خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

چگونه سایت واکنش‌گرا یا ریسپانسیو طراحی کنیم؟

با توجه به الگوریتم جدید گوگل و اهمیت آن برای بهینه سازی سایت جهت استفاده اسمارت فون‌ها(smart phone)، تبلت ها و هر اندازه صفحه نمایش، اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنشگرا – Responsive اینجا مشخص می‌شود. بنابراین برای گرفتن رتبه بهتر در گوگل بهتر است به طراحی سایت ریسپانسیو اهمیت دهیم. اما طراحی سایت واکنشگرا یا ریسپانسیو چیست و چرا؟

تقریبا امروزه تمام مشتریان ما بعد از اتمام طراحی سایت‌شان، نسخه موبایل سایت خود را نیز می‌خواهند. پس می‌بایست همان زمانی که در حال طراحی سایت هستیم به فکر نسخه ای از آن در آی فون، تبلت و موبایل باشیم. به گونه‌ای که رزولوشن همه این موارد با یکدیگر هماهنگ باشد. قطعا در پنج سال آینده تعداد این ابزارها نیز بیشتر خواهد شد.

طراحی سایت ریسپانسیو

در دنیای طراحی و توسعه سایت، به نقطه‌ای خواهیم رسید که نمی‌توان با ابزارها و رزولوشن های جدید همگام شد. قاعدتا برای همه ما، طراحان سایت، ساخت یک وب‌سایت برای هر ابزار با رزولوشن خاص خود اگر غیر ممکن نباشد عملی هم نیست. پس آیا محکوم به از دست دادن تعدادی از کاربران سایت بر روی یک ابزار خاص برای بدست آوردن کاربران دیگر بر روی ابزار دیگری باشیم؟ گزینه دیگری پیش روی خود نداریم؟

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

روشی است که در آن طراحی سایت باید به گونه ای باشد که سایت بدون هیچ مشکلی چه از لحاظ رزولوشن و چه پلتفرم و یا مواردی دیگر به نمایش درآید. برای رسیدن به چنین طراحی‌ای به آمیزه‌ای از گرید، قالب‌ها و تصاویر انعطاف پذیر و همچنین استفاده هوشمندانه از کوئری‌های مدیای CSS نیاز داریم. به محض این که کاربر لپ تاپ خود را با یک آی پد عوض کرد، سایت نیز می‌بایست به صورت خودکار با رزولوشن، سایز تصاویر و توانایی‌های اسکریپت کردن دستگاه جدید خود را وفق دهد. به عبارت دیگر، سایت می‌بایست دارای تکنولوژی باشد که بتواند به تنطیمات مربوط به هر کاربر پاسخ (Respond) بدهد. با چنین روشی دیگر نیازی نیست که برای هر گجت موجود در بازار یک سایت اختصاصی طراحی کرد.

دو روش استفاده شده در طراحی سایت ریسپانسیو

استفاده از ترکیبی از کوئری‌های CSS  و افکت‌های حرکتی

یک نظریه در مورد استفاده از ترکیبی از کوئری‌های CSS  و افکت‌های حرکتی CSS  ارائه داده اند که مضمون آن به این شرح است: شما برای طراحی یک سایت ریسپانسیو از کوئری‌های مدیا برای انطباق با عرض مروگر استفاده می‌کنید و شما به صورت مداوم سایز مرورگر را تغییر می‌دهید تا واکنش سایت را مشاهده کنید. اما هر گاه یک کوئری وارد عمل می‌شود، استایل اول و دوم یک پرش فاحش است. پس چرا از افکت‌های حرکتی CSS برای جلوگیری از چنین پرش‌هایی بهره نبریم؟ با استفاده از چنین افکت‌هایی تغییرات به صورت انیمیشنی انجام می‌گیرند.

 دراپ داون شدن منو

یکی دیگر از تکنیک‌ها در زمینه طراحی رسپانسیو، دراپ داون کردن یک منوی معمولی است زمانی که پنجره مرورگر باریک می‌شود. وقتی کاربر با مرورگر یا ابزاری کار می کند که صفحه باریکی دارد، نوار منو به شکل dropdown در می آید و با منویی روبرو می شوند که اگر در یک صفحه باریک قرار بود به شکل قبلی باشد بسیار زشت می بود، اما حالا انتخاب گزینه بسیار راحت تر است.

نمونه های طراحی ریسپانسیو سایت

یک مثال کاربردی  خوب در مورد وب‌سایت‌ها این است که طوری طراحی شوند که نمایش آن‌ها در دستگاه‌های تلفن همراه به مانند نمایش در کامپیوترهای خانگی باشد، به طوری که لینک‌ها در بالای منو زمانی که لیست عمودی است کاربردی تر از زمانی هستند که به صورت افقی نمایش داده می‌شوند. این نوع از جزییات توسط طراحی سایت ریسپانسیو پشتیبانی می‌شود.

اگر زمانی که ۱۰ عکس کوچک به صورت عرضی به خوبی در کنار یکدیگر در صفحه نمایش یک مانیتور نمایش داده می‌شوند، این عکس‌ها زمانی که در یک دستگاه iPad یا iPhone نمایش دهنده شوند شکل بدی به خود می‌گیرند. با استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو می‌توانید این موضوع را حل کنید بدین صورت که اگر عرض صفحه نمایش دستگاه به کوچکی iPad باشد فقط ۷ عکس را در کنار هم نمایش دهد و به همین شکل برای iPhone که ۴ عکس در کنار هم نمایش دهنده می‌شوند.

نمونه های طراحی ریسپانسیو سایت

فرم تماس اکثر وب‌سایت‌ها همراه با یک یا دو نوار کناری برای اهداف دیگر طراحی می‌شود. این کار برای نمایش در یک کامپیوتر خانگی عالی است ولی در یک گوشی هوشمند، فرم و نوار کناری هر دو برای خواندن بسیار کوچک نمایش داده می‌شوند. با استفاده از طراحی ریسپانسیو فرم می‌تواند طوری باشد که تمام صفحه را شامل شود و نوار کناری هم می‌تواند پنهان شود. در کل هر کاری با طراحی سایت ریسپانسیو امکان پذیر است.

 

از سایت‌های بسیار حرفه ای در این زمینه Smashing Magazine  و john polacek  می‌باشد.

یکی از خدماتی که طی طراحی سایت در گروه آرنیکاوب اهمیت و لحاظ می شود، طراحی سایت ریسپانسیو است. پس از طراحی سایت رسپانیسو توسط شرکت آرنیکاوب مطمئن باشید که سایت شما در همه ابزارها با هر اندازه ای، به خوبی و بدون مشکل دیده می‌شود و رتبه شما در گوگل بواسطه رعایت این فاکتور مهم ، بهینه و بالاتر خواهد بود.

برای باخبر شدن از دوره ی آموزش واکنشگرایی سایت کلیک کنید.

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×