خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

نکات مهم طراحی سایت و بررسی لزوم رعایت آن‌ها

هنگامی که شما یک وب‌سایت را طراحی می‌کنید یا به یک طراح وب سفارش ساخت یک سایت را می‌دهید موارد خاصی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید. چیزهایی که به طور معمول از ذهن شما عبور نمی‌کنند. به طور معمول برای افرادی که یک وب‌سایت برای کسب و کار خود می‌خواهند یک چیز مهم وجود دارد آن هم افزایش مخاطبین و فروش است. ممکن است آن‌ها از شما یک لوگوی پر زرق و برق یا بافت شیب رنگ افراطی بخواهند، اما این وظیفه یک طراح وب ماهر است که مشتریانش را در مسیر درست هدایت کند. در ادامه نکات مهم طراحی سایت را   باهم بررسی می‌کنیم.

1-ساختار صفحه خود را نگه دارید

ساختار صفحه از مهم‌ترین مسائلی است که توجه کاربر را به خود جلب می‌کند. راهبری کاربر در سایت باید به گونه‌ای باشد که به راحتی به محتوا یا محصول مورد نظر خود برسد. ساختار صفحه همچنین برای ربات های گوگل مهم است و از این لحاظ می‌تواند به بهبود سئوی سایت کمک کند.

طراحی سایت حرفه‌ای

2- BOX  را هر جایی قرار ندهید

ما همه قبلا این وب‌سایت‌ها را دیده‌ایم با حدود بیست BOX در اندازه‌های مختلف، هیچ چیز به درستی پوشش داده نشده و در جای خودش نیست. اگر شما یک طراح وب هستید و نمی‌توانید اقلام را به درستی در محیط ساختار قرار دهید، ما هم شما را  یک طراح وب نمی‌دانیم.

3-بر روی آن‌چه که مهم است تمرکز کنید

آیا شما مشغول ساخت یک وب‌سایت که محصول خاصی را می‌فروشد هستید، در صفحه اصلی به آن اشاره کنید. نکته مهم در طراحی سایت حرفه‌ای این است که در صفحات داخلی، شماره تماس برای سفارش آن اقلام را بگنجانید. اگر در حال ساخت بلاگی هستید که مباحثی را آموزش می‌دهد یا می‌نویسد ،مطمئن شوید که به اندازه کافی مورد توجه قرار می‌گیرند. وب‌سایت‌هایی شبیه Theme Forest یک کار بزرگ انجام می‌دهند و تمرکز اصلی آن‌ها تم‌های وردپرس است.

طراحی سایت حرفه‌ای

4-تبلیغات بی‌ربط در صفحات خود قرار ندهید

 یکی دیگر از نکات مهم طراحی سایت این است که اگر قصد دارید از وب‌سایت خود کسب درآمد کنید، تبلیغات بیش از حد را قطع کنید. اگر صفحات شما 70% تبلیغات و تنها 30% محتوا دارد به احتمال بالایی مردم سایت شما را ترک خواهند کرد و هرگز بر نخواهند گشت. قراردادن تبلیغات با اولویت اول، ایده بدی است. سعی کنید آن‌ها را به صورت ترکیبی به کار ببرید و مطمئن شوید که تبلیغات جدا از محتوا نیستند.

5-رنگ‌بندی صحیح را استفاده کنید

شناخت احساسات خوانندگان سایت، به شما کمک می‌کند که رنگ بندی صحیح استفاده کنید. متوجه خواهید شد که اغلب برند‌های پانک راک رنگ بندی CMYK دارند (صورتی،زرد،سیاه و آبی)، در حالی‌که یک وب‌سایت پزشکی با طرح رنگ روشن و باز تر زیباتر است.

رنگ بندی حرفه‌ای

6-بیش از 20 رنگ مختلف به کار نبرید

داشتن همه 64 رنگ در صفحه شما، نه تنها بد به نظر می رسد، بلکه موجب آزار خوانندگان شده و آن‌ها را دور می‌کند. رنگ‌ها باید به درستی با هم ترکیب شده باشند و نباید در تضاد با یکدیگر باشند. اگر در انتخاب رنگ‌بندی ماهر نیستید، سایتی مثل Colour Lovers را که طرح‌های رنگی ساخته شده توسط کاربران را نشان می‌دهد را پیشنهاد می‌کنیم.

7-اسکن صفحات خود را آسان کنید

مردم برای فهمیدن اینکه وب‌سایت شما در باره چه چیزی است و چه چیزی را پیشنهاد می‌کند بیش از 5 دقیقه وقت صرف نمی‌کنند. آسان‌ترین راه برای این‌که متوجه شوید اطلاعات صحیحی را به خوانندگان خود عرضه می‌کنید این است که اسکن صفحات خود را آسان کنید. از تگ‌های H برای تاکید و تمرکز بر آیتم‌های مهم استفاده کنید.

طراحی سایت حرفه‌ای

8-در هر صفحه پاراگراف طولانی 1000 کلمه‌ای نداشته باشید

اگر یک دلیل وجود داشته باشد که من را از عضویت در یک وبلاگ باز دارد، وجود پست های طولانی با بیش از 1000 کلمه است که هیچ بند شکسته ای ندارد. همچنین اگر حتی کلمه و یا نشانه ای که نشان دهد این پست حاوی مطلب مهمی است،وجود نداشته باشد.مطالب خود را بشکنید و خواندن آن را آسان تر کنید.

9-سادگی را رعایت کنید

این یک واقعیت ثبت شده است که فرم‌های ثبت نام با بیش از 3 آیتم (معمولا نام، ایمیل و یک آیتم دیگر) نرخ ثبت نام پایین‌تری نسبت به فرم‌های ساده‌تر خواهند داشت. سادگی، یکی از نکات مهم طراحی سایت است.

سادگی را رعایت کنید

10-درباره هیچ چیز توضیح زیاد ندهید

اگر یک وبلاگ در باره زندگی شخصی خود و یا چیزی شبیه آن را دارید و می‌خواهید طرفدارانتان را نگه دارید، چهره‌های بیش از حد خندان، خرده خرده پیش بردن مطالب تصادفی، لول‌های بیش از حد و تو در تو را به کار ببرید. اما نوشتن پست‌های تصادفی درباره این‌که دیروز کجا رفتید یا چه چیزی خوردید در وب‌سایت مربوط به کسب و کارتان، قطعا مردم را دور خواهد کرد.

11- بر روی نوشتن صحیح ،تمرکز کنید

کلمات حائز اهمیت است. آن‌ها را کوتاه، شیرین و به جا استفاده کنید. اگر در نوشتن مطالبی که بتواند توجه خوانندگانتان را جلب کند مشکل دارید، کسی را استخدام کنید تا این کار را انجام دهد. نوشتن به اندازه طراحی وب‌سایتتان اهمیت دارد. انتخاب کلمات مناسب برای دکمه‌های ثبت نام، عنوان صفحات، آیتم‌های پیمایش و اقدام به تماس، می‌توانند بین 50% تا 90% نرخ ثبت نام را تغییر دهد.

بر روی نوشتن صحیح تمرکز کنید

12-صفحات خود را با کلمات کلیدی پر نکنید

نه گوگل احمق است و نه خوانندگان شما. اگر در پاراگراف از هر صفحه از سایت، کلمه کلیدی مربوط به سایت بیش از 30-40 بار تکرار شده باشد، نه تنها آن را برای خوانده شدن ضعیف می‌کند، بلکه شما از طرف گوگل جریمه خواهید شد. نوشتن باید به طور طبیعی انجام شود و کلمات کلیدی در جای خود استفاده شوند.

13-نوار Navigation (ناوبری) خود را به درستی تنظیم کنید

اگر یک صفحه ثبت نام در وب سایت خود دارید ،ممکن است نوار ناوبری خود را به رنگ آبی داشته باشید،درحالیکه دکمه ثبت نام باید سبز رنگ باشد.با این وجود ،می خواهیداستفاده از منوی ناو بری خود را آسان کنید.

منوی ناوبری را به درستی تنظیم کنید

14-خوانندگان خود را به جستجو برای چیزی مشغول نکنید

خوانندگان شما نباید بیش از 30-40 دقیقه صرف پیدا کردن صفحات درباره ما یا ارتباط با ما بکنند. همچنین آن‌ها نباید سه صفحه را برای رسیدن به فرم ثبت نام طی کنند. چیزهایی مهم را به صورت باز قرار دهید. برای مواردی که نیاز به تمرکز زیادی در وب‌سایت ندارند، ممکن است مایل باشید که از جعبه جستجو استفاده کنید.

15-زمان بارگذاری سایت خود را بهینه کنید

اگر یک موضوع در محدوده زمانی معین در کل این مقاله وجود دارد این واقعیت است که بازدید کنندگان کم طاقت هستند. شما نیاز دارید که  سرعت وب‌سایت خود را بهینه بسازید و صفحات سایت را ظرف 1 تا 2 ثانیه بارگذاری کنید. برای این منظور باید مطمئن شوید که فایل‌های CSS شما فشرده هستند. از گوگل برای میزبانی فایل‌های javascript استفاده کنید و مطمئن شوید که صفحات شما با سرعتی بهینه طراحی و کدنویسی شده‌اند.

طراحی وبسایت حرفه‌ای

16-برای هر چیزی یک تصویر در صفحه نگذارید

محتوای متنی وب‌سایت دقیقا باید متن باشد. نیازی نیست که بلاگ‌های متنی سایت، عکس jpg  باشد. همچنین داشتن پس زمینه‌ای با اندازه بیشتر از 1MB، باعث خواهد شد که سرعت بارگذاری صفحه شما پایین بیاید. وب‌سایت‌هایی را دیده‌ایم که با  استفاده از 2 کتابخانه جاوا اسکریپت مختلف و بارگذاری 10 + اسکریپت پلاگین در هدر و وب‌سایت خود، حدود 20 ثانیه طول می‌کشد تا به طور کامل لود شوند.

17-فونت‌هایی با اندازه مناسب استفاده کنید

تایپوگرافی یک جنبه بسیار مهم از طراحی است. اندازه درستی برای بخش عناوین استفاده کنید و مطمئن شوید که فونت‌هایی که استفاده می‌کنید تاثیر بالایی در خوانندگان شما دارند وقتی که وب‌سایت شما را بازدید می‌کنند. به‌طور کلی، باید یک فونت اصلی برای محتوای سایت استفاده کنید و برای عناوین صفحه، فونت متفاوتی به کار ببرید.

طراحی سایت حرفه ای

 18-  5فونت مختلف در 10 اندازه متفاوت استفاده نکنید

تصور کنید: فونت عناوین صفحه times new roman، محتوای صفحه Arial، لینک‌های ناوبری sans و نوار کناری impact باشد. چقدر زشت به نظر می آید؟ این طرز استفاده از فونت برای طراحی سایت حرفه‌ای مناسب نیست. این چشم‌انداز را برای دفعه بعد که می‌خواهید وب‌سایتی را بسازید، به خاطر داشته باشید.

19-صفحات خود را برای بازدید جذاب کنید

حرفی که مردم به شما می‌زنند ممکن است این باشد که از روی جلد یک کتاب در باره آن قضاوت نکنید، اما این یک دروغ است. اولین چیزی که مردم می‌بینند طراحی وب‌سایت  شماست. اولین برداشت بهتر است خوب باشد. استفاده از بافت / شیب که به سایت شما عمق می‌بخشد و زیبایی طراحی شما را مورد توجه قرار می‌دهد. من تلاش می‌کنم که طراحی‌های شما در  گالری‌هایی مثل CSS mania  پذیرفته شود.

طراحی سایت حرفه ای

20-موارد بیهوده و بی ربط استفاده نکنید

از انیمیشن‌های gif  قدیمی استفاده نکنید و همچنین نوشته‌های متحرک و متن و گرافیک به هم ریخته و آشفته که طراحی شما را شبیه صفحه مای اسپیس 13 سال پیش می‌کند. همه چیز تغییر کرده است و مردم انتظار ندارند چیزی را ببینند که 7 سال پیش مانند آن ساخته شده است. اگر شما یک حرفه‌ای هستید، این‌گونه عمل کنید و مطمئن شوید که طراحی‌های شما این‌چنین است.

21- ریسپانسیو بودن وبسایت را حتما رعایت کنید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش کاربران موبایل، درصد بالایی از بازدیدکنندگان وبسایت شما را کاربران موبایل تشکیل خواهند داد. در چنین شرایطی واجب است که وبسایت خود را برای تمامی صفحات مختلف، اصطلاحا ریسپانسیو(واکنش‌گرا) بسازید. در مقاله پایین اطلاعات بیشتری در این مورد آورده‌ایم که لازم است حتما مطالعه نمایید.

حتما بخوانید : طراحی ریسپانسیو چیست و چگونه سایت ریسپانسیو طراحی کنیم؟

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی شد برخی از کلیدی‌ترین نکات مهم طراحی سایت ارائه گردد. اما طراحی یک سایت حرفه‌ای مستلزم دانش و تجربه فراوان است، لذا پیشنهاد می‌گردد اگر در این زمینه تجربه کافی را ندارید، طراحی وبسایت خود را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید. تیم آرنیکاوب با بیش از 13 سال تجربه در راه اندازی کسب و کار آنلاین، انتخابی مطمئن برای سفارش طراحی سایت در مشهد و سایر شهرهای ایران خواهد بود.

 

5/5 - (1 امتیاز)

خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

پرسش و پاسخ، نظر

سوال یا نظری دارید؟ بنویسید و ارسال کنید.

طراحی شده توسط تیم توسعه و طراحی آرنیکاوب
×