خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

نقش شبکه های اجتماعی در کسب و کار

این روزها شاهد حضور جمع وسیعی از کاربران گوشی‌های هوشمند در شبکه‌های اجتماعی هستیم. این امر تا جایی پیش رفته است که بسیاری از صاحبان مشاغل و مدیران شرکت ها با استفاده از حضور گسترده کاربران، سعی در معرفی محصولات و خدمات خود دارند تا از طریق این شبکه ها کسب و کار خود را رشد دهند. در ادامه می‌خواهیم به نقش شبکه های اجتماعی در کسب و کار های آنلاین بپردازیم.

نقش شبکه های اجتماعی در کسب و کار های آنلاین

اخیرا در یکی از مجلات مشهور در رابطه با تأثیر شبکه های اجتماعی در کسب و کار های آنلاین و دیجیتالی گزارشی انجام شد که در آن از شبکه های اجتماعی به عنوان یک منبع قدرت بی همتا برای معرفی و تبلیغات محصولات یاد شده است.

بر این اساس برآوردشده است که تعداد کسانی که در شبکه های اجتماعی عضو هستند تا ۳ میلیارد نفر خواهد رسید که این تعداد می‌تواند بر توسعه و رونق کسب و کارهای دیجیتالی تأثیرات شگرفی بر جای بگذارد. در حال حاضر وجود گوشی‌های هوشمند دسترسی کاربران را به اینترنت تسهیل کرده است که همین امر موجب شده بسیاری از شرکت‌ها به فکر بهره‌برداری از این فرصت باشند. آن‌ها بدون هیچ معطلی اقدام به راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی کرده‌اند که در آن اطلاعاتی در رابطه با خدمات و تولیدات در اختیار طرفداران کمپین‌ها قرار می‌گیرد. تکرار مداوم نام تجاری یا برند موجب می‌شود مخاطب با آن هم‌نوا شود و پس از مدتی برای خرید محصولات اقدام کند.

این امر به تدریج بسیاری از کاربران را از حالت بالقوه به مشتریان وفادار تبدیل می‌کند. امروزه مشتریان به طور چشمگیری رفتارهایشان را هم‌راستا با تکنولوژی و محیط اقتصادی دنیا تغییر می‌دهند. آن‌ها حجم زیادی از اطلاعات را به دست می‌آورند، از محصولات با خبر و با آن‌ها آشنا می‌شوند و اعتمادشان نسبت به تبلیغات بیشتر می‌شود. محصولات و خدمات سفارشی را ترجیح می‌دهند و کانال‌های خرید خود را انتخاب می‌کنند.

بنابراین کسب و کارها برای بقای خود مجبور به اصلاح یا حتی تغییر استراتژی‌های تبلیغاتی خود برای از عهده بر آمدن تغییرات، حقایق و رفتارهای مشتریان خود هستند. نقش شبکه های اجتماعی در کسب و کارها در سال‌های اخیر تغییر قابل توجهی در اینترنت پیدا کرده به طوری که شبکه‌های اجتماعی به رده پربیننده ترین‌های فضای مجازی راه یافته اند. گرایش به سایت‌های شبکه های اجتماعی در سراسر دنیا همچنان رو به رشد است.

پیشنهاد می‌شود: مقاله ۱۰ ایده راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی مطمئن را بخوانید.

 

نقش شبکه های اجتماعی در کسب و کار

 

 

شبکه های اجتماعی پر مخاطب مناسب برای کسب و کار

شبکه های اجتماعی با این‌که عمر خیلی زیادی ندارند اما در زندگی روزمره افراد نقش بسیار پررنگی داشته اند و بسیاری از کاربران روزانه حداقل یک بار به صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی که عضو هستند سر می‌زنند. به همین خاطر توجه به آن‌ها از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است. در ادامه به شبکه‌های اجتماعی محبوبی اشاره می‌کنیم که با بررسی آن‌ها می‌توانید نقش مهم شبکه های اجتماعی در کسب و کار آنلاین و دستیابی به مشتریان جدید را به وضوح مشاهده کنید.

۱- فیس بوک

فیس بوک با بیش از ۵۹ میلیون کاربر، بزرگ‌ترین ترکیب جمعیتی را در میان همه شبکه‌های اجتماعی تشکیل داده است. با ظهور شبکه‌های اجتماعی، هدف قرار دادن مشتریان بالقوه، آسان‌تر از گذشته شده است. فیس‌بوک یکی از پر نقش‌ترین شبکه های اجتماعی در کسب و کارها می‌باشد. از طریق آن می‌‌توانید به مشتریان بالقوه تان در سراسر جهان متصل شوید. از جنبه تبلیغاتی نیز به آسان‌ترین شکل ممکن، قابل مدیریت است و به شما این امکان را می‌دهد تا به بهترین شکل، هدف گیری کنید.

۲- توییتر

ارزش توییتر در این است که مطالب‌تان به سرعت (مثل ویروس) منتشر می‌شوند. هر چه آدم‌های بیشتری مطالب تان را به اشتراک بگذارند، (یعنی محتوای تان را ری توییت کنند)، به دنبال کنندگان بیشتری دست خواهید یافت. آخرین اخبار، مطالب روز و مقاله‌هایی را که در اختیار داریم، در رسانه‌های بزرگ به اشتراک می‌گذاریم. هشتگ‌ها تغییر بزرگی در حرکت و انتشار مطالب‌تان به وجود آورده اند. بنابراین به روند روز دقت کنید و هشتگ‌های مرتبط با مطالب روز ایجاد کنید. همچنین می‌توانیم مطالب آدم های معروفی را که دنبال کنندگان زیادی دارند، ری توییت کنیم تا بیشتر در معرض دید دنبال کنندگان شان قرار بگیریم.

۳- اینستاگرام

از این برنامه محبوب اشتراک گذاری عکس‌ها در رویدادهای خاص و نمایشگاه‌های بازرگانی استفاده می‌کنیم. هرگاه میزبان رویدادی باشیم، شرکت کنندگان را از طرق مختلف تشویق می‌کنیم تا با استفاده از هشتگ آن رویداد خاص، عکس‌هایی را که از آ‌ن‌جا گرفته اند، در اینستاگرام به اشتراک بگذارند. همچنین برای آن‌هایی که در این طرح شرکت کرده‌اند، جوایز و طرح‌های تشویقی در نظر می‌گیریم.

اینستاگرام

۴- گوگل پلاس

گوگل پلاس نیز یکی دیگه از پر نقش‌ترین شبکه های اجتماعی در کسب و کارهای آنلاین به حساب می آید اما به دلیل این که این شبکه ی اجتماعی در کسب و کار های ایرانی نقش زیادی ندارد (کاربر های ایرانی در گوگل پلاس بسیار محدود هستند) از بررسی نقش این شبکه ی اجتماعی در کسب و کار های آنلاین امروزی صرف نظر می کنیم.

نتایج کاربردی

– شبکه های اجتماعی ابزار قدرتمندی برای پیشبرد اهداف مسئولان روابط عمومی و بازاریابان هستند زیرا؛ می توانند دسترسی به افراد تأثیر گذار را تسهیل کنند، به مشتریان پشتیبانی آنلاین بدهند و کاربران فعال را به یکی از منابع قدرتمند تبلیغات کسب و کار تبدیل کنند.

– امروزه وفاداری مشتریان، کلید موفقیت تجاری محسوب می شود. با افزایش وفاداری  مشتریان سهم بازار و میزان سود دهی بنگاه اقتصادی بالا می رود. درک بازار با برنامه ریزی و اتخاذ استراتژی های مناسب جهت وفادار سازی مشتریان و افزایش نرخ وفاداری آن‌ها منافع  بلند مدت برای بنگاه های اقتصادی به وجود می آورد. توجه داشته باشید که بازاریابی شبکه های اجتماعی نوعی از بازاریابی است که تمرکز روی مخاطبان و برقراری ارتباط با آنها اولویت دارد نه روی فروش مستقیم محصولات و خدمات. شرکت ها باید از شبکه های اجتماعی به عنوان ابزاری قدرتمند برای برقراری ارتباط با مخاطبان خوداستفاده کنند و این یعنی وفادار سازی مشتریان.

نقش شبکه های اجتماعی بر کسب و کار

مزیت های دیگر شبکه های اجتماعی در کسب و کار

– یکی دیگر از مزایای استفاده از شبکه های اجتماعی در کسب و کارها، کاهش هزینه های بازاریابی است. در شبکه های اجتماعی از بودجه های سنگین تبلیغاتی و برندینگ از طریق رسانه های جمعی و چاپی خبری نخواهد بود. استفاده از شبکه های اجتماعی این امکان را برای کسب و کار ها فراهم می کند که بتوانند به اطلاعات ارزشمندی از مخاطبان و بازدیدکنندگان خود دست یافته و آنها را آنالیز و بررسی کنند.

بازاریابی محتوا به صورت حرفه ای از طریق شبکه های اجتماعی روشی است که برای انتقال اطلاعات به مخاطبان و مشتریان استفاده می شود. اگر شما از این روش استفاده کنید باعث می شود با اطلاعاتی که در زمینه فعالیت تان منتشر می کنید به منبع اطلاعاتی مناسبی در آن صنعت تبدیل شوید. بدین صورت مخاطبانتان مطالب شما را نیز منتشر می کنند و افراد دیگر نیز علاقه مند می شوند با کسب و کار شما آشنا شوند.

با تیم حرفه ای آرنیکاوب همراه باشید تا از به روزترین و کاربردی ترین مشاوره های کسب و کار آنلاین بهره مند شوید. همچنین می توانید برای راه اندازی کسب و کارتان از مشاوره های گروه آرنیکاوب کمک بگیرید.

 

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×