوتاه‌ و کامل به اثربخشی وب‌سایت شما کمک می‌کند و سبب جلب توجه مخاطب خواهد شد. درواقع شما باید در این قسمت از وب‌سایت، یک معرفی کلی و کامل راجع‌به خود و نوع فعالیتتان ارائه دهید.

لوگو

لوگو نوعی نشانه گرافیکی است که به صورت نوشته، سمبل و یا تلفیقی از این دو طراحی می‌شود. طراحی یک لوگوی مناسب، عاملی مهم در محبوبیت یک برند می‌باشد و معرف هر کسب‌وکاری است.

 

 استفاده از تصاویر و ویدئوهای مناسب

اشکال بصری، عاملی بسیار مهم در جذب افراد محسوب می‌شوند؛ بنابراین استفاده‌ی مناسب از این تصاویر، پویایی و زیبایی بسیاری در یک وب‌سایت ایجاد می‌کند و روشی عالی برای نمایش اهداف یک کسب‌وکار شناخته می‌شود. هر چه این تصاویر و ویدئوها ارتباط نزدیک‌تری به حوزه‌ی فعالیت شما داشته باشند، نتایج بهتری را در پی خواهد داشت.

استفاده از لوگو در صفحه نخست سایت

منو سایت

منوی یک سایت نمایی کلی از بخش‌های مختلف آن سایت است. بهتر است در این بخش اصلی‌ترین صفحات نمایش داده شوند و از آپشن‌های غیرضروری پرهیز گردد. منوی یک وب‌سایت باید در محل مشخصی باشد تا به سادگی مورد مشاهده بازدیدکنندگان قرار گیرد. توجه به اولویت‌بندی لینک‌ها در این قسمت نیز بسیار مؤثر است.

لینک به شبکه­‌های اجتماعی

یکی از بخش‌های مهم در صفحه­ی اصلی، هدایت کاربران از طریق یک دکمه به صفحات اجتماعی است. این کار باعث می‌­شود که مردم کسب­ و­­ کار شما را در شبکه­‌های اجتماعی دنبال کنند. درواقع این کار کمک زیادی به شناخت بیشتر کسب ­و­ کار و ارتباط بیشتر با مخاطب شما می­‌کند.

قابلیت جستجو

اگر دارای سایتی هستید که از صفحات متعددی تشکیل شده، بهتر است برای راحتی بازدیدکنندگان از یک فیلد جستجو استفاده کنید. این قابلیت به کاربران این امکان را می‌دهد که به ­آسانی و در کمترین زمان به مطالب موردنظرشان دست پیدا کنند.

قابلیت جستجو در صفحه اصلی سایت

جلب اعتماد کاربران

شاخص اعتماد، عاملی مهم در موفقیت هر کسب­ و کاری است و با توجه به اهمیت بالایی که دارد باید در صفحه اصلی در نظر گرفته شود. شاخص­‌های اعتماد از قدرت بسیاربالایی برخوردار هستند و به شما در جذب مشتری بسیار کمک می­‌کنند. عواملی نظیر نظرات مشتریان، تعداد اشتراک گذاری در شبکه­‌های اجتماعی، پروفایل شخصی اعضای تیم، گواهی حرف‌ه­­ای و… تأثیر زیادی در جلب اعتماد بازدیدکنندگان دارد؛ بنابراین بهتر است برای اعتباربخشی به سایت، قسمتی از طراحی صفحه اصلی وب‌سایت را به آن اختصاص دهید.

موارد گفته شده، مهمترین بخش‌­هایی هستند که باید در طراحی وب‌سایت به آن توجه کرد. البته موارد دیگری مانند انواع محتواهایی که در قسمت پایین صفحه قرار می­‌گیرند نیز در این بخش حائز ­اهمیت است و باید به آن توجه کرد. اما قسمت‌­های فوق، اصلی‌­ترین بخش‌­های صفحه اصلی وب‌­سایت محسوب می‌­شوند و عدم توجه به هر یک از آن­‌ها می­‌تواند میزان موفقیت شما را تحت تأثیر قرار دهد.

قطعا انتخاب یک شرکت باتجربه در حوزه طراحی سایت، می‌تواند به مقداری زیادی در زمان صرفه‌جویی کرده و ما را سریع‌تر به اهداف کسب و کارمان برساند. آرنیکاوب شرکتی با 13 سال سابقه در این حوزه است که خدمات طراحی سایت در مشهد و سایر کشور انجام می‌دهد، و قطعا یکی از بهترین گینه‌ها برای شما خواهد بود.

 

به این صفحه امتیاز دهید.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×